Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 703), 2018-01-26
Piętnaście lat śpiewu z ogniem

PIASECZNO Wraz z początkiem nowego roku w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Pracy w Józefosławiu odbył się Jubileuszowy Koncert Kolęd z okazji XV-lecia działalności Chóru „Con Fuoco”. Patronami medialnymi imprezy były Kurier Południowy i portal PiasecznoNews.pl

Jubileuszowy koncert rozpoczął się bardzo nietypowo. Najpierw było słychać śpiew jakby z zaświatów, a następnie chórzyści stopniowo wychodzili z różnych stron kościoła śpiewając w taki sposób, że publiczność była otoczona dźwiękiem. Cały występ podzielony był na trzy części, z których każda poprzedzona została wprowadzeniem słownym autorstwa chórzystów. W pierwszej części ponad trzystuosobowa publiczność wysłuchała głównie polskich kolęd i pastorałek w artystycznych opracowaniach, a także utworów inspirowanych folklorem. Druga część poświęcona była starym łacińskim utworom bożonarodzeniowym z epoki średniowiecza i kolędom staroangielskim, a w ostatniej odsłonie zabrzmiały już nowsze ludowe utwory bożonarodzeniowe, wśród których znalazł się, między innymi, bardzo popularny utwór pt. „The little drummer boy”. W kilku utworach chórowi akompaniował na klarnecie Paweł Boczkowski.
Artyści zasłużyli tego wieczoru na rekordowo długą owację na stojąco - nie tylko za ten wieczór, ale za całe ostatnie piętnaście lat. Wiele osób miało nawet łzy w oczach - zwłaszcza podczas wykonań „Veni, veni Emmanuel” i współczesnej kolędy słowackiej „Nebo sa sklonilo k zemi”, kiedy to z solowymi partiami wystąpili Iwona Bagniewska i – co jest rzadkością – sam dyrygent.

Dyrygent od początku do końca
Jubileusz był również znakomitą okazją do wspomnień. Przez chór „Con Fuoco” przewinęło się już ponad 100 śpiewaków, z których wielu przebywa obecnie za granicą – od Niemiec, przez Finlandię, aż po daleką Australię. Jak się okazało, jedyną osobą która jest związaną z chórem, od początku jest... jego dyrygent Andrzej Sochocki. Aktualnie śpiewaczką z najdłuższym stażem, zajmującą się również na co dzień wieloma sprawami organizacyjnymi chóru, jest natomiast sopranistka Iwona Bagniewska. Nie należy zapominać także o Anecie Piwiec - nieobecnej na koncercie jubileuszowym z przyczyn zdrowotnych.
- Zespół znacząco się zmienił - powiedział Andrzej Sochocki. - Kiedyś wszystko przygotowywał i organizował sam dyrygent, a dziś „Con Fuoco” jest dojrzałą wspólnotą ludzi, którzy wiedzą czego chcą, a także się znakomicie organizują. Cały ten jubileusz przygotowali chórzyści, ja tylko prowadziłem próby i zadyrygowałem koncertem
Nie obyło się również bez podziękowań dla władz gminy Piaseczno, sołectw Józefosław i Julianów, piaseczyńskiego Centrum Kultury i innych osób, które przez lata wspierały działalność chóru. Szczególnie podkreślona została rola byłego proboszcza parafii w Józefosławiu księdza Stanisława Śmigasiewicza. Wyrazy wdzięczności otrzymał też aktualny proboszcz parafii - ks. Andrzej Pawlak za udostępnienie kościoła na koncert jubileuszowy. W imieniu gminy podziękowania na ręce dyrygenta złożyli wiceburmistrzowie Daniel Putkiewicz i Hanna Kułakowska-Michalak, którzy odczytali również list gratulacyjny od burmistrza Zdzisława Lisa.
Na bis „Con Fuoco” wykonało jeszcze kompozycję Andrzej Sochockiego „Motet o Narodzeniu Pańskim”, po czym wszyscy obecni zostali zaproszeni do sali obok na symboliczną lampkę szampana. Nie zabrakło również wielkiego i pysznego okolicznościowego tortu oraz odśpiewanego wspólnie „Sto lat” dla jubilatów.

Z parafii do Centrum Kultury
Chór „Con Fuoco” powstał w 2003 roku z inicjatywy ks. Śmigasiewicza oraz organisty Andrzeja Sochockiego w parafii w Józefosławiu. „Con Fuoco” jest chórem mieszanym, czterogłosowym. W swoim repertuarze zespół ma wiele utworów, od renesansu po współczesność i wykonuje różne rodzaje muzyki: sakralną, rozrywkową i filmową w opracowaniach chóralnych. Zespół regularnie koncertuje i jest laureatem wielu konkursów. W roku 2013 wydał swoją pierwszą płytę z kolędami, zawierającą utwory tak polskie, jak zagraniczne, z różnych epok i stylów.
Od początku swego istnienia, aż do 2017 roku chór działał przy parafii w Józefosławiu, jednak w związku z rezygnacją Andrzeja Sochockiego ze współpracy z miejscową parafią (w maju ubiegłego roku), zespół podjął decyzję, że nie dopuści do zmiany dyrygenta i prędzej niż jego zmieni miejsce działania. - Niektórzy chórzyści wręcz mi powiedzieli, że albo śpiewają pod moją dyrekcją, albo kończą swoją przygodę ze śpiewem - podkreślił Andrzej Sochocki. - Więc co miałem w tej sytuacji zrobić, jak nie kontynuować współpracy z chórem „Con Fuoco” poza parafią?
Od września 2017 roku chór działa przy Centrum Kultury w Piasecznie, mając próby w Klubie Kultury w Józefosławiu. Ponieważ czuje się on bardzo związany z Józefosławiem, oprócz bieżącej działalności koncertowej chętnie angażuje się również w inicjatywy lokalnej społeczności. Osiągając coraz większe sukcesy, zespół przyciąga w swoje szeregi osoby lubiące śpiewać i wspólnie spędzać czas. Podczas koncertu jubileuszowego dyrygent ogłosił nabór do chóru, więc nie pozostaje nam nic innego, jak poprzeć zaproszenie dyrygenta i jubilatów do wspólnego chóralnego śpiewania. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej chóru www.confuoco.eu.
Grzegorz Tylec


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piąte urodziny Hugonówki. Będzie tort i wiele atrakcji
· Spotkanie z Mistrzem
· Spotkanie ze zdeklarowanym czechofilem
· Zamknięte miasteczko Jana Urbaniaka
· Eksplozja muzycznej wyobraźni
· Różnorodne inspiracje Mai Troszkiewicz
· Otwarto wystawę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu
· Wystawa o „największym bohaterze w dziejach ludzkości”
· Nastrojowe pejzaże Jerzego Mierzejewskiego
· Sześć lat grania dla frajdy
· Dwa muzyczne światy
· Festiwal komiksowy ze Złą Nogą
· Japońskie oblicza Wilkonia
· Opowiadania na styku dwóch światów
· Niezwykła wystawa ikon
· Dwadzieścia lat teatralnego święta
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest