Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2019 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 737), 2018-10-12
Adres dobry i dla emerytów, i dla wielbicieli świata wirtualnego

GRODZISK MAZOWIECKI W sobotę otworzyła swoje podwoje Mediateka, czyli nowoczesna biblioteka oraz centrum aktywizacji seniorów w jednym. Choć obiekt jest wewnątrz jeszcze niemal pusty, w sobotę cieszyły się nim prawdziwe tłumy

Budynek wykańczano w ekspresowym tempie, jeszcze w nocy z piątku na sobotę dopinano ostatnie szczegóły. – Z zakończeniem budowy nie było problemów. Takowe mamy z meblami. Okazało się, że polskie firmy nie są w stanie dostarczyć wyposażenia na czas – zdradzał w sobotę Kurierowi Południowemu burmistrz Grzegorz Benedykciński. – Już nie chcieliśmy z tego względu przesuwać otwarcia Mediateki, tym bardziej, że zaprosiliśmy zagranicznych gości. Ale może na dobre wyszło. Gdybyśmy bibliotekę zastawili regałami, dzisiejsi goście niewiele by zobaczyli, a tak mogą podziwiać budynek w całej okazałości – powiedział.

Piorunujące wrażenie kontra przygotowanie do trumny
Przed oficjalnym otwarciem Mediateki burmistrz tłumaczył zebranym: – W tym obiekcie nie ma jeszcze kompleksowego wyposażenia. Z dwóch powodów, jedna firma nas zawiodła. A drugi jest taki, że chcemy go wyposażyć z wami, bo my też się uczymy. Nie ma w Polsce tego typu obiektu, nie ma wzorca, dlatego razem będziemy szukali rozwiązań, jak zrobić, żeby było fajnie, żebyście byli szczęśliwi, bo o to chodzi – przekonywał.
Kiedy włodarze wespół z reprezentantami emerytów przecięli wstęgę, od nowoczesnego obiektu u zbiegu ul. 3 Maja i Bartniaka wlały się setki osób. – To dla nas, seniorów. Jestem zachwycona, że w tak krótkim czasie zbudowano coś tak wspaniałego – cieszyła się 79-letnia Bożena Kozłowska. Jej rówieśniczka Krystyna Bączyńska przyszła w sobotę, żeby zajrzeć do wnętrza Mediateki, ale i posłuchać koncertu Jerzego Połomskiego. Trochę się zawiodła, ponieważ artysta rozchorował się i zamiast niego zaśpiewał Bogdan Łazuka. Janina Jurecka i Marianna Pazio nazwały nowy obiekt „fantastycznym”. – Drzewa z Parku Skarbków odbijają się w jego lustrzanej elewacji. Ma się wrażenie, jakby rosły wewnątrz. Efekt jest piorunujący – mówiła druga z seniorek. Jednak nie wszyscy byli zachwyceni. Część osób kręciła nosami z powodu niepomalowanych ścian w środku z tzw. betonu architektonicznego. Z kolei Olga Glapa nazwała budynek „przygotowaniem do trumny”. – Elewacje są czarne i smutne. Obiekt bardzo przytłacza, wprowadza w bardzo posępny nastrój – oceniła na gorąco. – Budynek dla nas powinien być bardziej rozjaśniony. Widziałam na zachodzie domy w takim stylu, kopiujemy to co zachodnie – wtórowała jej koleżanka, pani Maria.

Jest gdzie napić się kawy i być razem
Jak przekonują urzędnicy ratusza, Mediateka powstała, aby służyć integracji społecznej. W obiekcie będą organizowane zajęcia dla różnych grup wiekowych. Parter stanie się przestrzenią, gdzie będą odbywały się różnorodne zajęcia w ramach Strefy Aktywnego Seniora (ruszyła ich czwarta edycja). Znajdą się tu m.in. jadalnia, strefa ruchu i relaksu, sala telewizyjna i pokoje lekarskie.
– Największym problemem osób starszych jest samotność, izolacja społeczna, zamknięcie w czterech ścianach. Jednak nie w Grodzisku. Teraz zapraszamy do Mediateki, gdzie będzie można się spotykać, przyjść na kawkę i być razem – zapraszała w sobotę Joanna Wróblewska, przewodnicząca grodziskiej rady miejskiej. – Bardzo chciałbym podziękować wam, emerytom, którzy swoją aktywnością trochę na nas wymusili, abyśmy zaczęli coś robić. I gdy zaczęliśmy działać, okazało się, że nasz dom kultury nie do końca jest w stanie zaspokoić wszystkie wasze ambicje, potrzeby i marzenia. Dlatego wybudowaliśmy Mediatekę – mówił z kolei Grzegorz Benedykciński. Podczas uroczystości szybkim rozwojem Grodziska Mazowieckiego zachwycali się włodarze z partnerskich gmin z Austrii, Litwy i Francji.

Biblioteka skacze do nowej ery
Na górną kondygnację nowoczesnego gmachu wprowadzi się biblioteka publiczna. – Jestem bardzo szczęśliwa. Niejedna dyrektorka biblioteki chciałby móc pracować w takim obiekcie – powiedziała naszemu dziennikarzowi dyrektor placówki Dorota Olejnik. – Moim marzeniem jest, aby ludzie którzy raz nas odwiedzą, zatęsknili za tymi wnętrzami i chcieli do nich wracać nawet codzienne. A naszym zadaniem będzie zadbanie o ciekawą i atrakcyjną ofertę – dodawała.
Nie będzie to jednak już ta sama książnica, co w centrum kultury. Połączona w niej zostanie tradycyjna wypożyczalnia z działalnością multimedialną i edukacyjną. Dorośli będą mieć salę komputerową, salę do pracy cichej oraz multimedia (audiobooki i filmy). Dla dzieci przygotowano innowacyjne rozwiązanie - salę YouMedia, w której do nauki i zabawy będzie wykorzystywana m.in. bieżnia wirtualnej rzeczywistości oraz druk 3D. W niedzielę z udziałem marszałka województwa Adama Struzika w Mediatece została podpisana umowa na dotację unijną (1,7 mln zł), która m.in. umożliwi zakup sprzętu komputerowego do biblioteki, oprogramowania oraz przygotowanie e-usług dla czytelników.
Piotr Chmielewski

tagi:    mediateka

Przeczytaj też
Weselsze będzie życie staruszka (2017-03-10)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Skwer przy Kordiana w nowej odsłonie
· Złowili taaaką rybę!
· Pijana 13-latka straciła przytomność na basenie
· Piaseczno lubi jeść!
· Gala kickboxingu w Mysiadle
· Czas minął! GDDKiA usuwa reklamy wyborcze Andrzeja Halickiego
· Pociąg do kultury
· Puławska bis ma już cztery miesiące opóźnienia!
· Czy doroczna gala sportu jest zagrożona?
· Upamiętnili „Jaskółkę” i innych żołnierzy AK
· Mniejszość azjatycka częścią lokalnej społeczności
· W konstancińskim szpitalu powstanie szkoła
· Noc muzeów na kolejce
· Można było poczuć się jak senior!
· Mieszkanka: zostałam ugryziona przez psa
· Strażacka parada przeszła przez uzdrowisko
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest