Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 15 grudnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 15 grudnia 2017**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 15 grudnia 2017 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 696), 2017-11-24
Burmistrz uniknął sądu

PIASECZNO W ubiegły czwartek sąd rejonowy na wniosek prokuratury umorzył postępowanie przeciwko burmistrzowi Piaseczna Zdzisławowi Lisowi, oskarżonemu przez dwie właścicielki przedszkoli o celowe zaniżanie dotacji dla niepublicznych placówek

Skarga na burmistrza Piaseczna została złożona do prokuratury w 2014 roku i dotyczyła rzekomo świadomego zaniżania dotacji dla przedszkoli przez urzędników piaseczyńskiego magistratu. Proceder - według skarżących - miał trwać od 2010 roku. Każda gmina, w której funkcjonują publiczne przedszkola, ma wyliczony miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka w oddziale przedszkolnym. To na tej podstawie obliczana jest później zagwarantowana ustawowo dotacja na jedno dziecko w przedszkolu niepublicznym, która powinna wynosić przynajmniej 75 proc. kosztów utrzymania malucha w przedszkolu samorządowym. Tak więc im koszty ponoszone przez gminę są niższe, tym mniejsza jest również dotacja wypłacana przedszkolom niepublicznym.

Świadomie zaniżali wydatki?
– Aby ograniczyć swoje wydatki, gmina wprowadziła w 2010 roku pewne zmiany w naliczaniu dotacji – uważa Krystyna Otręba, jedna ze skarżących. Miały one polegać na tym, że remonty w publicznych przedszkolach „wrzucono” w gminne inwestycje, a dozorcy i konserwatorzy zostali zatrudnieni w Zespole Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół, chociaż faktycznie pracowali w przedszkolach. W koszty funkcjonowania przedszkoli państwowych nie wliczano także obsługi księgowej. – Te zabiegi pozwoliły na ograniczanie wydatków na jednego przedszkolaka o 250 zł – mówi Krystyna Otręba. – Szacujemy, że od 2010 roku, dzięki tym zabiegom, burmistrz oszczędził na dotacjach dla przedszkoli niepublicznych około 20-30 mln zł.
Jednak prokuratura w kwietniu ubiegłego roku umorzyła postępowanie. Wtedy reprezentująca skarżące kancelaria napisała odwołanie i sąd kilka tygodni później wydał postanowienie, że ponownie cofa sprawę do prokuratury. Sędzia Agnieszka Szpilska zaznaczyła, że sąd nie kwestionuje dotychczasowych ustaleń śledczych, ale uznaje za konieczne ponowne, wnikliwe przeanalizowanie zgromadzonego materiału dowodowego „zgodnie z wymogami prawidłowej oceny dowodów przez organ prowadzący postępowanie”. Zamiast jednak postawić zarzuty burmistrzowi Piaseczna, jak oczekiwały skarżące, prokurator po kilku miesiącach ponownie złożył wniosek o umorzenie postępowania.

Chcą iść do sądu wyższej instancji
Osiem dni temu sąd rejonowy w Piasecznie, reprezentowany przez sędziego Rafała Janiszowskiego-Downarowicza rozpatrywał wniosek podczas dwóch posiedzeń, na których były obecne obydwie strony. Pierwsze posiedzenie odbyło się przed południem i trwało raptem kilka minut. – Oskarżycielki nie zgodziły się z wnioskiem prokuratora i zażądały skierowania sprawy na rozprawę, z kolei pełnomocnik burmistrza wniósł o umorzenie postępowania – relacjonował przebieg niejawnego posiedzenia, reprezentujący właścicielki przedszkoli mecenas Bogumił Zygmont.
– Sąd może zgodnie z wnioskiem prokuratorskim umorzyć postępowanie, albo jak żądają tego oskarżycielki, skierować sprawę na rozprawę i wówczas zostanie przeprowadzony przewód sądowy na rozprawie głównej, w którym to postępowaniu oskarżonym będzie pan burmistrz Zdzisław Lis.
Po kilku godzinach sąd umorzył postępowanie. – To jest skandal, czuję się rozżalona – komentowała Krystyna Otręba. – Mając wiedzę jak powinien wypłacać dotację, burmistrz oszukuje wszystkie dzieci w Piasecznie. Dwa razy otrzymywał od ministerstwa edukacji informacje jak powinien naliczać dotacje, a mimo to ukrywał pieniądze pod różnymi paragrafami, aby obniżyć koszty funkcjonowania przedszkoli publicznych. Nasza władza czuje się bezkarnie. Mamy 7 dni na odwołanie się do sądu okręgowego i na pewno to zrobimy.
Właściciele przedszkoli zawsze mogą też dochodzić swoich roszczeń na drodze cywilnej. Sąd rejonowy uznał, że działania burmistrza „nie spełniają znamion czynu zabronionego”.
Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: obserwer,     2017-12-01   15:46:27
Ciągle tym samym właścicielom, kasa przesłania dobro dziecka- i tak są krezusami w wyniku dotacji. Zobaczcie publicznie dostępne oświadczenie majątkowe radnego gminy Lesznowola, właściciela 3 przedszkoli i syna Pani Krystyny O.- w wyniku odbierania dotacji po stronie MA- wykazuje majątek ponad 13 milionów, a w 2009r też wypłakiwał na Wojewodę, że w wyniku jego decyzji stoi na skraju bankructwa. Myślę że jako sponsor tej gazety- komentarz się nie ukarze.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
· Dęby już z imionami
· Czy gmina wykupi starą mleczarnię?
· Burmistrz uniknął sądu
· Za śmieci jak za zboże
· Taxi poczeka przy dworcu PKP i szpitalu
· Gmina zapłaci właścicielce przedszkoli
· 40 metrów niezgody
· Gmina „poluje” na nowe lokale
· Gmina nie dogadała się z harcerzami?
· Nowe cztery kąty dla przedszkola i kultury
· Dom „Zośki” trafił w ręce gminy
· Śmieciowa drożyzna
· Skwer przy Dominikańskiej jeszcze poczeka
· Kara stopniała, bo zima była zimą?
· Gęsta atmosfera wokół tężni
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
· Przedszkole zgodnie z planem
· Starosta oceniony pozytywnie
· Radni ocenili burmistrza pozytywnie
· Referendum nieważne. Wójt zostaje na stanowisku!
· Powiedzieli „nie” wielkiej Warszawie
· Powstają domy komunalne
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2017  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest