Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 stycznia 2022*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 744), 2018-11-30
Pisząc tę książkę, zmieniłem siebie

PIASECZNO Witold Bagieński, mieszkaniec Piaseczna, jest laureatem nagrody Książka Historyczna Roku. Jego dwutomowa publikacja o wywiadzie cywilnym PRL powstawała przez 9 lat!

Rozstrzygnięty kilka dni temu konkurs o nagrodę im. Oskara Haleckiego odbył się po raz 11. W jego jury zasiadają znakomici historycy, a patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP. Publikacja Witolda Bagieńskiego „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961” została nagrodzona w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”. Zaledwie dwa miesiące wcześniej mieszkaniec Piaseczna odebrał za swoją książkę inną prestiżową nagrodę – im. prof. Tomasza Strzembosza, którą wyróżniani są debiutujący autorzy najlepszych książek dotyczących najnowszej historii Polski. I w tym przypadku był to werdykt komisji złożonej z liczących historyków, mających bogate dorobki. Książka nominowana jest również do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, związanej z „Gazetą Wyborczą”.

Składał fakty jak puzzle
Wydana przez Instytut Pamięci Narodowej publikacja Witolda Bagieńskiego składa się z dwóch tomów, łącznie 1336 stron i około 650 ilustracji. To potężne dzieło, po raz pierwszy tak dogłębnie opisujące działalność centrali powojennego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, jest odzwierciedleniem fascynacji autora służbami specjalnymi Polski Ludowej. – Moim celem było napisanie książki w pełni naukowej, ale takiej, którą da się czytać bez znużenia. Choć zdaję sobie sprawę, że jej objętość może odstraszać – mówi Witold Bagieński. Po raz pierwszy zainteresował się odtajnionymi materiałami o wywiadzie, kiedy pisał pracę doktorską, obronioną w 2014 roku w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Mówi, że „akta o służbach mocno go wciągnęły”. – Kiedy zacząłem przeszukiwać zasoby Instytutu Pamięci Narodowej, okazało się, że mimo ogromnej skali zniszczeń dokumentów, które mogły mieć dla mnie istotne znaczenie i tak jest ich bardzo dużo – przyznaje 38-letni piasecznianin. Poszukiwania w archiwach, opracowywanie materiałów, a na koniec redagowanie treści książki trwało w sumie blisko 9 lat. – W tym czasie przeżyłem kilka kryzysów, już myślałem, że nie skończę tej pracy. Kosztowała mnie bardzo dużo sił. Aby napisać książkę musiałem pracować nad sobą, a wręcz zmienić siebie – przyznaje Witold Bagieński. Poszukując materiałów, sam zachowywał się jak oficer służb czy szpieg – łączył czasem z trudem wyszukane, fragmentaryczne, zniszczone materiały i składał je w całość jak puzzle.
Autor nieprzypadkowo zainteresował się opisywaniem przeszłości. Można rzec, że fascynację historią wyssał z mlekiem matki. Jego rodzice – Ewa i Włodzimierz Bagieńscy są w regionie piaseczyńskim znani jako autorzy artykułów i książek o historii Piaseczna i okolic. Pan Witold po skończeniu liceum ogólnokształcącego w Piasecznie, studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje w centrali Archiwum IPN w Warszawie. – Nie planowałem być historykiem. Przyjaciele namówili mnie do tego po studiach, wcześniej nie przewidywałem też, że będę archiwistą, choć dziś bardzo lubię swoją pracę – przyznaje.

Represje, zdrady i egzekucje
„Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961” jest opowieścią o instytucji i ludziach tworzących powojenny aparat represji. Przedwojennych komunistach, niekiedy nawet byłych czerwonoarmistach i enkawudzistach, którzy należeli do fanatyków powojennego ustroju w Polsce. Ludzie ci pod hasłem obrony społeczeństwa przed wrogiem wewnętrznym i zewnętrznym, tłumili wszelką opozycję w kraju i chcieli zwalczać ją za granicą. Funkcjonariusze i agenci starali się wnikać w środowisko Polaków, którzy po II wojnie światowej pozostali na emigracji na Zachodzie. Oprócz tego zdobywali informacje polityczne, zwłaszcza na temat Niemiec i trudnili się szpiegostwem gospodarczym. Tamte czasy to także zdrady, ucieczki szpiegów z kraju, a nawet ich porwania i egzekucje. – Napisałem również o życiu prywatnym pracowników wywiadu. Mało kto wie, że w okresie stalinizmu musieli oni np. pytać o zgodę na ślub. Zdarzało się, że jej nie otrzymywali i albo rozstawali się z wybrankami albo zwalniano ich z resortu – mówi Witold Bagieński. „Książka będzie punktem odniesienia dla wszystkich zajmujących się historią komunistycznych tajnych służb” – napisała o publikacji piasecznianina „Rzeczpospolita”.

fot. Piotr Życieński/IPN
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Świąteczny Wieczór Literacki
· Pętla straszy nietypowo
· Nowa inicjatywa UTW
· Wysoki poziom Sztukatorów
· Wielki bard – Georges Brassens
· Artystyczny powrót do przeszłości
· Akwarele i jedwab Agnieszki Piotrowskiej
· Śladami serialu „Alternatywy 4”
· Wykonali dzieła Cypriana Bazylika
· Drzewa i Ludzie
· Książkowy hołd dla kobiet
· Klasyka na wysokim poziomie
· Złote, diamentowe i kamienne gody!
· Święto latawca
· Zasłużone dla Kultury Polskiej
· Jej pierwsza wystawa
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest