Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 734), 2018-09-21
Gmina zamyka drzwi deweloperom

PIASECZNO Kilka tygodni temu weszła w życie ustawa ułatwiająca deweloperom realizowanie inwestycji mieszkaniowych. Umożliwia ona zabudowę wielorodzinną bez uwzględniania niektórych postanowień planów miejscowych. – Nie chcemy na terenie gminy dzikiej deweloperki, dlatego postanowiliśmy podjąć kroki, aby jej przeciwdziałać – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz

W ciągu ostatnich kilkunastu lat gmina mozolnie zmieniała plany miejscowe, starając się uporządkować zabudowę wielorodzinną, która w niekontrolowany sposób rozprzestrzeniła się na terenie Piaseczna i okolic w latach 90. – Był to długi i skomplikowany proces, który często narażał gminę na odszkodowania – mówi wiceburmistrz Putkiewicz. – Niemniej jednak udało nam się ograniczyć budowę bloków na terenie miasta i sąsiadujących z nim miejscowości.

Bicz na deweloperów
Rząd chce, aby deweloperzy budowali więcej mieszkań. Dlatego zliberalizował prawo, które ma sprzyjać firmom przygotowującym duże inwestycje. – Niestety, nowa ustawa umożliwia zabudowę wielorodzinną bez uwzględniania prawa miejscowego. Inwestycja musi być wprawdzie zgodna ze studium, ale warunek ten nie dotyczy terenów wykorzystywanych w przeszłości jako kolejowe, wojskowe, produkcyjne lub na usługi pocztowe – mówi Daniel Putkiewicz. – Deweloperzy będą mogli teraz budować bloki tam, gdzie jest zabudowa jednorodzinna. Oczywiście są na terenie kraju miejsca potrzebujące impulsu urbanistycznego, ale Piaseczno do nich nie należy. Musimy najpierw zatroszczyć się o infrastrukturę dla naszych mieszkańców, a dopiero potem zapraszać na teren gminy kolejne tysiące ludzi.
Jednak studium, jak się okazuje, to nie jedyne ograniczenie dla inwestorów planujących zabudowę wielomieszkaniową. W środę rada miejska podjęła uchwałę ustalającą nowe standardy urbanistyczne czyli warunki, pod jakimi można budować kolejne bloki. Jest to zaostrzenie wymagań dla deweloperów, które ma ich zniechęcić do omijania prawa miejscowego.

Dwa miejsca parkingowe na lokal
Przyjęta przez sejm ustawa nie określa liczby miejsc parkingowych przyporządkowanych jednemu lokalowi w budownictwie wielorodzinnym. Piaseczyńscy radni zdecydowali, że każdy nowy lokal musi mieć dwa miejsca parkingowe, a do tego dodatkowo 1,5 miejsca dla rowerów. Ponadto deweloper musi zapewnić o 30 proc. miejsc parkingowych więcej niż przypisane do lokali na parkowanie ogólnodostępne. Oczywiście wszystkie te miejsca muszą znajdować się na terenie nieruchomości, na której powstanie inwestycja. Bloki mają być budowane w odległości nie większej niż 500 m od przystanku autobusowego i nie większej niż 1500 m od szkoły podstawowej, co również jest zaostrzeniem zaproponowanych w ustawie standardów. – Wierzymy, że zaostrzając te wskaźniki wymusimy na deweloperach, aby stosowali się jednak do planów miejscowych, które są mniej rygorystyczne – wyjaśnia Daniel Putkiewicz.
Tomasz Wojciuk

tagi:    lex developer

Komentarze
nick: roslo,     2018-10-18   12:40:23
Putkiewicz coś wyjaśnia...to trochę śmieszne... Putkiewicz jako zręczny samorządowiec czerpiąc korzyści majątkowe z tej znajomości nigdy nie odmówił swojemu przyjacielowi Łukaszowi K. żadnej pomocy, o którą go prosił Moshe Teitelbaum. Za otrzymywane korzyści umożliwiał wiele rzeczy, m.in. zmianę sposobu zagospodarowania przestrzennego różnych działek w sposób korzystny dla swojego przyjaciela Moshe. Należy mu się tyko to: https://i.imgur.com/TnthxbN.jpg
nick: przyjaciel,     2018-10-18   12:41:52
Daniel Putkiewicz, pomimo kłopotów byłego radnego PO Łukasza K., w dalszym cišgu ma dobre notowania w biznesie – dlaczego – bo robi to czego od niego chcš izraelscy biznesmeni, dla których ziemia piaseczyńska jest niezwykle cenna.
nick: przyjaciel,     2018-10-18   12:45:31
Panie Danielu, czy poddałby się Pan tuż przed wyborami badaniu wariografem? Czy też boi się Pan, że wyjdzie na jaw jakim faktycznie jest Pan człowiekiem?
nick: admin,     2018-10-19   08:44:37
Tutaj nie warto nic komentować bo admin tej strony i tak tego nie opublikuje.
nick: korupcja,     2018-11-02   11:55:43
Ale z pewnością otworzy jak tylko Putkiewicz zostanie Burmistrzem. W końcu facet musi zarobić. Prawda o tym Panu jest niestety przykra, chociaż z pozoru przemiły i otwarty na potrzeby innych człowiek tak naprawdę kawał cwaniaka. Ciekawe kiedy wyjdą na jaw jego kolejne powiązania z korupcją i czy ktoś w końcu coś z tym zrobi. Niestety mając znajomości łatwo jest ukryć swoje przekręty, a zwykłym ludziom mydlić oczy ale na szczęście co raz większej liczbie osób otwierają się oczy. Czas najwyższy zakończyć tą samowolkę i bezkarności.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· 50 lat razem
· Radni przyjrzeli się dopływom Jeziorki
· Wójt powitała nową komendant!
· Oddano hołd rozstrzelanym bohaterom
· Szkoły chcą wychowywać przyszłych mistrzów
· Jeszcze więcej terenów na rekreację w centrum miasta
· Ewa Molenda-Stroińska otrzymała zaszczytny tytuł sołtysa roku!
· Uroczyste obchody święta 3 Maja
· Konstytucyjne umiłowanie wolności
· Ogrzeją domy, wyprodukują prąd
· Gmina sprzeda zabytkową willę!
· Prawie 34 zł od osoby za odbiór odpadów!
· Radny zrezygnował ze swojej funkcji
· Chcą odzyskać gminną drogę
· Powstanie ośrodek tenisowo-sportowy
· Rozmawiali o mieście przyszłości
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest