wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 732), 2018-09-07
Niech pomniki przemówią
PIASECZNO Przedstawiciele lokalnych władz i organizacji 1 września oddali hołd ofiarom i walczącym z niemieckim okupantem w czasie największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata
Modlitwę za poległych przy kwaterze wojennej 1939-1945 na cmentarzu parafialnym poprowadził ks. Andrzej Krynicki, proboszcz parafii św. Anny w Piasecznie. Odczytany został również apel poległych, a uroczystość uświetniła Piaseczyńska Orkiestra Dęta i Chór Lira. W imieniu lokalnych włodarzy przemówił wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. – Potraktujmy dzisiejsze spotkanie jako lekcję historii – powiedział. – Nie możemy zapominać o poświęceniu walczących, a także ogromie ofiar ludzkich jakie pochłonęła ta wojna. Naszym obowiązkiem jest dopilnowanie, aby ta historia się nigdy nie powtórzyła. Należy głośno mówić o losach naszego narodu. Uczyć obecne i przyszłe pokolenia wdzięczności za to, że dziś mogą żyć w lepszych, spokojniejszych czasach.
Głos zabrał także Władysław Patela, który przypomniał okoliczności wybuchu II wojny światowej. – Jeżeli jest prawdą, że tablice i pomniki mają swoją mowę, to będą mówić takimi słowami „Przechodniu! Powiedz wszystkim, że do ostatniej chwili stali na straży wierni Polsce i jej wolności” – zakończył swoje wystąpienie przedstawiciel kombatantów. Uroczystości kontynuowano na pl. Piłsudskiego, gdzie posłuchać można było pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Lira.
W poniedziałek 17 września o godz. 11 przed Pomnikiem Katyńskim na cmentarzu parafialnym odbędzie się uroczystość upamiętniająca rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Tego samego dnia o godz. 19 w kościele św. Anny w Piasecznie wystąpi również kwintet smyczkowy Camerata Vistula z koncertem muzyki polskiej.
Grzegorz Tylec