Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 730), 2018-08-24
Wyrośnie osiedle-gigant. Sąsiedzi pełni obaw

LESZNOWOLA Rządowa spółka BGK Nieruchomości zamierza wybudować przy ulicy Karczunkowskiej kilkanaście bloków, w których znajdzie się nawet 3 tys. mieszkań. Inwestycja budzi duży niepokój okolicznej społeczności

Osiedle, na którym według planów inwestora będzie mogło zamieszkać nawet 10 tys. osób, ma zostać zbudowane na pustej dziś, 15-hektarowej działce między torami kolejowymi (obok znajduje się stacja kolejowa PKP Jeziorki), ul. Karczunkowską oraz ul. Agaty na terenie gminy Lesznowola. Inwestycja ma powstać w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus” (jako pierwsza w Warszawie), a jej realizacja – jeśli wszystko dobrze pójdzie – rozpocznie się już w przyszłym roku i potrwa około 4 lat.

Mieszkania dla mniej zamożnych
Osiedle ma składać się z 19 budynków o różnej wysokości (najwyższe mogą mieć nawet 20 m) i charakterze. Lokale mają mieć 55-65 m kw. Osoby je wynajmujące będą płacić preferencyjne czynsze. 7 sierpnia BGK zawarło umowę z dwoma pracowniami architektonicznymi - 22Architekci i AMC – Andrzej M. Chołdzyński, które wykonają pełną dokumentację dla nowego osiedla. To właśnie one zdecydują o jego ostatecznym kształcie. – W obrębie tego zespołu należy zapewnić dostęp do usług edukacji, zdrowia, handlu i gastronomii, terenów rekreacji i zieleni, ale także do komunikacji zbiorowej – przekonuje Maciej Kowalczyk, reprezentujący pracownię 22Architekci. – Wielkim atutem tej lokalizacji jest właśnie bliskość stacji kolejowej. Dzięki temu Nowe Jeziorki mogą działać w sposób podobny do osiedli w granicach aglomeracji Wiednia czy Berlina.
Architekci chcą, aby w centralnej części założenia znalazł się park umożliwiający odpoczynek i rekreację, w którym mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas. Zaplanowano także nową szkołę z boiskiem na około 1400 dzieci i przedszkole na 300 dzieci.

Gwóźdź do trumny dla okolicy?
Inwestor zaplanował konsultacje społeczne z przyszłymi sąsiadami osiedla, aby poznać ich oczekiwania, obawy, ale też potrzeby. Pierwsze spotkanie, w którym wzięło udział około 50 mieszkańców gminy Lesznowola, odbyło się 19 lipca w Centrum Edukacji i Sportu w Mysiadle (drugie jest planowane na 5 września – to właśnie wtedy sąsiedzi poznają wytyczne dotyczące projektowania przestrzeni wspólnych). W lipcowym spotkaniu wzięli udział m.in. lesznowolscy radni Marcin Kania i Mirosław Wilusz. – Mamy wiele uwag, o których poinformujemy projektantów – mówi Marcin Kania. – Nasze obawy budzi kwestia miejsc parkingowych, których wskaźnik określono na 0,5 na jeden lokal mieszkalny, ale także kwestie komunikacji, odprowadzania wód deszczowych i ścieków. Planowana szkoła też jest w naszym odczuciu zbyt mała, jak na taką liczbę mieszkańców.
Mirosław Wilusz uważa, że przedstawiona koncepcja projektu jest oderwana od rzeczywistości, a na budowie tak dużego osiedla w takim miejscu wszyscy stracą. – Inwestor nie ma koncepcji układu komunikacyjnego, a pół miejsca parkingowego na lokal to jakiś absurd – przekonuje radny. – Z kolei zwiększenie liczby pociągów, aby zapewnić nowym mieszkańcom dojazd do Warszawy, kompletnie zablokuje Nową Iwiczną, w której już teraz tworzą się gigantyczne korki. Mam wrażenie, że BGK chce zbudować to osiedle na siłę i za wszelką cenę, nie licząc się z innymi. Jeśli te bloki powstaną, to będzie gwóźdź do trumny dla całej okolicy.
Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: peło ,     2018-09-15   14:09:02
brawo nareszcie dostanę mieszkanie
nick: on,     2018-12-20   11:28:34
i kolejna historia pod tytułem: tragedia, coś chcą wybudować, w promieniu 10 km nie da się żyć. Dziwne są te artykuły. To jest miasto a nie Bieszczady i jego rozwój jest czymś naturalnym, a to że są osoby niezadowolone to raczej nic nadzwyczajnego.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Większa strefa płatnego parkowania?
· Stworzyli totem Piaseczna
· Sukcesy naszych modelarzy
· Pędzący samochód omal nie rozjechał kobiety w ciąży!
· Piknik Motocyklowy dla Kuby
· Awanse i odznaczenia na Dzień Strażaka
· Moc atrakcji dla najmłodszych
· Dzień Dziecka w Parku Zdrojowym
· Charytatywny Piknik Motocyklowy
· Psy terroryzują biegaczy w Lesie Kabackim
· Działo się w Czersku. To był najlepszy turniej od lat!
· Promowali kulturę Urzecza
· Działa społecznie i kulturalnie
· Poznaliśmy najlepszych recytatorów
· W pożarze stracili dorobek życia i przyjaciela
· Piaseczyńska Rada Kobiet już działa
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest