Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 679), 2017-07-28
Dyrektor opowiada bajki

LESZNOWOLA Dyrektorzy ośrodków kultury mają zwykle bardzo dużo obowiązków natury organizacyjnej i rzadko kiedy znajdują czas na dodatkową działalność artystyczną. Jednym z wyjątków jest jednak Jolanta Walentyna Sobolewska, prowadząca Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli. Od wielu lat (jako artysta-plastyk) maluje obrazy, a od niedawna za pośrednictwem mediów społecznościowych... opowiada również bajki

Jak podkreśla pani dyrektor, pomysł na szersze zaprezentowanie bajek innym zrodził się z potrzeby serca.
- Mam siedmioletnią wnusię Ingę, która nie mieszka blisko mnie, ale gdy tylko się widzimy, ona strasznie lubi kiedy jej opowiadam wymyślone na poczekaniu bajki – przyznaje Jolanta Walentyna Sobolewska. - Dla mnie to również jest świetna zabawa.
Wszystko zaczęło się od namalowania kilka miesięcy temu pewnego obrazu zatytułowanego „Przedświtnica Przedbudzenna”, który można obejrzeć w Galerii Baśni i Snów Jolanty Walentyny Sobolewskiej na Facebooku. Jego baśniowa forma (a konkretnie kieszoneczki w sukni przedstawionej na nim postaci) zainspirowały artystkę do napisania bajki.
- Bardzo cenię sobie surrealizm i takie baśniowe malarstwo – podkreśla pani dyrektor. - A przy tym lubię również pisać, choć zwykle tego publicznie nie pokazuję. Ze względu na moją pracę, nie mam na to wprawdzie zbyt wiele czasu, ale jednak wszystko to, co dzieje się w ośrodku kultury, jest dla mnie inspirujące jako dla artysty.
Po zaprezentowaniu „Przedświtnicy Przedbudzennej” na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy. Zwłaszcza aktor Grzegorz Emanuel zasugerował, że tytuł i obraz kojarzą mu się z... bajkami pachnącymi terpentyną.
- Tym stwierdzeniem pan Grzegorz otworzył jakieś drzwi – wspomina Jolanta Walentyna Sobolewska. - Pomyślałam sobie: dlaczego nie stworzyć z tego bajki? Mam przecież dla kogo, a skoro Przedświtnica ma takie ciekawe imię, to szkoda by było czegoś o niej nie opowiedzieć. Trochę kojarzy mi się ono w brzmieniu z mitologią słowiańską, ale naprawdę jest całkiem wymyślone.
Bajka opowiada o siedmiu siostrach (córkach Czasu i Chwilki), z których każda wygląda inaczej i ma inne, ważne zadania. Przedświtnica, przykładowo, pilnuje chwil pomiędzy jawą a snem – zbiera sny do swojej szkatułki i robi sobie z nich diamentowe kolie. Każda z sióstr prezentowana jest również na dedykowanym jej obrazie – oczywiście również autorstwa Jolanty Walentyny Sobolewskiej.
- W pewnym momencie pomyślałam sobie, że chciałabym pokazać Indze tę bajkę szybciej, niż zostanie ona ukończona i wykorzystać do tego internet – mówi pani dyrektor. - Nagrałam więc pierwszy odcinek i wrzuciłam go na Facebook’a. Jeszcze wcześniej udostępniłam jego zajawkę – żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi w przedstawionym przeze mnie świecie. Robię to wszystko na szybko i w warunkach domowych, w czym czasem pomaga mi mąż.
Odcinków miało być pierwotnie tyle co sióstr (czyli siedem), ale fabuła cały czas ewoluuje, opowieść się rozrasta. W bajce występują również i inne postaci – jak np. Królowa Kwitnących Storczyków.
- Wiele lat temu namalowałam portret dla wójt gminy Lesznowola pani Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik, która jest znana z wielkiego zamiłowania do storczyków - podkreśla artystka. - Portret w konwencji baśniowej, gdyż inspirowany herbem. Stał się teraz impulsem do stworzenia jednego z kolejnych odcinków.
Pani dyrektor przyznaje też, że ma pomysł, żeby zrobić kolejną część bajki – tym razem o chłopcach.
- Kto wie? Może Czas i Chwilka mają również synów? - zastanawia się autorka. - Tego jeszcze nie wiem. Robię to wszystko przede wszystkim dla zabawy, ale nie wykluczam, że w przyszłości powstanie z tego np. książka z moimi ilustracjami (które są integralną częścią opowieści) czy baj-słuchowisko-audiobook. A może wystawa połączona z czytaniem bajki? Na chwilę obecną cieszę się z pozytywnego odbioru mojej twórczości. Bardzo mi było miło gdy zaczęły do mnie pisać mamy, których dzieci czekają niecierpliwie na kolejny odcinek. Prócz fantazyjnych światów staram się również przemycać w tych bajkach pewne życiowe prawdy, np. jak pozbywać się negatywnych cech charakteru.
Grzegorz Tylec


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Gwiazda zza oceanu w Konstancinie
· Zabrzmiały chłopięce głosy
· Mniej poważne Con Fuoco
· Złoty Gargulec dla teatru z Piaseczna
· Świat Maklaka i jego przyjaciół
· Ptaki i dziwaki w zaczarowanym ogrodzie
· Chłodny pop na otwarcie upalnego lata
· Zagrali by pomóc
· Wiosna w Kolonii Artystycznej
· Wolpreza w rytmie disco-polo
· Sztuka zakróluje na ulicach
· Przebojowy weekend
· Nadchodzi piękna epoka
· Festyn z Andrzejem Sikorowskim
· Różne oblicza tkaniny i tkaczek
· Prywatne życie Józefa Wilkonia
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
· Dużo zabawy na Dniach Pruszkowa
· Grażyna Łobaszewska nauczy wokalu
· Na koniec czary-mary
· Kobiety i ich metamorfozy
· W innym świecie pana Piotra
· Walentynkowy recital Katarzyny żak
· Pectus zagrał kolędy i pastorałki
· Poznać i zrozumieć inność
· Dzieła mistrza Jana
· Koncert orkiestry przywitał Nowy Rok
· Odkurzeni bohaterowie
· By wszyscy wszystkim słali życzenia
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest