wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 762), 2019-04-19
Prawdziwe tłumy na kiermaszu wielkanocnym
PIASECZNO Wielu mieszkańców Piaseczna i okolic przyjechało w niedzielę na plac Piłsudskiego, aby zrobić przedświąteczne zakupy. Na miejscu można było zaopatrzyć się tradycyjnie wyrabiane rarytasy oraz oryginalne ozdoby i rzemiosło. Mnóstwo atrakcji przygotowano także dla najmłodszych
Na rynku już z samego rana pojawiły się kramy z tradycyjnie wytwarzanymi wędlinami z Podlasia, kurpiowskimi wypiekami, wędzonymi rybami z Mazur, oscypkami z Podhala, ekologicznymi sokami, słodkościami, ozdobami i oryginalnym rzemiosłem. Do wielu stoisk niemal przez cały dzień ustawiały się długie kolejki. Zaraz po południu wielkanocne życzenia mieszkańcom w imieniu burmistrza i lokalnego samorządu złożyła wiceburmistrz Piaseczna Hanna Kułakowska-Michalak. Następnie można było poczęstować się pysznymi jajkami w różnych odsłonach (mimo że przygotowano aż 400 porcji, zniknęły z wielkanocnego stołu w ciągu kilku minut) oraz aromatycznym, gorącym żurkiem, który osobiście nalewała do miseczek pani wiceburmistrz.
Na miejscu rozstrzygnięto także dwa konkursy: na najładniejszą palmę i ozdobę wielkanocną. W konkursie na Tradycyjną Palmę Wielkanocną brały udział przedszkola publiczne i niepubliczne z terenu gminy. - Wpłynęło w sumie 29 prac, z których większość prezentowało naprawdę wysoki poziom – mówi Elżbieta Lipska, etnograf pracująca w dziale tradycji i dziedzictwa kulturowego w Centrum Kultury w Piasecznie. Na pierwszym miejscu ex aequo uplasowały się Niepubliczne Przedszkole „U Żwirka” grupa Sokoły oraz Przedszkole nr 10, grupy Słoneczka i Kotki. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs na najładniejszą ozdobę przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, do którego zgłoszono 37 prac. Nagrodami były bony do Empiku w wysokości od 20 zł do 100 zł. Niemal wszystkie ozdoby i palmy zostały potem zlicytowane. Pieniądze zasiliły konto fundacji „Pomóż dorosnąć”.
W niedzielę piaseczyński rynek odwiedziła także Wyższa Szkoła Edukacji Euroregionalnej, która przygotowała ciekawe animacje dla dzieci. Z kolei harcerze prowadzili konkursy i zagadki wielkanocne. Nagrodami były jajka, zajączki i drobne ozdoby. Dzieci mogły także pomalować sobie buzie oraz wziąć udział w kolorowaniu ogromnej pisanki. Z kolei w Przystanku Kultura zostały zorganizowane rodzinne warsztaty robienia stroików, które również cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Tomasz Wojciuk