Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 691), 2017-10-20
Od przewijaków po kącik relaksu

PIASECZNO Mieszkańcy miasta po raz pierwszy zdecydowali o podziale 1,4 mln zł z gminnej kasy. Wiemy już co w przyszłym roku będzie za nie zrealizowane

W głosowaniu wzięło udział 1474 mieszkańców, a poprawnych głosów oddano 1278. Większość głosujących wyrażało swoją opinię za pośrednictwem internetu, a wśród nich aż 71 proc. stanowiły kobiety. Jeśli chodzi o wiek głosujących to najliczniejszą grupę (44 proc.) stanowiły osoby między 36. a 49. rokiem życia. Na początku przyjęto założenie, że dany projekt, aby został wykonany, musiał uzyskać co najmniej 10 proc. głosów w poszczególnej kategorii. Potem jednak, ze względu na wolne środki w budżecie, ten próg przestał obowiązywać i do realizacji zakwalifikowano także projekty, które miały mniej głosów, ale ich koszty nie przekraczały puli środków dla projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich.

„Kocie oczy” na przejściach dla pieszych
Spośród projektów ogólnomiejskich do realizacji zostało zakwalifikowanych sześć zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów. Najwięcej głosów (326 czyli 31 proc.) otrzymał projekt dotyczący wyposażenia 15 przejść dla pieszych w świecące całą dobę tzw. „kocie oczy”, co podniesie bezpieczeństwo przechodniów. Drugie miejsce (244 głosy) zajął pomysł zorganizowania mini mistrzostw świata 2018 w piłce nożnej dla dzieci na stadionie miejskim, a trzecie (137 głosów) – projekt „Pies w mieście Piasecznie”, który zakłada zainstalowanie 50 pojemników na nieczystości wraz z torebkami na odchody oraz 100 tabliczek „sprzątaj po swoim psie”. Oprócz tego w ramach budżetu obywatelskiego powstanie miejski tor modelarski off-road w skali 1:10, na stadionie staną dwie kontenerowe szatnie wraz z zapleczem, a w pięciu parkach na terenie Piaseczna pojawią się specjalne ławki z przewijakami dla niemowląt.

Usiąść na miękkich pufach...
W obszarze Piaseczno Południe zostanie zrealizowanych pięć projektów. Najwięcej głosów (185, 22 proc.) uzyskał pomysł zbudowania 37 metrów chodnika wzdłuż ul. Żółkiewskiego. Drugie miejsce zajęły kąciki relaksu na terenie ZSP Piaseczno przy ul. Głównej 50. To ciekawa inicjatywa, w którą zaangażowali się sami uczniowie, tworząc promujący projekt film. W wydzielonych częściach szkoły pojawią się miękkie, kolorowe pufy, stoły do gry w piłkarzyki i gry planszowe. Chodzi o to, aby dzieci czekając na lekcje nie nudziły się i mogły w kreatywny sposób umilić sobie czas. Trzecie miejsce zajął projekt doposażenia placu zabaw i siłowni zewnętrznej na stadionie miejskim. Oprócz tego (również na stadionie) pojawi się wypożyczalnia rowerów miejskich, a na terenie Zalesia Dolnego i Gołkowa zostaną zamontowane 54 kosze na śmieci.
Na obszarze Piaseczno Centrum II najbardziej spodobał się mieszkańcom pomysł wybudowania deptaka Marusarzówny, który ma biec od ul. Szkolnej do placu zabaw przy Alei Róż (otrzymał 36 proc. głosów). Oprócz tego głosujący zażyczyli sobie monitoringu na Osiedlu Kusocińskiego i w Parku Zachodnim oraz wyniesienia przejść dla pieszych na ul. Powstańców Warszawy. Dodatkowo czwarte zadanie zakłada zmodernizowanie ciągu pieszego przy Parku Zachodnim.
W obszarach Piaseczno Centrum I oraz Piaseczno Północ liczba zgłoszonych projektów, była zbyt mała, aby przeprowadzić głosowanie, gdyż przewidziana łączna suma kosztów ich realizacji była niższa niż kwota przeznaczona na dany obszar. Dlatego wszystkie propozycje zostaną wcielone w życie. Są to: utworzenie zielonej bariery wzdłuż ul. Puławskiej, posadzenie klonów na miejskim rynku, zajęcia literacko-plastyczne w bibliotece, warsztaty komputerowe dla seniorów, podniesienie bezpieczeństwa przejść dla pieszych w centrum miasta, budowa wybiegu z przeszkodami dla psów przy ul. Chyliczkowskiej oraz uspokojenie ruchu w rejonie ul. Jarząbka poprzez zainstalowanie trzech progów spowalniających. – Na zgłoszone pomysły w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało około 5 proc. uprawnionych mieszkańców – podsumowuje Miłosz Gibas, koordynator projektu z ramienia gminy. – W następnych latach będziemy się starali, aby ta frekwencja rosła, a budżet był jeszcze bardziej obywatelski – zapewnia.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Burmistrz więcej nie zarobi
· Matka z trójką dzieci nie ma gdzie mieszkać
· Wielkie serca Czytelników!
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Co z tą pocztą?
· Magazyn Szlachetnej Paczki czeka na wolontariuszy!
· Znów tli się protest w Łubnej i okolicy
· Osiedle płotem przedzielone
· Mają dość dziur w drogach
· Z wózkami przez bramę? Zrobią podjazd
· Pogorzelcy potrzebują jeszcze pieca
· Słup niezgody
· Powstała hala magazynowa. Mieszkańcy kreślą czarne scenariusze
· Spóźnieni zgodnie z rozkładem
· Inwalidka? Na koniec kolejki!
· Sąsiedzi spalarni zwierząt narzekają na fetor
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest