Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 lipca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 lipca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 lipca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 677), 2017-07-14
Kolejarze pod silnym ostrzałem

PIASECZNO Wczoraj rano w pobliżu stacji PKP w Zalesiu Górnym kilkudziesięcioro mieszkańców spotkało się z przedstawicielami spółki nadzorującej przebudowę linii kolejowej. Mimo deszczu, atmosfera dyskusji była gorąca, a zdesperowani ludzie wytknęli inwestorowi mnóstwo niedoróbek

Remont linii kolejowej ma zakończyć się jeszcze w tym roku, jednak mieszkańcy Zalesia Górnego są nią już bardzo zmęczeni. Doskwiera im zarówno zamknięty od miesięcy przejazd, jak i fatalne – ich zdaniem – nowe rozwiązania techniczne wokół peronu.

Wylali swoje żale
Mimo fatalnej pogody na spotkanie przybyła grupa najbardziej wytrwałych mieszkańców Zalesia Górnego z sołtys Ewą Molendą-Stroińską i radnym Łukaszem Kamińskim na czele. PKP Polskie Linie Kolejowe reprezentował zastępca dyrektora regionu centralnego, Krzysztof Pietras, zaś gminę Piaseczno – wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Ta modernizacja prowadzona jest w sposób skandaliczny, a zamiast ułatwień dla mieszkańców, pojawiły się rozwiązania pogarszające nasz komfort życia – zauważyła sołtys Zalesia. – Przejazd jest już zrobiony, a mimo to nie można nim przejechać. Efekt jest taki, że część Zalesia jest odcięta od reszty wsi. Termin otwarcia przejazdu był przekładany już trzykrotnie. Przez modernizację zostało nam odebrane także przejście po drugiej stronie peronu, a zbudowane schody nie zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Mieszkańcy zwracali także uwagę na liczne niedoróbki, w tym rdzewiejące kratki na peronie, złe odwodnienie zadaszenia, niewłaściwą lokalizację ławek, na które mimo dachu, leje się deszcz. – Parking przy stacji od ul. Pionierów został zmniejszony, a ciężkie samochody z materiałami rozjeżdżają nasze drogi – wyliczali zdesperowani ludzie. – A na dodatek rejon dworca jest non stop malowany sprejami. Może należałoby zainstalować tu kamery i wyłapać wreszcie tych chuliganów...
– Po środowym zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu przez przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, w Zalesiu pojawi się komisja odbioru tego przejazdu i jest szansa, że zostanie on udrożniony (gdy oddawaliśmy do druku ten numer Kuriera Południowego przejazd był jeszcze zamknięty – przyp. red.) - zapewnił dyrektor Pietras. – Urządzenia sterowania tym przejazdem będą działały dopiero od poniedziałku. Jeśli chodzi o perony, to zostały one wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz przygotowanym wcześniej projektem. Gdybyśmy przejścia dla pieszych robili co 200 m, modernizacja tej linii nie miałaby sensu. Przypominam, że pociągi będą jeździły tędy z prędkością 160 km/h.
Krzysztof Pietras oznajmił też, że wykonawca ma obowiązek naprawienia dróg po zakończeniu inwestycji. – Osobiście tego dopilnuję – zadeklarował.

Gmina chce pomóc, ale na razie nie może
Wydaje się, że mieszkańców nie przekonały argumenty przedstawiciela PKP PLK. – Ten projekt trzeba zaskarżyć. Pójdziemy do sądu – grozili zdesperowani ludzie. – Mieliśmy tylko tydzień na konsultacje tego projektu – zauważył radny Łukasz Kamiński. – Przekazaliśmy PKP PLK swoje uwagi. Chciałbym, abyście pozwolili gminie wprowadzić do tych rozwiązań pewne modyfikacje, m.in. pobudować przejście po południowej stronie peronu.
Emocje ostudził też nieco burmistrz Daniel Putkiewicz, który zapewnił, że jeśli tylko PKP PLK się na to zgodzi, gmina chętnie dokona w rejonie dworca przeróbek i usprawnień, które podniosą komfort życia mieszkańców. – Od dawna zależało nam, żeby linia PKP została zmodernizowana, żebyśmy mieli więcej pociągów do Warszawy – mówił wiceburmistrz Putkiewicz. – Deklarujemy wsparcie i poprawki przy tym projekcie. Oczywiście, jeśli będziemy mieli taką możliwość. Powołajmy wspólną grupę, która zaplanuje co trzeba zrobić i ile to będzie kosztowało. Nie ma rzeczy, których nie można by było poprawić.
Daniel Putkiewicz poinformował też, że gmina rozmawia z powiatem i dzierżawcą ośrodka Wisła w sprawie przejęcia parkingu przy stacji. – Przygotowujemy umowę na 18 lat, która pozwoli nam go zmodernizować. Wykonamy oświetlenie i zbudujemy prowadzące do parkingu chodniki.
Tomasz Wojciuk

tagi:    przebudowa linii nr 8    PKP PLK

Komentarze
nick: Paul,     2017-07-14   15:33:02
Obok peronu jest duży, niewykorzystany teren, niezalesiony. Wystarczy trochę tłucznia i asflatu i parking bez dogadywania się z powiatem i dzierżawcą ternu może powstać. Poza tym byłby w bezpośrednim otoczeniu dworca co zwiększy jego atrakcyjność. Parking do którego trzeba przejechać przez przejazd kolejowy, często zamknięty jest tzw. niewypałem. W innym wypadku samochody nadal bedą parkować w lesie, chyba że ktoś "mądry inaczej" ustawi zakaz postoju.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Mieszkają kątem, a obok... wolny lokal
· Przypadek Oliwki poruszy włodarzy?
· Wymiana dóbr wszelakich
· Gmina prosi o cierpliwość
· Uniknąć szkolnego armageddonu
· Skargi rodziców odniosły skutek
· Siedlisko bobrów podzieliło mieszkańców
· Nie podwyższam, tylko równam
· Nie chcą bloków obok spokojnego osiedla
· Na rekreację tylko amfibią
· W busie jak w beczce ze śledziami
· Eksmisja XXL. Starocie za bramę
· Seniorzy wywracają się przed szpitalem
· Nietrafiony zarzut śledczych?
· Zatkał odpływ ze stawu i jest awantura
· Sprzątanie Jeziorki. Wśród śmieci... manekin
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
· Kultura jazdy a rondo Królewska
· Błyskawiczna pomoc
· Pogorzelcy potrzebują pomocy
· Festiwal Otwartych Ogrodów
· Wspólna uprawa warzyw? Czemu nie!
· Przyszłość wójta i rady w rękach mieszkańców
· Na majówkę, na żaglówkę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest