Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 724), 2018-07-06
Wielkie święto Tarczyna

TARCZYN Podczas sobotnich Dni Tarczyna było zarówno sportowo, patriotycznie, jak i kulturalnie. Na targowisku miejskim, pomimo chłodnej aury, mieszkańców skutecznie rozgrzali Majka Jeżowska, Teatr Piosenki Romana Kołakowskiego i Golec uOrkiestra

Najpierw, dla miłośników sportowej rywalizacji, na boisku „Orlik” przy ul. Stępkowskiego w Tarczynie rozegrano turniej piłkarski o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej. Zwyciężył zespół KS Kontra. Z kolei w Zespole Szkół im. Szarych Szeregów odbył się konkurs historyczny - „Bohaterowie Niepodległej”. – Otrzymaliśmy 40 pytań testowych, które - w większości - nie należały do najprostszych – przyznaje Piotr Prawucki, mieszkaniec Henrykowa-Urocza, zdobywca drugiego miejsca. – Dotyczyły one zarówno takich postaci jak Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Witos, Korfanty czy Rataj, tego co powiedzieli, kiedy się urodzili, z czego słynęli i kim byli. Były również pytania odnoszące się do formacji z I wojny światowej i zagadnienia dotyczące 20-lecia międzywojennego.
Następnie na rynku - z okazji tarczyńskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - odprawiona została msza św. za Ojczyznę z ceremoniałem wojskowym. Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt przez żołnierzy miał miejsce apel pamięci i salwa honorowa. Odsłonięto także tablicę upamiętniającą 100-lecie przed pomnikiem Bohaterów Ziemi Tarczyńskiej, odśpiewano Rotę, po czym miało miejsce uroczyste złożenie wieńców. Jak co roku, Dni Tarczyna były również okazją do przyznania szczególnie chwalebnego wyróżnienia. Tytuł Honorowego Obywatela Tarczyna otrzymali tym razem pośmiertnie Stanisław Mentlak i Wanda Kobryń.
Natomiast wieczór zdominowała dobra zabawa. Na placu targowym wystąpiła znana i lubiona Majka Jeżowska z zespołem. Muzycy zaprosili do wspólnej zabawy zarówno najmłodszych, jak i dorosłych pamiętających takie przeboje jak choćby „A ja wolę moją mamę” czy „Wszystkie dzieci nasze są” . W trakcie oficjalnego otwarcia imprezy pojawili się wspólnie burmistrz Barbara Galicz i przewodniczący rady miejskiej Mirosław Faliszewski, którzy życzyli wszystkim obecnym niezapomnianych wrażeń i wręczyli nagrody w Konkursie Historycznym.
Przez cały czas na targowisku dostępne były różnorodne atrakcje: kiermasz plastyczny obecność członków (i ich prac) Tarczyńskiej Grupy Plastyków „KreoArt”, miasteczko zabaw dla dzieci, gastronomia i stoiska handlowe. Podczas Dni Tarczyna przeprowadzona została również akcja charytatywna dla Kubusia Jarzyńskiego. Zbierano środki na turnus rehabilitacyjny dla chłopca cierpiącego na zespół wad wrodzonych. Ostatecznie na szczytny cel udało się zgromadzić sumę 1400 złotych. – Podejmując decyzję o przekazaniu pieniędzy przyczynili się państwo do pomocy bardzo choremu dziecku, stając się jednocześnie przykładem wspaniałej, obywatelskiej postawy – podziękował wszystkim wolontariuszom Alfred Kohn, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.
Na scenie można było jeszcze obejrzeć Teatr Piosenki Romana Kołakowskiego z programem „Odpowiedzi spłonęły”, ale nie da się ukryć, że większość mieszkańców czekała bądź też przyszła specjalnie na gwiazdę imprezy Golec uOrkiestrę. Zespół, który nie po raz pierwszy występował w Tarczynie, dał świetny, w pełni profesjonalny show. – To zdecydowanie najciekawsza impreza w roku w gminie – komentowała pani Magdalena, mieszkanka okolic Tarczyna. – Zawsze najwięcej się wtedy dzieje, choć tym razem jest jakoś bardziej ubogo. Kiedyś oprócz zespołów, można było obejrzeć także popularne kabarety. Mi oczywiście najbardziej podobały się Golce. To wspaniały zespół, publiczność – niezależnie od wieku - świetnie się bawiła, a gra na tych wszystkich instrumentach zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Grzegorz Tylec


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Możesz pomóc Szlachetnej Paczce
· Jarmark przyciągnął mieszkańców
· Zbliża się remont alei Róż
· Dzień podziękowań i zabawy
· Pożegnali lato, powitali szkołę
· Otworzyli basen. Ale bez zjeżdżalni
· Święty Stanisław patronem miasta
· Problemy z odbudową plebanii
· Niedoróbki na Szkolnej
· Pływali aż miło
· Nowymi szlakami przez piękne miasto
· Ryxa będzie jak nowa, ale za rok
· Śmiertelny wypadek w Mrokowie
· Prażmów pożegna lato
· Problem dzików powrócił
· Cieplny rozwód dał milion oszczędności
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Eleni zaśpiewa na finał dożynek
· Nowy wóz bojowy dla OSP Biskupice
· Pruszkowski Festiwal Archeologiczny „ARTEfakty”
· Mieszkańcy bawili się na dożynkach
· Książka o historii gminy
· Cztery piętra i 300 aut. Zaparkujesz za miesiąc
· Dni Brwinowa z ostrym graniem i bitwą
· Karkołomna podróż po zmroku
· Powstanie nowoczesny punkt przesiadkowy
· 60 lat razem
· Koniec linii zastępczych. Z jednym wyjątkiem
· Śmiertelny wypadek przy budowie „Pastewnika”
· Kambo: prokuratura kończy śledztwo
· 3500 trójkątów na 100-lecie Niepodległej
· Wąż zbożowy napędził strachu
· Na inaugurację roku poświęcono nową szkołę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest