Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 grudnia 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 692), 2017-10-27
Nowe cztery kąty dla przedszkola i kultury

PIASECZNO Radni zgodzili się na zakup budynku w Józefosławiu, w którym mają mieć swoją siedzibę m.in. filie Centrum Kultury i biblioteki, mieszczące się do tej pory w wynajmowanych przez gminę pomieszczeniach przy ul. Uroczej

O zakupie obiektu przy ul. Julianowskiej 67A, w którym ma mieścić się w przyszłości Centrum Kultury, filia biblioteki i gminne przedszkole na 100 dzieci, rozmawiano podczas zeszłotygodniowej sesji rady miejskiej.

Mieszkańcy chcą parków i miejsc publicznych
Najpierw głos zabrał jeden z mieszkańców Józefosławia Paweł Gajewski, który zakwestionował sensowność zakupu budynku. Jego zdaniem cena nieruchomości – ponad 6,5 mln zł (jest to cena wynikająca z operatu, negocjacje w sprawie ceny ostatecznej trwają) – jest wygórowana. – Nie jest to żadna okazja, jak twierdzi gmina – przekonywał. – Gdyby nią była, ten budynek już dawno zostałby sprzedany.
Łączna powierzchnia użytkowa dwukondygnacyjnego gmachu wynosi 1500 m kw., z czego jedną trzecią zajmuje podziemny parking. Z tyłu, od strony Jeziorki, znajduje się teren zielony. Powierzchnia działki to około 2,5 tys. m kw. – Nasi radni nie słuchają głosu mieszkańców – grzmiał Paweł Gajewski. – Przychodzą na spotkanie i mają inne zdanie niż większość ludzi. Pragnę przypomnieć, że aż 1500 osób chciało, aby biblioteka i Centrum Kultury znalazły się w innej lokalizacji. Po co nam nowy, większy budynek, skoro w wynajmowanym tłumów nie ma? Dlaczego nie liczą się państwo z większością, która chce czego innego?
Radna Katarzyna Krzyszkowska-Sut poinformowała, że to gmina zorganizowała konsultacje społeczne poświęcone miejscowemu planowi zagospodarowania. – Mieszkańcy rzeczywiście chcieli, aby przy ulicy XXI wieku powstały tereny publiczne i park, ale nie wiedzieli, że będzie możliwość zakupu budynku przy ul. Julianowskiej, znajdującego się praktycznie w samym centrum Józefosławia - wyjaśniała.
– Poza tym wydajemy dużo pieniędzy na wynajem obecnego lokalu, w którym mieści się Klub Kultury i biblioteka. W budynku który chcemy kupić jest dwa razy więcej miejsca i moglibyśmy organizować w nim więcej zajęć – dodał radny Robert Widz. – Zgadzając się na jego zakup mamy szansę poprawić jakość usług publicznych na terenie Józefosławia.

Nie chcą „wynajmować od sołtysa”
Od 2014 roku gmina wynajmuje (1 września umowa została przedłużona o trzy lata z zachowaniem 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia) pomieszczenia pod bibliotekę i Klub Kultury w budynku przy ul. Uroczej 14, czyli niecałe 200 m dalej w kierunku ul. Cyraneczki, płacąc za około 500 m kw. powierzchni 240 tys. zł czynszu rocznie. Lokal wynajmuje gminie spółka z o. o., której prezesem zarządu, jak wynika z rejestru sądowego, jest Sylwia Ewa Dąbek, córka sołtysa Józefosławia Jana Adama Dąbka. I choć nikt oficjalnie tego nie przyznaje, fakt ten drażni wiele osób, bo sołtys Dąbek, w poprzedniej kadencji starosta, nie jest ulubieńcem ani władz gminy, ani większości radnych. – Ta sprawa budzi wiele emocji. Czyżby chodziło o naruszenie czyichś interesów? – zastanawiał się podczas sesji radny Zbigniew Mucha. – Z drugiej strony wynajem zawsze traktujemy jako opcję tymczasową. Stając się właścicielami, możemy podejmować decyzje. Tak jest o wiele lepiej.
– Jestem przekonany, że mieszkańcy docenią nasze działania – dodał Robert Widz, a Katarzyna Krzyszkowska-Sut podkreśliła, że tak naprawdę zakupu budynku przy Julianowskiej nie chce raptem kilkanaście osób. – Wszyscy inni są przychylni tej decyzji i jej kibicują.
Dyskusja zakończyła się podjęciem uchwały (18 radnych było „za” przy 1 głosie wstrzymującym się) i zarezerwowaniem środków na zakup nieruchomości.
Debata dotycząca projektu uchwały zbulwersowała sołtysa Józefosławia Jana Dąbka. - Fakt, że gmina wynajmuje lokal od mojej rodziny, został skrzętnie wykorzystany jako narzędzie czysto polityczne – napisał Dąbek w oświadczeniu. - Podobnie jak 1000 innych mieszkańców podpisałem się pod wnioskiem o wpisanie w procedowanym planie miejscowym, aby Centrum Kultury znalazło się na terenach obecnych magazynów u zbiegu ulic Julianowskiej i XXI w., ponieważ jest to najlepsza lokalizacja.

Miejsce najlepsze z możliwych?
- Jednym z argumentów przemawiających za kupnem nieruchomości przy Julianowskiej 67a jest jej doskonała lokalizacja u zbiegu dwóch kluczowych dla miejscowości ulic, w sąsiedztwie kanału Jeziorki – uważa z kolei wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. - W toku trwających prac nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego w Józefosławiu zaproponowanych zostało kilka lokalizacji dla usług kultury i zieleni publicznej. Zieleń taka, na wniosek mieszkańców wpisana została m.in. na przedmiotowej działce, dlatego jej właściciel wystąpił do gminy z propozycją jej sprzedaży. Ma do tego prawo, jak również do uzyskania odszkodowania z tego tytułu. Dlatego władze gminy uznały, że warto z właścicielem rozmawiać, bo jest to dobra okazja do pozyskania tej nieruchomości na cele publiczne dla mieszkańców. Rozważana była również lokalizacja usług kultury przy ul. XXI wieku, gdzie w projekcie planu przewiduje się powstanie parku. Jednak realizacja jakichkolwiek zamierzeń tam jest kwestią bliżej nieokreślonej przyszłości, gdyż wykorzystanie tego terenu uzależnione jest od woli właściciela nieruchomości, który ma na tym terenie magazyny.
Wiceburmistrz stoi na stanowisku, że własny obiekt daje poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa oraz możliwość rozwoju. W tym roku biblioteka publiczna otrzymała grant w wysokości 1,2 mln zł na modernizację swoich obiektów. Pieniądze te można by przeznaczyć na adaptację budynku przy Julianowskiej jednak pod warunkiem, że będzie on własnością gminy. - W nowym budynku będzie można także otworzyć przedszkole dla 100 dzieci, a wiemy, że budowa przedszkola od podstaw, łącznie z zakupem działki, to wydatek co najmniej kilku milionów złotych – dodaje Daniel Putkiewicz.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Dariusz Zieliński wiceburmistrzem Konstancina-Jeziorny
· Wybrano prezydium, uchwalono pensję wójta
· Liczę na brak totalnej opozycji
· Jest śledztwo w sprawie powiatowej „afery podsłuchowej”
· Wójt: Różność jest wielką wartością
· Do zmiany, gotowi, start!
· Wspólny Sukces ma pełnię władzy
· Jestem po to, by służyć mieszkańcom
· Burmistrz i radni złożyli ślubowanie
· Oni będą firmować zmiany w gminie
· Starosta wybrany w atmosferze skandalu
· Nie chcemy być niczyją przystawką
· Musimy myśleć przyszłościowo
· Jako burmistrz będę odważniejszy!
· Kropla wydrążyła skałę
· Wójt: Będę słuchał mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest