Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 732), 2018-09-07
Wzięta w betonowe kleszcze

PIASECZNO Siedem lat temu obok niewielkiego domu Jadwigi Oldyńskiej wyrósł 5-piętrowy blok z 40 mieszkaniami. Teraz z drugiej strony jej działki powstaje kolejny masywny budynek o długości kilkudziesięciu metrów

Dramat życiowy mieszkanki ul. Wiśniowej w Piasecznie zaczął się siedem lat temu. Wówczas po prawej stronie jej niewielkiego, jednorodzinnego domku powstał ogromny, 5-piętrowy blok. Jego budowa rozpoczęła się na dwa tygodnie przed wejściem w życie nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, ograniczającego m.in. wysokość zabudowy. – Na mojej działce wciąż jest cień, wychodząc na balkon czuję się jakbym schodziła do piwnicy – skarży się nasza czytelniczka. Protestującą Jadwigę Oldyńską i jej sąsiadów nie uznano wówczas za stronę, pozbawiając ich możliwości udziału w postępowaniu administracyjnym. – W 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylił pozwolenie na budowę i wszystkie decyzje dotyczące tego budynku
– mówi mieszkanka ul. Wiśniowej. – Blok wybudowano zbyt blisko mojego domu, który został przesłonięty. Obydwa budynki dzieli zaledwie kilka metrów, choć odległość między nimi powinna wynosić 22 m, a więc tyle, ile wynosi wysokość bloku. Niestety, mimo wyroku NSA, starosta piaseczyński nie uchylił pozwolenia na budowę, podobnie zresztą jak wojewoda. Sprawa wróciła do sądu administracyjnego, czego zupełnie nie rozumiem.
Wzięli ją w kleszcze
Obecnie obowiązujący plan miejscowy dopuszcza dla tego terenu budownictwo jednorodzinne o wysokości do 12 m oraz nieuciążliwe usługi. Jadwiga Oldyńska pokazuje ogromny gmach o długości kilkudziesięciu metrów, który powstaje na działce po drugiej stronie jej domu (od północy). – Plan dopuszcza w tym miejscu zabudowę bliźniaczą 2-lokalową, a więc w jednym budynku mogą znaleźć się maksymalnie cztery lokale mieszkalne – mówi. – Nikt chyba jednak w to nie uwierzy. W mojej ocenie to budynek na kilkanaście mieszkań. Wystąpiłam do starostwa, aby uznało mnie za stronę w postępowaniu, byłam też z sąsiadami u starosty. Dowiedzieliśmy się tam jednak, że wszystko jest zgodnie z przepisami i pan starosta nie może w naszej sprawie nic zrobić.
Mieszkanka Wiśniowej ma pretensje do urzędników. Twierdzi, że warunki jej życia stale się pogarszają, inwestorzy naginają obowiązujące przepisy, a starostwo nic sobie z tego nie robi. – Oczekuję, że ta inwestycja zostanie wstrzymana. W tym miejscu powinna znajdować się zabudowa jednorodzinna, a to co powstaje przy mojej nieruchomości na pewno się do niej nie zalicza.

Zmiana przeznaczenia na
nieuciążliwe usługi
- Pierwsze pozwolenie na budowę (na działce przy Wiśniowej – przyp. red.) dwóch czterolokalowych budynków jednorodzinnych otrzymaliśmy już w 2015 roku – mówi Beata Schwartz-Tuliszka, inwestor. - Już w tym czasie prowadziliśmy rozmowy z panią Oldyńską na temat zakupu jej nieruchomości. Do transakcji jednakże nie doszło w wyniku rozbieżności oczekiwań stron co do ceny. Niestety, od tego czasu pani Oldyńska robi wszystko co może, by zaszkodzić naszej inwestycji. Beata Schwartz-Tuliszka wyjaśnia, że w tzw. międzyczasie pojawił się pomysł, aby zmienić przeznaczenie budynku z mieszkalnego na usługowy. - Niestety, przy składaniu zmiany pozwolenia na budowę na budynek usługowy, gdzie dodatkowo zmniejszyliśmy jeszcze gabaryty budynku, starostwo naruszyło prawo przyznając status strony pani Oldyńskiej - dodaje inwestorka. - Ta pani skwapliwie z tego korzysta i jak tylko może blokuje nam budowę. Pozwolenie na budowę budynku usługowego usiłujemy uzyskać już od stycznia tego roku i niestety dzięki działaniom pani Oldyńskiej do tej pory nam się to nie udało. Obecnie skłaniamy się do pierwotnej koncepcji kontynuacji budowy bliźniaczych budynków czterolokalowych. Gdybyśmy w 2014 roku kupując działkę wiedzieli o takich trudnościach przy prowadzeniu budowy, to nigdy byśmy jej tam nie kupili.
Starosta Wojciech Ołdakowski potwierdza, że jakiś czas temu inwestor wystąpił do starostwa o zmianę sposobu użytkowania budynku przy Wiśniowej. – Został złożony projekt zamienny, ale zawiera on dużo wad. Aby zmiana przeznaczenia mogła dojść do skutku, inwestor będzie musiał najpierw poprawić i uzupełnić przedstawiony projekt – informuje Wojciech Ołdakowski.
Starosta odniósł się także do inwestycji, która 7 lat temu powstała z drugiej strony domu Jadwigi Oldyńskiej. – Ten budynek powstał zgodnie z obowiązującym wówczas planem zagospodarowania, uchybieniem było natomiast to, że pani Oldyńska nie została uznana za stronę – wyjaśnia. – Teraz jest inaczej.
Tomasz Wojciuk


Przeczytaj też
Zarządca wału zapewnia: Już kosimy (2017-08-04)
Komentarze
nick: jarek,     2018-09-15   14:10:45
jakie prawo takie decyzje ,powinno się wywalić na zbity pysk tego co dał zezwolenie
nick: janusz,     2018-12-20   11:20:22
To może w miastach już nic nie budujmy bo stoi jeden czy drugi dom jednorodzinny. To jakaś kpina jest...

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Większa strefa płatnego parkowania?
· Stworzyli totem Piaseczna
· Sukcesy naszych modelarzy
· Pędzący samochód omal nie rozjechał kobiety w ciąży!
· Piknik Motocyklowy dla Kuby
· Awanse i odznaczenia na Dzień Strażaka
· Moc atrakcji dla najmłodszych
· Dzień Dziecka w Parku Zdrojowym
· Charytatywny Piknik Motocyklowy
· Psy terroryzują biegaczy w Lesie Kabackim
· Działo się w Czersku. To był najlepszy turniej od lat!
· Promowali kulturę Urzecza
· Działa społecznie i kulturalnie
· Poznaliśmy najlepszych recytatorów
· W pożarze stracili dorobek życia i przyjaciela
· Piaseczyńska Rada Kobiet już działa
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest