Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 stycznia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 701), 2018-01-12
Nocą wszystkie apteki śpią

PIASECZNO/POWIAT Nie ma już ani jednej całodobowej apteki w powiecie. Władze usilnie starają się nakłonić farmaceutów do ustalenia nocnych dyżurów

Kiedy w połowie grudnia Małgorzata Roszkiewicz pilnie potrzebowała leków na spuchniętą rękę, udała się w środku nocy do apteki przy ul. Kościuszki 33, która była otwarta całą dobę. Niestety, dzień wcześniej apteka przestała działać. - Obeszłam 23 piaseczyńskie apteki, żadna z nich nie jest otwarta całą dobę – mówi nasza czytelniczka - Okazuje się, że najbliższa czynna non stop placówka znajduje się dopiero w Warszawie, przy alei KEN. Uważam, że to chore i burmistrz powinien coś z tym zrobić...
- W Piasecznie jest szpital, nocna pomoc lekarska, a po lekarstwa trzeba jechać do Warszawy. Tak nie może być – bulwersuje się Jacek Bobowski. - Ostatnio musiałem zrobić dwa nocne kursy na Ursynów po leki dla chorej córki – wtóruje mu Andrzej Piwowarski. - Myślę, że jest to problem dla wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu.
Podobnych głosów dotarło do nas w ostatnim tygodniu znacznie więcej.

Klienci przychodzą po plastry i prezerwatywy
Gminna radna Dorota Kłos, która zajmuje się w starostwie powiatowym ochroną zdrowia, doskonale zna sytuację. - Będę pisała do aptek z prośbą o wydłużenie ich czasu pracy – poinformowała nas przed świętami. Oczywiście trudno przewidzieć, co z tego wyniknie, bo wszystkie apteki to podmioty prywatne.
W poniedziałek w starostwie powiatowym odbyło się spotkanie z właścicielami aptek, na które przybyło jednak tylko kilku aptekarzy (z Piaseczna i Konstancina-Jeziorny). - Brak całodobowej apteki na naszym terenie to spory problem. Liczymy, że uda się go nam jak najszybciej rozwiązać – zwróciła się do zaproszonych gości Katarzyna Paprocka z zarządu powiatu, a Dorota Kłos zaproponowała aptekom ustalenie grafiku dyżurów.
Takie rozwiązanie funkcjonuje m.in. w pobliskim powiecie grójeckim. Jest to jednak działalność dla aptekarzy uciążliwa i nieopłacalna. Nocą apteki klientów mają niewielu. Często zdarzają się też sytuacje, gdy do placówek przychodzą ludzie chcący kupić prezerwatywy albo plastry, a nie leki ratujące zdrowie lub życie. Dlatego grójeccy aptekarze rozpoczęli już z powiatem rozmowy dotyczące ewentualnego dofinansowania.

Nocne funkcjonowanie apteki jest nieopłacalne
O dofinansowaniu całodobowych dyżurów aptek próbowano rozmawiać także podczas spotkania w Piasecznie jednak, jak wyjaśniła Katarzyna Paprocka, powiat nie ma możliwości prawnych wyłożenia pieniędzy na ten cel.
- Gdybyście zgodzili się państwo na dyżury, przy około 30 aptekach w naszym mieście każda byłaby otwarta przez 24 godziny na dobę zaledwie raz, góra dwa razy w miesiącu – zachęcała Dorota Kłos. Jednak aptekarze od początku byli nastawieni do tego pomysłu dość sceptycznie.
- Takie rozwiązanie nie kalkuluje się nam finansowo – mówili. - Musielibyśmy zatrudnić dodatkowych magistrów farmacji, których trudno dziś znaleźć. Dlatego, mimo wszystko, powinniście państwo rozważyć jakieś formy wsparcia. Nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów.
- Część aptek znajduje się w lokalach wynajmowanych przez gminę. Moglibyśmy rozważyć obniżenie im czynszu, być może to stanowiło by dodatkową zachętę do pełnienia nocnych dyżurów – zaproponowała gminna radna Magdalena Woźniak. Jednak ta propozycja również nie wzbudziła powszechnego aplauzu. Stanęło jednak na tym, że najlepszą propozycją są dyżury, a nie przerzucenie ciężaru całodobowej obsługi klientów na jedną placówkę, co mimo wszystko byłoby dla mieszkańców najwygodniejsze.
Kolejne spotkanie z właścicielami aptek, na które przybyły tym razem zaledwie trzy osoby odbyło się w czwartek. Wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski poinformował, że powiat nie jest w stanie zapewnić aptekarzom żadnych bonusów finansowych. Ze swojego wcześniejszego pomysłu wycofała się także radna Magdalena Woźniak.
- Nie mamy możliwości prawnych obniżenia aptekom czynszu. Nie możemy zmieniać obowiązujących umów – wyjaśniła. - Można byłoby to zrobić, ale dopiero zawierając nową umowę na wynajem lokalu. Obniżanie aptekom podatków to też bardzo delikatny temat...
Stanęło na tym, że najpierw przedstawiciele starostwa skontaktują się z nowym właścicielem dawnej apteki Juventa i zapytają go o możliwość kontynuowania całodobowego dyżuru. Jeśli nic z tego nie wyjdzie, poproszą inne apteki, aby zadeklarowały ile mogą pełnić w miesiącu nocnych dyżurów. Opcją awaryjną jest wydłużenie czasu pracy niektórych placówek (również naprzemiennie do godz. 24). Dziś apteki zamykane są najpóźniej o godz. 22.
Tomasz Wojciuk

tagi:    apteki całodobowe

Komentarze
nick: w11,     2018-01-12   14:12:10
Nie ma płacy, nie ma pracy.
nick: Oburzona,     2018-01-12   20:43:40
to komiczne i tragiczne jednocześnie.. Przy około 30 aptekach w mieście mieszkancy są zmuszeni jeździć po leki do innych gmin. Naprawdę brzmi jak kiepski żart. Proponuję zbojkotować wszystkie +-30 aptek. Kupowac za dnia u nich tylko to, co na receptę albo potrzebne nja już. Reszte zamawiać przez internet, jest duuuużo taniej , czasem opłaca się zapłacic za kuriera, a i tak się oszczeddzi. Macie w rodzinie osoby starsze? Róbcie im zakupy właśnie w aptekach internetowych. W niektórych można tez zamawiać leki na recepte, tylko przy odbiorze ttrzeba dać receptę.
nick: Oburzony,     2018-01-13   21:27:40
Oburzona głowę sobie zbojkotuj, jak wymagasz żeby aptekarz który ma zapłacić za prąd, obsługę, pracę w godz nocnych z własnej kieszeni /bo przecież nie ma w nocy obrotu pozwalającego na pokrycie tych kosztów/ to sama daj przykład i zrób aptekę a w nocy stań za ladą. Tragiczne jest to że w czasach obecnych Państwo nie może zapewnić/dofinansować choćby apteki przy szpitalu czy aptekarza który nawet postawiłby kogoś do sprzedaży w nocy gdyby uzyskał dopłatę ale przepisów nie ma i nie da rady. Czasem trzeba zrozumieć aptekarza - przedsiębiorcę który musi zarobić na coraz to większe podatki, zus-y, opłaty na czynsz i prąd, pensje pracowników a nie wzywać do bojkotu bo narodowi się należy i aptekarz ma wziąć kredyt i dopłacać
nick: He he ,     2018-01-14   12:46:56
Sami sobie pracujecie za darmo :)
nick: Pipi,     2018-01-15   10:23:10
W srodku nocy pani miala sile chodzic po wszystkich aptekach....to nie lepiej bylo pojechac do najblizszej czynnej apteki w Warszawie, jesli faktycznie byla potrzeba dostania W SRODKU nocy zapewne altacetu?
nick: w11,     2018-01-15   11:35:32
Bojkotuj. W krótkim czasie po wszystko pojedziesz do W-wy lub zamowisz przez internet. Przemyśl to sobie. Przemysl tez swoja reakcję na propozycje swojego pracodawcy, który zaapelowałby do Ciebie o darmową pracę w nocy, niedziele i świeta.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nowa rada nadzorcza prześwietli ZGK
· Coraz bliżej świateł przy szkole
· Szykują się kolejne inwestycje na stadionie
· Seniorzy mają swoją radę
· Skwer i skarpa pod lupą kontrolera
· Do galerii jak po grudzie
· Tunele pod torami: czas decyzji
· Puławska-bis nabiera rumieńców
· Na WOŚP w Piasecznie będzie się działo!
· Jeśli syn to Antoś, jeśli córka to Zuzia
· Policja: To byli żołnierze gangu „Snajpera”
· Budżet „rozsądny” i „realny”
· Wigilia z Dobrą Wolą
· Gmina wzniesie dwie kamienice
· Mieszkańcy skarżą się na smog
· Królestwo Świętego Mikołaja i rękodzielników
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest