Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 sierpnia 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 751), 2019-02-01
Dużo emocji, mało konkretów

LESZNOWOLA W szkole w Nowej Iwicznej odbyło się spotkanie z mieszkańcami dotyczące ewentualnej budowy tunelu pod przejazdem kolejowym na ul. Krasickiego

Mieszkańców zaprosili na konsultacje sołtys Nowej Iwicznej Anna Pietrzak oraz radni powiatowi Magdalena Mika-Kosior i Robert Lichocki. Na spotkaniu nie zabrakło również radnych gminy Lesznowola. Od samego początku atmosfera była mocno napięta, a zwłaszcza właściciele posesji przy ulicy Krasickiego, nie kryli swojego oburzenia. – Sprowadziłam się tu 15 lat temu – mówiła podniesionym głosem jedna z uczestniczek spotkania. – Działki były po 1000 metrów i miała tu być sypialnia, a państwo robicie jakieś wiadukty, tunele czy obwodnice. Naćkaliście tu działek po 300 metrów, domków nie wiadomo ile i zrobiliście bajzel z tej Iwicznej...– Za zgodą radnych! – wtrącił inny mieszkaniec, co spotkało się z burzą braw.

Robimy tunel czy nie?
Przybyli na spotkanie chcieli przede wszystkim dowiedzieć się szczegółów dotyczących planowanej inwestycji. Czy Krasickiego nie stanie się przez to drogą tranzytową (w tym także dla tirów), jak wyglądałyby kwestie bezpieczeństwa dzieci w tej okolicy, odwodnienia czy też ewentualnego wywłaszczenia osób mieszkających wzdłuż ulicy w związku z koniecznością jej poszerzenia – zastanawiali się obecni na spotkaniu ludzie. W toku gorącej dyskusji nie brakowało również głosów, że prowadzący spotkanie nie byli do niego odpowiednio przygotowani. – Z zawodu jestem architektem i dokładnie wiem czym pachnie tunel na ulicy Krasickiego – mówiła Magdalena Mika-Kosior. – Gdybyśmy go wybudowali, to automatycznie Krasickiego stanie się ulicą tranzytową. Oczywiście do pewnego momentu samochody dojadą, po czym prawdopodobnie odbiją w ul. Postępu, która jest położona między dwoma docelowymi węzłami. Równocześnie powstaje droga 721, która zostanie zrealizowana w 2023 roku.
Radna podkreśliła przy tym, że Piaseczno dostało zapewnienie, że do 2021 roku będą szybkie koleje do Warszawy i pociągi będą kursowały co 10 minut, co oznacza, że szlabany na przejeździe kolejowym będą zamknięte niemal cały czas. – Pytanie do państwa: robimy tunel czy nie? – podsumowała swoją wypowiedź Magdalena Mika-Kosior.
Powiatowi radni zdradzili jednak, że powiat piaseczyński wcale nie jest specjalnie chętny do realizacji tej inwestycji, bo jej koszt (około 15 milionów złotych, przy niecałych 3 milionach dofinansowania z PKP PLK) zablokowałby inne projekty. – Jestem gorącym zwolennikiem budowy tego tunelu i miałem go w swoim programie wyborczym – wyznał z kolei Robert Lichocki. – Jest to niezbędne i nie ma innego wyjścia, bo dla tunelu nie ma alternatywy. W tej chwili szlabany są już częściej opuszczone niż podniesione. Kiedy powstaną nowe drogi 721 i S7 nie będzie żadnego powodu żeby prowadzić tranzyt akurat przez waszą ukochaną Krasickiego.

Tunel podzielił mieszkańców
Po przedstawieniu stanowiska radnych przyszedł czas na oddanie głosu uczestnikom spotkania. – Ja bym się chciał dowiedzieć gdzie będzie wlot, a gdzie wylot tego tunelu – spytał jeden z mieszkańców.
– Wlot będzie na ul. Krasickiego, a wylot... na ul. Krasickiego – odpowiedziała Magdalena Mika-Kosior. – Zapraszam do zapoznania się z rysunkami, które zamieściłam na Facebooku – dodała.
I choć, z tego co było słychać, na spotkaniu pojawiła się większość przeciwników budowy tunelu, to jednak głos zabierali i jego zwolennicy, zwłaszcza mieszkańcy Nowej Woli i Zgorzały. Podkreślali, że choć rozumieją sprzeciw mieszkańców ul. Krasickiego, to mają nadzieję, że tunel powstanie, bo jest on potrzebny z perspektywy całej gminy. A jeśli nie tunel, to jakieś inne rozwiązanie, które pomogłoby udrożnić przejazd. – Ruch komunikacyjny jest i będzie coraz większy, m.in. z uwagi na powstające Osiedle Nowe Jeziorki, w ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus przy ul. Karczunkowskiej czy dynamiczny rozwój powiatu – mówił Marcin Kania, lesznowolski radny. – Ponadto zwiększona liczba pociągów do obsługi tego osiedla oraz uruchomienie SKM do Piaseczna doprowadzi do zupełnego paraliżu komunikacyjnego Nowej Iwicznej i okolic. Moim zdaniem budowa tunelu jest niezbędna, inaczej po prostu staniemy.
Na zakończenie uczestnicy spotkania chętnie podpisywali petycję w sprawie bezkolizyjnego przejazdu. Wynika z niej, że mieszkańcy są „zdecydowanie przeciwni budowie tunelu w Nowej Iwicznej”, ale jednocześnie są „żywo zainteresowani i otwarci na rozsądne propozycje poprawienia sytuacji komunikacyjnej”.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powstaje film z udziałem biało-niebieskich
· Kulturalna karawana
· „Filia” szkoły w Lesznowoli prawie gotowa
· Konstancińskie szkoły gotowe na przyjęcie uczniów
· Dzień ze świadkami historii
· Dworek Ryxów popada w ruinę
· Wójt musi wpłacić kaucję w wysokości 100 tys. zł
· Sukcesy piaseczyńskich kolarzy
· Pamiętali o bohaterskich obrońcach stolicy
· Ogłoszono przetarg na budowę Centrum Aktywności Seniora
· Wyrok w sprawie Kwiryty wciąż nieprawomocny!
· Józef Wilkoń odznaczony przez Króla Hiszpanii
· Nowe inicjatywy młodzieżowych radnych
· Normalna niezwyczajność
· Dwie kobiety zginęły na pasach
· Czy budowa basenu w porzeczkach ma sens?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest