Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 674), 2017-06-23
Urodzinowa feta pełna elegancji

12
KONSTANCIN-JEZIORNA Andrzej Piaseczny zaczarował swoim głosem tłum fanów, a nazajutrz mnóstwo osób wzięło udział w paradzie i pikniku retro. Dni Konstancina z roku na rok stają się coraz atrakcyjniejsze

Wszyscy, którzy 10 i 11 czerwca nie znaleźli chwili, żeby wziąć udział w świętowaniu 120 urodzin powstania miasta i 100-lecia uzdrowiska, powinni żałować. Ogrom wydarzeń i atrakcji zawartych w programie Dni Konstancina był tak duży, że obdzieliłby nimi kilka imprez.
W sobotę, mimo równoczesnego meczu piłkarskiej reprezentacji Polski, Andrzej Piaseczny zdołał przyciągnąć do amfiteatru rzeszę wielbicieli nie tylko z Konstancina. – Piasek miał tyle ciepła w sobie, że jak tylko nadarzy się okazja, znów wezmę udział w jego koncercie. Kto nie był w amfiteatrze, niech żałuje – mówiła po koncercie pani Anna.
Następnego dnia w parku zdrojowym czas cofnął się do lat 20. i 30. minionego wieku. Imprezę rozpoczęła Parada Retro, w której oprócz władz wyjątkowo licznie wzięli udział mieszkańcy przebrani w epokowe stroje. Ich wysiłek doceniło później jury. W kategorii rodzinnej wygrali Żaneta i Dariusz Misiakowie z córką Julią, natomiast indywidualnie Kamila Czerwińska.
Gdy ze sceny płynęły międzywojenne przeboje, na boisku przygotowanym obok Hugonówki, cięgi od drużyny mieszkańców (9:2) dostała piłkarska reprezentacja samorządowców, wszyscy również wdziali ubiory retro. Po południu na uczestników pikniku czekała niespodzianka – specjalnie na ten dzień przygotowane kawa i ciastka. Częstowano nimi bezpłatnie.
Goście parku mogli poczuć się w poprzednią niedzielę jak w wehikule czasu. Na alejkach można było spotkać osoby jedyne w swoim rodzaju, kochające stare przedmioty. Był wśród nich Piotr Bot, ostatni zawodowy kataryniarz w kraju. – Od prawie 20 lat próbuję skręcić koniec z końcem przy pomocy katarynki – żartował, gdy oblegali go spacerowicze, głównie dzieci, które oprócz bajkowej muzyki przyciągał Carlos, papuga kataryniarza. Inny pasjonat - Roman Dębecki z okolic Piaseczna przyjechał na piknik pięknym mercedesem 230 z 1937 roku. – Pięć lat zajęło mi doprowadzanie tego sprowadzonego ze Szwecji auta do stanu fabrycznego – zdradził. Obok „merca” natknęliśmy się na Dariusza Wysockiego na trycyklu (trzykołowcu na pedały) wymyślonym przeszło 120 lat temu w Ameryce. – Wielbiciele bicyklów wymyślili trycykle, żeby dzielić się pasją ze swoimi kobietami i wozić je na wygodnym siedzisku – tłumaczy pan Dariusz, członek łódzkiej grupy rekonstrukcyjnej Bicykle.pl.
Ciekawscy nie mogli obojętnie ominąć także atelier Pawła Śmiałka. Od kilku lat poświęcił się on tworzeniu ambrotypów, czyli zdjęć na szkle lub aluminiowych blaszkach. Ta technologia była popularna 150 lat temu. Naświetlanie takiej fotografii za pomocą pięknego, wiekowego aparatu, trwa około 10 sekund. Potem przychodzi czas na żmudną obróbkę fotografii na mokro (pan Paweł przywiózł małą ciemnię ze sobą). Na koniec należy zdjęcie pomalować werniksem, żeby się nie utleniało. – Właściwie od kiedy zacząłem robić zdjęcia na szkle, to bardzo rzadko wykonuję inne – przyznaje Paweł Śmiałek.
Widzów przyciągał też fryzjer, golibroda Daniel Biczyk z Konstancina-Jeziorny. Od trzech lat sam nosi brodę i wąsy przypominające te sprzed wieku, podczas pikniku pokazywał, jak w mistrzowski sposób operować głównie maszynką do strzyżenia. – Zawód golibrody wrócił, od dwóch lat są kolejki do fryzjerów, którzy potrafią pielęgnować brody – zdradza.
Z kolei Mariola Mindak ze Złotkłosu przypominała (głównie dzieciom), czym przed dziesięcioleciami bawili się najmłodsi. I pomagała wykonać im laleczki z sitowia z włóczkowymi włosami. – Dzieci ze wsi sto lat temu nie miały dostępu do zabawek, radziły sobie jak mogły. Sitowie w przeciwieństwie do innych traw jest przyjemne w dotyku, w środku puste, łatwo je formować i przy tym się nie łamie i nie kruszy – tłumaczyła pani Mariola.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Duety Altówkowe Michała Zaborskiego
· Powstańcze losy artystów i Wielkopolan
· Rusza Musica Classica
· Trwa otwarcie kultury w Nowej Iwicznej
· Ptasia Pasja Krzysztofa Kosika
· Ukraińskie pejzaże i nie tylko
· Lokalni artyści na rynku
· Filmowy świat Maklaka
· Jubileuszowo zdołowani
· Huczne 45-te urodziny
· Kiermasz książki w Hugonówce
· Tamara Łempicka od września w Konstancinie!
· Zainaugurowano Muzyczne Plenery
· Koncert więcej niż kameralny
· Gratka dla melomanów
· Można podziwiać portret pani wiceburmistrz
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest