Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 5 marca 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 5 marca 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 5 marca 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 749), 2019-01-18
Dokąd po kapustę i ziemniaki?

GÓRA KALWARIA W lutym mieszkańcy mają w końcu usłyszeć, gdzie powstanie nowe targowisko. Samorząd musi się zdecydować, bo od tego zależy, czy ocali milionową dotację unijną

O ucywilizowaniu placu targowego mówi się w Górze Kalwarii od przynajmniej 8 lat. W 2010 roku radni zdecydowali, że dla uporządkowania centrum miasta i poprawy bezpieczeństwa, targowisko trzeba przenieść na 2,5-hektarową działkę w pobliżu cmentarza, a rok później powstał projekt inwestycji. Ponieważ nie udało się zdobyć rządowej dotacji na jej realizację, dokumentacja trafiła na półkę. Dopiero w ubiegłym roku temat odżył, ponieważ ratusz pozyskał prawie 1 mln zł z zewnątrz na utwardzenie nowego placu handlowego, a także budowę nowoczesnych kramów i zaplecza sanitarnego. Wtedy okazało się jednak, że wykonawcy zainteresowani budową targowiska, życzą sobie za te prace przynajmniej 3 mln zł. Dlatego inwestycja znów została przesunięta, na rok 2019.

Ryzykowna przeprowadzka?
Sytuację ponownie zmieniły jesienne wybory. Nowy burmistrz Arkadiusz Strzyżewski w czasie kampanii rozmawiał m.in. z mieszkańcami robiącymi zakupy na targu i doszedł do wniosku, że większość z nich chce pozostawienia czwartkowo-piątkowego handlu przy ul. Mariańskiej. Jednak instytucja przyznająca fundusze unijne zastrzega, że budowa targowiska w starym miejscu oznacza utratę milionowej dotacji. – Co jeśli skorzystamy z tego 1 mln zł, żeby wybudować plac targowy za cmentarzem, a mieszkańcy nie będą chcieli robić w tym miejscu zakupów? – pyta retorycznie gospodarz gminy. Podczas grudniowej sesji rady miejskiej burmistrz zadeklarował, że skłania się do „wysłuchania głosu mieszkańców i ucywilizowania targowiska w obecnym miejscu”. – Będziemy szukać środków – zapewnił i dodał, że w pierwszej kolejności trzeba zakończyć trwające 12 lat prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru z obecnym placem handlowym. Z burmistrzem polemizował radny Zenon Nadstawny. – Dziwi mnie taka deklaracja, gdy na targu handlują głównie osoby spoza naszej gminy. Stracimy 1 mln zł. Dziękuję za taki rozwój gminy – obruszył się.
– Nie jest tak, że wszyscy chcą pozostawienia targowiska w centrum miasta. Niektórzy skarżą się na bałagan. W wielu miejscowościach targowiska są poza miastami – dodawała Aleksandra Fedynicz-Komosa.
– Targowiska mają charakter miastotwórczy – nie zgadzała się z przedmówczynią radna Beata Polaczyńska. – Chyba nie chcemy, żeby centrum naszego miasta było wyłącznie miejscem, przez które przejeżdżają tiry.

Mało miejsca, utrudnienia w ruchu
Jak informuje nas wiceburmistrz Mateusz Baj, ostateczną decyzję o przyszłości targowiska rada miejska ma podjąć na przełomie stycznia i lutego. – Są obecnie dwie koncepcje, jedna związana z przeniesieniem placu targowego na ul. Zakalwaria i dwie dotyczące obecnego miejsca, w którym funkcjonuje targ. O szczegółach pierwsi dowiedzą się radni – zdradza. Zastępca burmistrza przyznaje przy tym, że obecne władze dokładnie przeanalizowały projekt placu handlowego za cmentarzem. – Przede wszystkim ruch samochodów związany z nowym targowiskiem miałby być obsługiwany przez ważne obecnie skrzyżowanie ulic Budowlanych i Zakalwaria na małej obwodnicy miasta. To powodowałoby duże utrudnienia w ruchu – dzieli się swoimi obawami. – W dodatku, zaprojektowano w nowym miejscu bardzo mało miejsc parkingowych – uzupełnia.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Droga przez mękę
· Nadchodzi era niższych cen za śmieci?
· Uciążliwości na księcia Janusza
· Nowe skrzyżowanie przy Tolku
· Jak wjechać na Puławską BIS?
· Szykują się na przylot bocianów
· Więcej „damskich” ulic w uzdrowisku?
· Ruszyła budowa domu seniora
· Youtuber z Góry Kalwarii
· Jedna szkoła już gotowa, druga rodzi się w bólach
· Mieszkanka walczy o oznakowanie swojej drogi
· Spółka wodna przedstawiła plany na ten rok
· Sześć firm chce dokończyć Puławską-Bis
· Spór sąsiedzki z wodą w tle
· Gmina sprzeda działkę w centrum wsi
· Trwa klincz w sprawie obwodnicy uzdrowiska
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest