Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 690), 2017-10-13
Kolejarze, dajcie żyć!

PRAŻMÓW/GÓRA KALWARIA Mieszkańcy ul. Kolejowej w Gabryelinie od przeszło miesiąca są skazani na dojazd do posesji objazdem usłanym dołami, wyrwami i kałużami. Ich skargi trafiają w próżnię

Kolejowa przebiega wzdłuż stacji Czachówek Południowy, której przebudowa jest elementem modernizacji linii kolejowej od stacji Warszawa Okęcie. Od miesięcy tutejsi mieszkańcy muszą znosić hałas i duże zapylenie, teraz zostali niemalże odcięci od świata. – Na początku września wjazd w naszą ulicę od strony ul. Polnej (przejazdu kolejowego – przyp. red.) został zamknięty i przez kilka tygodni kompletnie nic się nie działo, nie prowadzono żadnych prac – narzeka pani Urszula, właścicielka domu przy ul. Kolejowej.

Obiecanki cacanki
Mieszkańcy wskazują, że odcinając Kolejową, wykonawca przebudowy uniemożliwił całkowicie wjazd na dwie posesje, a reszta mieszkańców została skazana na dojazd do domów wąską i krętą ul. Szkolną, do tego usłaną wyrwami, a następnie zniszczonym w trakcie robót, pełnym dołów i ogromnych kałuż odcinkiem Kolejowej. Osoby zmuszone do korzystania z tego toru przeszkód piszą apele do wójta gminy, próbują też dotrzeć do kierownictwa odpowiedzialnego za inwestycję w firmie wykonawczej. Do tej pory udało się wymóc jedynie... zasypanie tłuczniem kilku dziur na ul. Szkolnej.
– Około dwa tygodnie temu firma wykonawcza obiecała mi, że naprawi fragment ul. Kolejowej, aby był on przejezdny. Do tej pory nic nie zrobili – zauważa Łukasz Żywek, sołtys Gabryelina.
Niewiele na tym etapie prac – jak sam przekonuje – może poradzić wójt Sylwester Puchała. – Roboty kolejowe na terenie naszej gminy wykonuje kilku podwykonawców, niestety ich działania są źle skoordynowane. Piszemy skargi, próbujemy kontaktować się z dyrektorem kontraktu (główną osobą odpowiedzialną za inwestycję w PKP PLK – przyp. red.), ale to często nie przynosi oczekiwanego skutku. Potwierdza się powiedzenie, że kolej to państwo w państwie – tłumaczy wójt. Jak dodaje, obecnie gmina dąży do spotkania z decydentami w terenie, aby przekazać im swoje uwagi związane nie tylko z problemami na ul. Kolejowej.
Kolejarze nie wiedzą nawet, kiedy zakończą prace. – Mówią, że powinni skończyć je w kwietniu tego roku – przekazuje Sylwester Puchała. Włodarz gminy zapowiada, że na pewno podejmie wszelkie działania, aby wyegzekwować od PKP Polskich Linii Kolejowych , by wykonawca przebudowy – zgodnie z umową – doprowadził stan ulic przy modernizowanej trasie żelaznej do poprzedniego stanu. – Na głowie staniemy, żeby ułożyli nową nawierzchnię tam, gdzie została zniszczona – zapowiada.

Ta rozmowa nic nie da
Mieszkańcy na razie z obawami patrzą, jak fragmenty Kolejowej „są przywracane do stanu poprzedniego”. – Po przebudowie torów ulica praktycznie nie ma pobocza, a torowisko jest zdecydowanie niżej niż jezdnia. Powinna być bariera – uważa pani Urszula.
W sprawie uwag mieszkańców Kolejowej próbowaliśmy skontaktować się bezpośrednio z kierownikiem kontraktu w spółce Trakcja PRKiI. Od sekretarki usłyszeliśmy jednak, że „rozmowa z kierownikiem nic nie da”.
O informacje, kiedy sąsiadom placu budowy zostanie ułatwione życie zwróciliśmy się również do zleceniodawcy robót, czyli Polskich Linii Kolejowych PKP. Wciąż czekamy na odpowiedź.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Burmistrz więcej nie zarobi
· Matka z trójką dzieci nie ma gdzie mieszkać
· Wielkie serca Czytelników!
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Co z tą pocztą?
· Magazyn Szlachetnej Paczki czeka na wolontariuszy!
· Znów tli się protest w Łubnej i okolicy
· Osiedle płotem przedzielone
· Mają dość dziur w drogach
· Z wózkami przez bramę? Zrobią podjazd
· Pogorzelcy potrzebują jeszcze pieca
· Słup niezgody
· Powstała hala magazynowa. Mieszkańcy kreślą czarne scenariusze
· Spóźnieni zgodnie z rozkładem
· Inwalidka? Na koniec kolejki!
· Sąsiedzi spalarni zwierząt narzekają na fetor
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest