Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 stycznia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 stycznia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 stycznia 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 700), 2017-12-22
Tylko 15 mln zł na inwestycje!

LESZNOWOLA Radni uchwalili budżet gminy na 2018 rok. Dochody mają wynieść ponad 191 mln zł, zaś wydatki o 4 mln zł mniej. Nadwyżka ma być przeznaczona na spłatę rat pożyczek i kredytów oraz wykup obligacji

Dochody bieżące gminy mają wynieść w przyszłym roku prawie 188 mln zł, a dochody majątkowe – kolejne 3,5 mln zł. Po stronie dochodów 23 mln zł stanowią dotacje (w tym na program 500+) i kolejne 42 mln zł – subwencja oświatowa. Dochody własne gminy mają osiągnąć 124 mln zł, w tym 67 mln zł ma stanowić dochód z podatku od osób fizycznych i 2,5 mln zł z podatku od firm. 33 mln zł trafią do budżetu z tytułu podatku od nieruchomości i ponad 4 mln zł wyniesie podatek od środków transportu.

Duże wydatki na oświatę
Wydatki bieżące zaplanowano na 171 mln zł, a wydatki majątkowe, z których lwią część stanowią inwestycje, na kolejne 15,7 mln zł. Najwięcej środków gmina przeznaczy na oświatę i wychowanie (80 mln zł, 43 proc. wszystkich wydatków). Na pomoc społeczną, w tym program 500+ pójdzie ponad 26 mln zł, 1,1 mln zł przeznaczono na bibliotekę publiczną, 3,24 mln zł na ośrodek kultury, 2,4 mln zł na wspólny bilet i transport zbiorowy. Sporą część budżetu, bo aż 9,127 mln zł (o ponad 800 tys. zł więcej niż przed rokiem) pochłonie też tzw. janosikowe.
Projekty budżetu na 2018 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej na lata 2018-2033 odczytała wójt Lesznowoli Maria Jolanta Batycka-Wąsik. – W przyszłym roku założyliśmy tylko sprzedaż jednej nieruchomości w Zamieniu o wartości 2,7 mln zł. Niewielkie zadłużenie umożliwia nam szukanie dodatkowych źródeł finansowania - mówiła pani wójt.

85 planowanych inwestycji
Wójt Batycka-Wąsik sporo miejsca poświęciła też inwestycjom, mimo że przeznaczone na nie fundusze nie rozbudzają wyobraźni mieszkańców. Ponad 6 mln zł ma zostać przeznaczone na drogi, 3,5 mln zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne i aż 3,35 mln zł na budowę budynku socjalnego dla 24 rodzin (gmina ma otrzymać na ten cel 450 tys. zł dotacji). – Na przyszły rok zaplanowaliśmy aż 85 zadań inwestycyjnych – zwróciła uwagę Maria Jolanta Batycka-Wąsik. Nie dodała, że wiele z nich, to zadania małe, które będą kosztować raptem od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Większość zadań jest też kontynuowanych (inwestycje 2- i 3-letnie), nowych w projekcie budżetu pojawia się niewiele. I tak z ważniejszych przyszłorocznych inwestycji warto wspomnieć o kontynuacji budowy kanalizacji w Jazgarzewszczyźnie, Łoziskach i Starej Iwicznej (ponad 1,9 mln zł), budowie odwodnienia w ulicy Masztowej w Łazach (0,6 mln zł), rozpoczęciu budowy ul. Gminnej w Lesznowoli (200 tys. zł w przyszłym roku, łącznie 4,2 mln zł do roku 2020). Gmina aktualizuje też dokumentację projektową pod budowę ulic Pionierów i Wiśniowej oraz wykona ulicę Ogrodową w Magdalence (0,7 mln zł), a także przeznaczy 0,5 mln zł na rozbudowę skrzyżowania Alei Krakowskiej z ul. Nadrzeczną w Wólce Kosowskiej (inwestycja ma kosztować łącznie 5 mln zł). 450 tys. zł zostanie przeznaczone w 2018 roku na wykup gruntów pod gminne drogi i tyle samo na modernizację hali sportowej w Łazach. Ponad milion złotych gmina przeznaczy też jako pomoc finansową dla inwestycji realizowanych przez samorząd województwa mazowieckiego. Chodzi o od dawna planowaną budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Słonecznej i Szkolnej w Lesznowoli (593 tys. zł) oraz budowę nowego przebiegu drogi wojewódzkiej 721, od drogi krajowej nr 7 do skrzyżowania z ul. Mleczarską (699 tys. zł).
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wyzwani od komunistycznych kanalii
· Będzie więcej terenów zielonych!
· To nie koniec świata. A co z koalicją?
· Gmina wygrała z Kwirytą
· Awantura o anonim
· Tylko 15 mln zł na inwestycje!
· Odroczony wyrok
· Pierwsza strefa w całej gminie plus darmowe „elki”
· Pół miliarda do wydania
· To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
· Dęby już z imionami
· Czy gmina wykupi starą mleczarnię?
· Burmistrz uniknął sądu
· Za śmieci jak za zboże
· Taxi poczeka przy dworcu PKP i szpitalu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
· Przedszkole zgodnie z planem
· Starosta oceniony pozytywnie
· Radni ocenili burmistrza pozytywnie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest