Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 lipca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 lipca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 12 lipca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 727), 2018-07-27
Wyścigi sportowych modeli

MODELE SPORTOWE RC W lipcu na torze modelarskim w Piasecznie rozegrane zostały zawody modelarstwa sportowego RC z cyklu XRS Poland. Przez dwa dni rywalizowało ze sobą ponad 60 zawodników z Polski i zagranicy

- To była pierwsza tego typu impreza, którą zrobiliśmy na zewnątrz – mówi Paweł Kowalski (Ovca), jeden z organizatorów imprezy z XRS Poland. - Było to możliwe dzięki udostępnieniu toru przez Modelarnia.pl oraz wsparciu lokalnego Stowarzyszenia RC Sport Piaseczno.
Na miejsce, oprócz zawodników z Polski, dotarli również wykwalifikowani kierowcy z Litwy, Czech i Niemiec, co sprawiło, że impreza w Piasecznie była – jak na ten moment – największym (jeśli brać pod uwagę obsadę) wydarzeniem off-roadowym w kraju.
- Pracujemy nad tym żeby odświeżyć z powrotem stare dobre czasy, kiedy w zawodach brało udział naprawdę bardzo dużo osób – podkreśla Paweł Kowalski. - Szczyt popularności wyścigów modeli przypadł w naszym kraju na lata 1999-2005. Dzisiaj mamy tu zawodników od piątego do 50. roku życia. O ile jednak np. w Niemczech jest mało młodych zawodników, to u nas średnia wieku idzie w dół, a więc frekwencja na zawodach powinna rosnąć. Tym bardziej, że obiekt w Piasecznie jest rewelacyjny i ma ogromny potencjał - w szczególności związany z lokalizacją.
W Piasecznie ścigano się w kilku klasach: Open (modele mniejsze od skali 1/8), Monster Truck (modele elektryczne/spalinowe max skala 1/7), Truggy 1/8 elektryczne, Truggy 1/8 spalinowe oraz tzw. klasa królewska, czyli Buggy 1/8 elektryczne i Buggy 1/8 spalinowe, gdzie jeżdżą najszybsi i najbardziej doświadczeni kierowcy.
- O ile klasa królewska jest takim ukoronowaniem kariery, to mamy tu też klasy dla początkujących – wyjaśnia organizator. - Możemy kupić sobie w sklepie model, a po jego odpowiednim przygotowaniu wystartować w zawodach i świetnie się bawić.
Oprócz zawodów warsztaty z ustawień modelu dla uczestników poprowadził również fabryczny kierowca Xray Kaja Novotný (Czechy). Można się było z nich dowiedzieć np. co daje pionowe ustawienie amortyzatorów i innych ciekawostek związanych z fizyką modelu. Wszystko to ma istotne znaczenie w osiąganych wynikach, a już zmiana o dwa milimetry nachylenia kąta koła przy prędkościach 60-80 km/h i lotach do około 8-10 metrów robi różnicę podczas zawodów. A co, w końcowym rozrachunku, decyduje o sukcesach kierowców?
- 70 proc. to jest talent i precyzyjność jazdy kierowcy, a 30 proc. to prawidłowo ustawiony model – uważa Paweł Kowalski. - Ci kierowcy z Niemiec, którzy tu przyjechali, są po prostu szaleni. Modelem można skręcać w locie i chodzi o to żeby już w powietrzu nastawić go do zakrętu. Tak więc jedną trzecią zakrętu pokonujemy w powietrzu i od razu możemy dodać gazu na wejście.
A dlaczego w ogóle warto zainteresować się wyścigami modeli?
- Wchodzi tutaj fizyka, matematyka, skupienie czy dyscyplina – podsumowuje Paweł Kowalski. - Do tego jest to sport rodzinny. Często jest tak, że np. ojciec jest mechanikiem, a syn kierowcą i spędzamy cały weekend z dzieckiem. Trzeba również nauczyć się przegrywać, bo incydenty na torze się zdarzają.
Najlepszym przykładem takiego zdarzenia był jeden z modeli, który w pewnym momencie, w trakcie zawodów w Piasecznie zapalił się i... efektownie spłonął.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Istotne wzmocnienia
· Nowy trener w Chylicach
· Trzecie miejsce na plaży
· Nie zawiodły, choć liczyły na więcej
· Nie wykorzystali szansy
· Efektowny finisz ligi
· Remis w derby na koniec
· Sparta żegna się z czwartą ligą
· Zmiany w MKS Piaseczno
· Zagrali o Puchar Starosty
· Grzywna poprowadzi Pilicę
· Złoto dla Antka
· Siłowali się aż miło
· Konstancin nie pomógł Piasecznu
· Duży krok do utrzymania
· Kiepskie pożegnanie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowie fechtunku w akcji
· KS Raszyn dobrze radzi sobie w IV lidze
· Wychować mistrzów ping-ponga
· Bieg Pamięci Powstańczej
· Młodzi mistrzowie fechtunku
· Wirtuozi piłki nożno-stołowej
· Siatkarki GLKS-u Nadarzyn zaczynają nowy sezon
· Heroski są wśród nas
· Ogromny sukces młodych siatkarek
· Łowcy futbolowych talentów
· Ach, ten niesamowity Hou
· Turniej piłkarski o puchar senatora
· Szybko, szybciej po mistrzostwo
· KS Raszyn awansował do IV ligi!
· Ścigali się aż miło
· Hala pełna mistrzów i gwiazd
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Puchar Sielanki dla Mazowsza
· MKS Grójec najlepszy w Pierwszym Koszykarskim Kroku
· I i II runda Rallycross Cup w Słomczynie
· 14 medali karateków z Chynowa
· Turniej o puchar Justyny Kozdryk
· Na biegaczy czekały na mecie jabłka
· Skorupski wreszcie w czołówce
· Zwycięska (srebrny medal) próba sił i nerwów Justyny Kozdryk
· Sukces karateków z Chynowa
· Grot Chynów brylował na Opolszczyźnie
· Grójczanie triumfują w Radomiu
· Grad medali karateków Grota Chynów
· Ma żal, że „spadła” z podium
· Pierwsi już w finale
· Pikniki i festyny w gminach
· Noc Świętojańska pełna atrakcji
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest