Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 2 grudnia 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 747), 2018-12-21
To tylko 450 metrów, ale ucieszy

PIASECZNO/GÓRA KALWARIA Na wiosnę rozpoczną się prace, dzięki którym ul. Puławska zyska trzeci pas ruchu w obu kierunkach na odcinku od Energetycznej do ul. Syrenki

W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poprawiła nawierzchnię głównego skrzyżowania na krajówce w Piasecznie. Wydłużone zostały także pasy dla skręcających w lewo. Lewoskręt dla jadących od strony Warszawy kończy się na wysokości ul. Syrenki (która nie ma wylotu na ul. Puławską). I to właśnie od tego miejsca, do ul. Energetycznej, zaplanowana jest budowa trzeciego pasa ruchu. – Projekt poszerzenia Puławskiej został wykonany na zlecenie i koszt gminy Piaseczno, otrzymaliśmy go w tym miesiącu – mówi Łukasz Wyleziński, naczelnik biura promocji i informacji w magistracie. – Dokumentacja przewiduje budowę trzeciego pasa ruchu w obu kierunkach, obniżenie jezdni pod wiaduktem oraz przebudowę i zabezpieczenie urządzeń podziemnych. Szacowany koszt robót wynosi ok. 6 mln zł – uzupełnia. Zgodnie z ustaleniami, pieniądze na prace wyłoży warszawski oddział GDDKiA. Jego rzeczniczka Małgorzata Tarnowska potwierdza gotowość Dyrekcji do realizacji inwestycji. – Jednak więcej informacji na ten temat będziemy mogli podać, kiedy otrzymamy projekt – zastrzega.
Choć odcinek, który będzie poszerzony liczy zaledwie 450 metrów, nie będzie to łatwe zadanie. Bowiem najpierw właściciel tzw. linii siekierkowskiej będzie musiał zlikwidować „wąskie gardło” czyli przebudować wiadukt kolejowy nad Puławską. – Głównym zadaniem wykonawcy prac będzie zawężenie środkowej podpory, aby zmieściły się pod nim dodatkowe pasy jezdni oraz chodniki dla pieszych – zdradza szczegóły projektu Włodzimierz Rasiński, kierujący gminnym wydziałem infrastruktury i transportu publicznego.
Mariusz Orzełowski, rzecznik prasowy spółki PGNiG Termika (do której należy wiadukt) informuje, że rozpoczęcie przebudowy obiektu nad Puławską zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. – Prace budowlane ruszą na początku maja, a zakończą się na przełomie lipca i sierpnia. Obecnie wykonawca prowadzi przygotowania techniczne do rozpoczęcia inwestycji – uszczegóławia. Rozbiórka stojącej obok wiaduktu starej konstrukcji wsporczej dla nieistniejącego ciepłociągu nastąpi już w czasie prac drogowych.
Można zapytać, dlaczego GDDKiA wespół z gminą poszerzają tylko fragment Puławskiej liczący niespełna pół kilometra, skoro na przebudowę czeka cały odcinek drogi krajowej nr 79 od Energetycznej do początku obwodnicy Góry Kalwarii. Odpowiedź jest gorzka: bo przygotowania do tej dużej inwestycji jeszcze potrwają. Małgorzata Tarnowska podaje, że wedle obecnych planów, do końca zimy drogowcy ogłoszą przetarg na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla przedsięwzięcia. Zgodnie z wcześniejszą informacją, umowa na przygotowanie tego dokumentu miała być zawarta pół roku temu. Wedle harmonogramu, kolejnym etapem będzie uzyskanie decyzji środowiskowej, a następnie dopiero wyłonienie wykonawcy projektu (i robót), którego zadaniem będzie uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Zatem realnie patrząc, prace w terenie rozpoczną się nie wcześniej niż w połowie 2023 roku i potrwają przez kolejne dwa lata. – Rozbudowa drogi krajowej jest dla nas zadaniem priorytetowym, dlatego będziemy monitorować cały proces przygotowawczy i postęp prac – zapewnia Daniel Putkiewicz, burmistrz Piaseczna. – Deklarujemy też pełne wsparcie wszystkim zaangażowanym podmiotom, aby ta inwestycja zrealizowana została jak najszybciej i jak najsprawniej. Od niej bowiem w dużej mierze zależy jak dalej rozwijała się będzie gmina Piaseczno – przekonuje.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ubranie zimowe dla psa, co wybrać by było mu ciepło?
· Zmieniły się przepisy dotyczące dodatku węglowego
· Ceny karpia szokują
· Charytatywny Piknik Motoryzacyjny dla Zuzi
· Walczyli o tytuł mistrza ortografii
· Znamy szczegóły zaciemnienia
· Pożar pozbawił rodzinę dachu nad głową
· Żyjemy tu jak szczury
· Co dalej z etapowaniem 721 bis?
· Międzypokoleniowy rekord Polski
· Gmina będzie oszczędzała na prądzie
· Muzeum Wycinanki wreszcie zaczyna żyć!
· W Lesznowoli powstanie nowa parafia!
· Tonący brzytwy się chwyta
· Zielone światło dla ronda w centrum miasta
· Piknik przyciągnął mieszkańców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest