Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 732), 2018-09-07
Wybierz się na spacer po ogrodach

KONSTANCIN-JEZIORNA Nadchodzą te jedyne dwa dni w roku, w których mieszkańcy miasta uzdrowiskowego i bliskich okolic otwierają prywatne ogrody dla zwiedzających. Wstęp wszędzie będzie bezpłatny

W ramach Festiwalu Otwarte Ogrody 8 i 9 września będzie można zajrzeć do 26 zielonych zakątków i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Zarówno w sobotę jak i niedzielę większość ogrodów zostanie otwarta około 10 i odwiedzać je będzie można – z małymi wyjątkami – najpóźniej do godz. 17.
Program 11. edycji Festiwalu Otwarte Ogrody jest bardzo bogaty, z tego względu możemy polecić tylko wybrane – naszym zdaniem najciekawsze – imprezy. Szczegóły, z adresami i mapką zostały podane na ulotkach (a także m.in. stronach Piasecznonews.pl oraz Konstancinjeziorna.pl). Informacje będą udzielane również przy tężni w Parku Zdrojowym (w sob. w godz. 10-16, a w niedz. – 10-15).

Wystawy, zabawa i muzyka
W wielu otwartych ogrodach przygotowane będą wystawy malarstwa i fotografii. Przykładowo przy Kościelnej 4 (w sob. w godz. 12-17, niedz. 11-16) zostanie wystawionych blisko 300 akwareli Janusza Roguskiego, niedawno zmarłego architekta, miłośnika Włoch (którym poświęcił swoje prace) i mieszkańca Konstancina. W Skolimowie przy ul. Oborskiej 4 w sob. w godz. 11-14 z dziećmi spotka się Agnieszka Waszak, autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Obok willi Moja przy ul. Sienkiewicza, w ogrodzie azjatyckim, odbędzie się najpierw pokaz jogi (sob., godz. 15.30), a następnie otwarte zajęcia z jogi (sob. i niedz., godz. 16-17, należy zabrać strój niekrępujący ruchów). Z kolei w ogrodzie historycznym „U Prekera” (ul. Kołobrzeska 54, sob. 12-17) będzie można wysłuchać opowieści o najstarszym dworze Skolimowa, a o godz. 14 spotkać Małgorzatę Karolinę Piekarską, pisarkę i dziennikarkę, która opowie o swoich odkryciach genealogicznych. Nie lada gratką będzie też możliwość zwiedzania willi Jutrzenka z 1903 roku (ul. Długa 59), której drzwi w sob. godz. 13-17 otworzą jej właściciele, para artystów Marc i Mo Vezden (w programie także wystawy dawnych aparatów i archaicznych fotografii, warsztaty jubilerskie i podchody dla dzieci). Na ul. Długą 53 w sob. godz. 13-15 zapraszani są natomiast właściciele psów, którzy chcą dowiedzieć się nieco o szkoleniu i wychowaniu pupili. W ogrodzie przy ul. Chodkiewicza 3 (Dom Seniora Polskiej Akademii Nauk) w sob. w godz. 15-16 będzie okazja posłuchać koncertującego w całej Europie polsko-fińskiego duetu wiolonczelistki i gitarzysty Duo Vitare, a w niedz. o 15 – Konstancińskiego Chóru Kameralnego. Z kolei przy willi Świt przy ul. Stefana Żeromskiego 4, w sob. w godz. 15-17 odbędzie się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”. Tę powieść Żeromski napisał w swoim konstancińskim domu – Świcie.

Pamięci Wojciecha Młynarskiego
W niedz. pomiędzy godz. 10.30 a 13 do ogrodu otaczającego 100-letnią kurpiowską chatę przy ul. Grabowej 8 w Chylicach Letnisku zaprosi rodzina Ziołeckich (w programie wspólna twórczość). Dzieciom powinien też podobać się „ogród smoków” przy ul. Lipowej 9 w Bielawie otwarty w niedz. w godz. 11-15 (przybyli poznają m.in. zwyczaje miejscowych zwierząt). W niedz. w godz. 15-17 przy ul. Grodzkiej 27 w Chylicach otworzy się natomiast „Ogród teatralny u Joanny”, gdzie zostanie wystawiony spektakl poświęcony twórczości Wojciecha Młynarskiego (w wykonaniu Nieformalnej Grupy Teatralnej „Między Słowami”). Z kolei przy ul. Leśnej 49 w niedz. w godz. 15-17 będzie można przejść przyspieszony kurs fotografii (teoria, praktyka zdjęciowa i praca w ciemni).
Organizatorem wydarzenia jest gmina Konstancin-Jeziorna, Klub Inicjatyw Obywatelskich, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński Dom Kultury. Patronuje mu Kurier Południowy.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Świąteczny Wieczór Literacki
· Pętla straszy nietypowo
· Nowa inicjatywa UTW
· Wysoki poziom Sztukatorów
· Wielki bard – Georges Brassens
· Artystyczny powrót do przeszłości
· Akwarele i jedwab Agnieszki Piotrowskiej
· Śladami serialu „Alternatywy 4”
· Wykonali dzieła Cypriana Bazylika
· Drzewa i Ludzie
· Książkowy hołd dla kobiet
· Klasyka na wysokim poziomie
· Złote, diamentowe i kamienne gody!
· Święto latawca
· Zasłużone dla Kultury Polskiej
· Jej pierwsza wystawa
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest