wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 702), 2018-01-19
W oczekiwaniu na nadejście zimy...
PIASECZNO Na zimowe utrzymanie dróg gmina zarezerwowała w tegorocznym budżecie 2 mln zł. O dobry stan ulic ma zadbać 7 solarek i dwa ciągniki
Jeśli wierzyć w to co mówią synoptycy, zima stoi za progiem i puka do drzwi. Tymczasem wielu mieszkańców zadaje sobie – jak co roku zresztą pytanie – czy uda się jej znowu zaskoczyć drogowców? Sprawdziliśmy, czy miejskie służby są przygotowane na zamiecie i gwałtowne opady śniegu.
Zimowym utrzymaniem dróg na terenie gminy zajmuje się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Piaseczno, które w mieście dysponuje trzema solarkami, a na terenie otaczających Piaseczno sołectw – dodatkowymi czterema. Utrzymaniem w czystości i odśnieżaniem ciągów pieszych zajmą się natomiast dwa ciągniki, również wyposażone w pługi. PUK nabył już 700 ton soli, która czeka w magazynach. – Piach do mieszanki piaskowo-solnej kupujemy na bieżąco – informuje Anna Grzejszczyk z gminnego biura promocji.
Dużo pracy przed nastaniem zimy miał zajmujący się miejską zielenią wydział utrzymania terenów publicznych. Jeszcze jesienią, w celu ochrony zieleni przed zasoleniem, zostały zamontowane pionowe osłony drzew i krzewów, które mają zabezpieczać rośliny przed zmieszanym z solą błotem pośniegowym, odgarnianym z dróg.
– Zabezpieczone zostały, przede wszystkim, młode nasadzenia drzew i krzewów, rosnące wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych – dodaje Anna Grzejszczyk. – Rabaty kwiatowe, na których posadzone zostały jesienią rośliny cebulowe, przykryte zostały stroiszem jodłowym. Ma to ustrzec je przed przemarzaniem oraz ewentualnymi uszkodzeniami ze strony ptaków.
Tomasz Wojciuk