Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 733), 2018-09-14
Dzień podziękowań i zabawy

GÓRA KALWARIA – Gdyby nie chłopi, nie wieś, nie byłoby polskich powstań narodowych, nie byłoby wolności – tak w niedzielę, podczas Święta Plonów, burmistrz Dariusz Zieliński nawiązywał do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Tegoroczne gminne dożynki odbyły się w Cendrowicach, których korzenie sięgają XV wieku. Poprzedziła je msza św. w kościele w Sobikowie – parafii o 800-letniej historii. Ozdobą zarówno uroczystego nabożeństwa, jak i późniejszej ceremonii był wieniec dożynkowy oraz kosze pełne dorodnych owoców i warzyw z okolicznych pól i sadów. Tradycyjnie, najpierw starostwie dożynek przekazali burmistrzowi chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, aby sprawiedliwie obdzielił nim mieszkańców. Rolę starostów przyjęło w tym roku cendrowickie małżeństwo – Anna i Piotr Koszelscy. Od 18 lat wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 20 hektarów. Uprawiają zboże, sad ekologiczny i hodują konie zimnokrwiste.

Umiłowanie ziemi i tradycji
Dariusz Zieliński w swoim przemówieniu apelował o szacunek dla rolników i ich ciężkiej pracy oraz wzajemną pomoc (skutki suszy dotknęły w tym roku 150 hektarów w gminie). W roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, włodarz przypomniał rolę, jaką mieszkańcy wsi zapisali na kartach dramatycznej polskiej historii. – Nie byłoby wolności, niepodległości, gdyby nie wieś, nie chłop i jego ciągła walka o istnienie narodu polskiego. Ale również o własną godność i szacunek – mówił. – I myślę, że dzisiaj myśląc o niepodległości i wolności, każdy z nas ma na myśli umiłowanie ziemi, szacunek do przyrody i tego, co kultywowali nasi ojcowie – podkreślał.
Z okazji Święta Plonów władze miasta wręczyły pośmiertnie medal Zasłużony dla Góry Kalwarii dla zmarłego 13 lat temu Stanisława Urbanowicza, który przez pół wieku był sołtysem Cendrowic! Lokalna społeczność pamięta mu m.in. budowę drogi przez wieś do Piaseczna, czy rozwój miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. – Zawsze był wyprostowany mimo wieku, ubrany w koszulę, krawat, a jako strażak w nienaganny mundur – wspominał Stanisława Urbanowicza burmistrz. – Jesteśmy zaskoczeni i wzruszeni, że pamięć o dziadku przetrwała przez tyle lat. Działalność na rzecz gminy była jego pasją. Dzięki aktywności udało mu się dożyć tak sędziwego wieku, 97 lat. Zapewne byłby dumny i szczęśliwy, że został wyróżniony w ten sposób – mówił Michał Nowosielski, najmłodszy prawnuk laureata, odbierając medal.

Tęsknota za smakami dzieciństwa
Podczas gminnych dożynek organizatorzy starają się zawsze nagrodzić lokalnych producentów żywności i rzemieślników. W tym roku tytuły Najlepszy Produkt Lokalny odebrali: Edward Bogucki (wykonał zegar z kawałka starej deski), jego żona Irmina (jej dzieło to ceramiczne kwiaty), Martyna Jóźwik (kolczyki, brelok i magnes ze wzorem urzeckim) oraz stowarzyszenie Cendrowianki (pyzy ziemniaczane). – Tęsknimy za smakami lat dziecinnych i staramy się je odtwarzać – mówi Grażyna Pieniążek, przewodnicząca Cendrowianek, które w tym roku były współgospodarzami dożynek.
Martyna Jóźwik, 23-letnia absolwentka szkoły plastycznej, zdecydowała się na produkcję biżuterii pracochłonną techniką sutaszu, czyli haftu z użyciem nitek wiskozowych. To, że mieszkanka Pęcławia wykorzystała lokalne wzory ludowe, bardzo spodobało się Dariuszowi Falanie, dyrektorowi Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii. – To fantastyczne rękodzieło. Na pewno będziemy je popularyzować – zapowiada.
Gwiazdą tegorocznego święta rolników był zespół disco polo Cliver, a przed nim prezentowali się lokalni wykonawcy. Duże zainteresowanie widzów wzbudził pokaz strongmanów, w trakcie którego m.in. siłacz podniósł umieszczony na platformie samochód z trójką pasażerów. Ale swoimi możliwościami popisywali się też mieszkańcy biorący udział w konkursach. Tytuł najsilniejszej kobiety wywalczyła Monika Maciak... kierowniczka referatu promocji urzędu gminy Góra Kalwaria. Z kolei puchar dla najsilniejszego mężczyzny otrzymał Bartosz Zelman, mieszkaniec Gabryelina w gminie Prażmów, a rywalizację dzieci wygrał Maksim Frołow z Góry Kalwarii. Oklaski zebrał też Krzysztof Gryczka z Sierzchowa, który – jako jedyny z kilku śmiałków – podniósł oponę ważącą 340 kg!
Wydarzeniu patronował Kurier Południowy.
Piotr Chmielewski

tagi:    dożynki gminne

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Znaleźli wspólny język z Wojciechem Jagielskim
· Jestem tatą
· Wkrótce ruszy remont targowiska
· Duathlon zastąpi triathlon
· Chcą ocalić kasztanowce
· Mieszkańcy zablokują drogę
· Obwodnica Góry Kalwarii prawie gotowa
· Kolejarze chcą zbudować dodatkowe tory
· Malują już od 45 lat!
· Z technicznej pasji i miłości do analogowych dźwięków
· Kolej polowa w czasach wojny i pokoju
· 300 uczniów zdawało egzamin na kartę rowerową
· Płyta na szczytny cel
· Coraz bliżej Puławskiej-Bis
· Gmina kupi sprzęt OSP i sfinansuje wiele aktywności
· Byli ze sobą na dobre i na złe
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest