Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 735), 2018-09-28
Posłuchacie „Sto” i będziecie mieli ciary

GÓRA KALWARIA O tej płycie wkrótce będzie bardzo głośno. Czterech kalwaryjskich raperów nagrało profesjonalny krążek ze stworzonymi przez siebie utworami o trudniej polskiej historii. Na żywo premierowo wykonają je 11 listopada

„Sekula”, „Pontiego”, „Stolara” i „Barbera” miłośnikom hip hopu z Góry Kalwarii nie trzeba przedstawiać. Są utalentowani i popularni w lokalnym świecie, o czym można było przekonać się chociażby podczas niedawnego koncertu na pożegnanie lata, który przyciągnął mnóstwo młodzieży. Próbują oddać w tekstach otaczającą rzeczywistość i emocje, które nimi targają. Z wersów czasem wyziera brutalna prawda życiowa. Od kilku tygodni zgrana ekipa wzięła na warsztat temat 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. – Nie boje się użyć tego słowa: powstały arcydzieła. Myślę, że kiedy publiczność usłyszy je ze sceny, przeżyje bardzo pozytywny szok – uważa Christian Broniarz, zawodowy muzyk i „muzyczny opiekun” raperów w Ośrodku Kultury.

Krew, pot i łzy
Skąd pomysł na nagranie płyty o niełatwej do przełożenia na młodzieżowy język tematyce patriotycznej? Zaczęło się banalnie. Przeszło rok temu Mateusz Sekulski na prośbę organizatorów napisał hip hopowy utwór „Krew, pot i łzy” na wieczór pieśni patriotycznej w szkole „Budowlace”, w której kończył naukę. Jego poruszające wersy oddają huki wystrzałów, krzyki mordowanych przez Niemców i dramat dzieci wojny. – Usiadłem nad kartką, wczułem się i poszło – opowiada 19-latek. – Ten utwór udał mu się, zrobił na mnie ogromne wrażenie – komentuje Christian Broniarz. – Kiedy zobaczyłem, że „Krew, pot i łzy” dobrze odebrali też kolesie, z którymi „Stolar” rapuje na scenie, pomyślałem, że jest w nich ogromny potencjał. Wtedy zaproponowałem im stworzenie płyty na 100-lecie odzyskania niepodległości przez nasz kraj – opowiada muzyk.
Hip hopowcy podeszli do pomysłu z nieufnością, nad jedną płytą, która nie doczekała się finału już wspólnie z Broniarzem pracowali. Zabrali się jednak do pracy i przez lipiec napisali osiem kolejnych tekstów. – To trudny temat. Musieliśmy się mocno przygotować do tej płyty. Zdradzę jedynie, że w jednym z tekstów zainspirowałem się wierszami polskiego poety. Staraliśmy się bardzo, na podstawie różnych treści, poczuć to, co odczuwały osoby żyjące dziesiątki lat temu – mówi Jakub „Barber” Budyta. – Emocje są dobrą motywacją do pisania. Dla mnie najfajniejszy jest tekst, w którym przestawiamy wydarzenia historyczne jako ich uczestnicy – przyznaje z kolei Konrad „Stolar” Stolarek. – Byłoby świetnie, gdyby ktoś słuchając naszej płyty pomyślał, że chciałby dowiedzieć się więcej na temat wydarzeń, o których rapujemy.

Wyjątkowa płyta na skalę Polski
Płytę nagrali w ostatnim tygodniu sierpnia kalwaryjskim kinie Uciecha. – Jest w niej doskonała akustyka – twierdzi Christian Broniarz. Sala ze skrzypiącymi krzesłami i podłogą zamieniła się w pełni profesjonalne studio, a o najmniejsze detale zadbał producent Wojciech Famielec, także autor muzyki na płycie. – Do tej pory nagrywaliśmy pokątnie, po piwnicach, nie zwracaliśmy uwagi na wiele rzeczy. Jeszcze nikt ze mną tak profesjonalnie nie pracował jak Wojtek – opowiada „Stolar”. – Dla nas te kilka dni ciężkiej pracy było szokiem – wtóruje mu „Barber”. – Gdy odsłuchałem materiał z nagrań, teraz miksowany, nie mogłem uwierzyć, że tak dobrze wyszedł. Wojtek Famielec skomponował utwory, w których pojawiają się m.in. pianino, harmonia i fragmenty utworów narodowych. Jest klimat – zachwala Christian Broniarz. Do tego jest już gotowy, ekskluzywnie wyglądający projekt okładki krążka. A w tym tygodniu do jednego z utworów na ulicach Góry Kalwarii jest realizowany w pełni profesjonalny teledysk. Ubarwi go chór dziecięcy ze studia piosenki w Ośrodku Kultury. W październiku w sieci pojawią się zajawki klipu. Premierę całości zaplanowano na 11 listopada na dużym ekranie, w czasie niepodległościowego koncertu.
Nie byłoby płyty (która zostanie wytłoczona początkowo w 500 egz.), bez wsparcia władz miasta. Przeznaczyły na muzyczny projekt 20 tys. zł. – To będzie wyjątkowa płyta na skalę Polski – przekonywała kolegów z samorządu Aleksandra Fedynicz-Komosa, wiceprzewodnicząca rady miejskiej, czuwająca również nad zgodnością tekstów raperów z faktami historycznymi.

Nie będziemy zabawiali publiczności
Kuba Budyta mówi, że w czasie listopadowego koncertu po raz pierwszy raperzy nie będą zabiegali o dobry kontakt z publicznością, zagadywali jej i zabawiali oraz oczekiwali owacji. – Raczej będziemy chcieli podejść do tematu z powagą, żeby oddać naszymi utworami hołd. One mają konkretny cel: przypomnieć ludziom dramatyczne wydarzenia sprzed lat. W przerwach spodziewamy się raczej ciszy – tłumaczy.
– Pomysł jest nietuzinkowy, przynajmniej w Górze Kalwarii niespotykany. Wielu ludzi połączenie patriotyzmu i hip hopu, który kojarzony jest z najgorszym brudem, mocno przeżyje. Spodziewam się, że będą mieli ciarki na ciele. Obchody święta niepodległości w naszym mieście zmienią się o 180 stopni
– zapowiada Christian Broniarz.

Fot. Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Piotr Chmielewski

tagi:    11 listopada    hip hop

Komentarze
nick: Pno386,     2018-09-29   08:32:31
Ostatnio byłem na ich koncercie podczas zakończenia lata kiedy grał KęKę i miłe zaskoczyło mnie chłopaków wykonanie, niezłe bity, dobra zajawka. Najbliżej do stylu mam do Stolara i Barbera, zrobili tam największą robotę. Jestem ciekaw nowej płyty, wpadnę napewno, pozdro!
nick: Anna,     2018-10-11   19:56:06
Brzmi obiecująco. Warto dodać, że podkłady do tekstów stworzył duet Emotion Generated Music składający się z Wojtka Famielca i Piotra Cieślika.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Grupa MoCarta rozbawiła Józefosław
· Żeglarskie pieśni w Piasecznie
· Chopin w ujęciu klasycznym
· Wystartował Józefest
· Trio Andrzeja Jagodzińskiego zainaugurowało festiwal
· Kulturalne spotkania w zaleskich ogrodach
· 18 słów Izabeli Górnickiej-Zdziech
· Dołująca impreza w strugach deszczu
· Rusza Musica Classica
· Pablo Picasso w Hugonówce
· Pokaz klasycznego śpiewu
· Inne pożegnanie wakacji
· Wystawa w setną rocznicę zwycięstwa
· Elżbieta Adamiak gwiazdą Festiwalu Piosenki Dołującej
· Siła inspiracji
· Migawki znad Biebrzy
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest