Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 20 września 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 771), 2019-07-05
Czy nasze dzieci są bezpieczne?

POWIAT W Starostwie Powiatowym w Piasecznie odbyło się drugie spotkanie w ramach Akademii Czujnego Rodzica. Tym razem było ono poświęcone bezpieczeństwu dzieci – współczesnym zagrożeniom oraz wpływowi diety na rozwój mózgu i na zachowanie młodego człowieka

Akademia Czujnego Rodzica to cykl planowanych przez starostwo powiatowe spotkań o charakterze wykładów psychoedukacyjnych dla rodziców, pedagogów i psychologów. Jego inicjatorką jest Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu. Kolejne spotkanie, podobnie jak pierwsze (poświęcone depresji), cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Niebezpieczeństwa płynące
z cyberprzestrzeni

Na początek głos zabrał Jarosław Sawicki, oficer prasowy Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, który opowiedział o sytuacjach ryzykownych i zagrożeniach dzieci i młodzieży.
- Narkotyki były, są i będą, a my musimy wpływać na młodzież by ich do nich zniechęcić, ale w taki sposób by oni zadecydowali o tym sami – podkreślił Jarosław Sawicki.
Poruszono też kwestie związane z morderstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, atakiem na byłego prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego i wreszcie – morderstwem 15-latka w warszawskiego szkole, którego zabił jego kolega z klasy.
Istotna część wystąpienia poświęcona była także funkcjonowaniu młodych ludzi w internecie i cyberprzemocy.
- Przed ekranem zmieniamy się często w inne osoby, które łatwo hejtują czy oceniają innych – mówił Jarosław Sawicki. - Statystki mówią, że 17 proc. uczniów jest ofiarą przestępstwa nękania, a tymi nękającymi są koledzy i koleżanki z klasy. Do czego to prowadzi? Jesteśmy na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej jeżeli chodzi o samobójstwa dzieci i młodzieży.
Prowadzący przypomniał, że w tym roku uczennica klasy piątej z jednej ze szkół na terenie powiatu piaseczyńskiego dokonała próby samobójczej na żywo w internecie. Zamontowała kamerkę na schodach, a jej próbę powieszenia się oglądało 21 osób z klasy. Jak się okazało, tylko trzech uczniów zdecydowało się powiedzieć o tym rodzicom.
- A ilu wykonało jakieś działania? - zapytał Jarosław Sawicki – Żaden.
Policjant mówił też o sile nienawiści, publikowaniu przez nieletnich roznegliżowanych zdjęć w internecie czy tzw. patostreamach.
- Od nas zależy czy nasze dziecko pójdzie w taką stronę – dodała Ewa Lubianiec. - Jeśli nie ograniczymy kilkuletnim dzieciom dostępu do urządzeń elektronicznych (najczęściej telefonów), to one będą później wchłaniać toksyczne treści z przekazów internetowych bez żadnej kontroli i bez żadnej krytyki. Przede wszystkim budujmy kontakt z naszymi dziećmi.

Dieta modelem życia
W drugiej części spotkania doświadczona psycholożka Monika Terlecka-Bednarz podzieliła się swoją wiedzą na temat psychodietetyki.
- Dieta jest modelem życia i powinno się jeść przeróżne rzeczy – uważa prelegentka. - Negatywną tendencją w odżywianiu jest zbyt częste spożywanie jedzenia pozbawionego energii. Obecnie stosuje się dużo konserwantów czy barwników, co powoduje, że nie ma ono takiej energii życia. Medycyna chińska określa takie pożywienie jako martwe.
Monika Terlecka-Bednarz mówiła również o nadmiarze soli w diecie (powodującym nadciśnienie tętnicze), węglowodanów prostych i produktów z białej mąki (powodującym nerwice, cukrzycę i otyłość) oraz niezdrowych tłuszczach typu trans. Wspomniała też o niezdrowej tendencji do nie jadania śniadań – najbardziej podstawowego posiłku w ciągu dnia.
- Czy państwo mają świadomość co jedzą wasze dzieci na śniadanie? - pytała prowadząca. - Bardzo często otyłe dzieci nie jedzą go w ogóle, a to powoduje, że są one nadpobudliwe.
Jako kolejny problem wymienione zostało rozpowszechnienie fast foodów oraz picie soków z dużą zawartością cukru i napojów energetycznych.
- Prowadzą one do utrzymywania się stałego stanu zapalnego w organizmie, co jest bardzo szkodliwe dla dzieci – zaznaczyła Monika Terlecka-Bednarz.
Prelegentka poleciła za to modyfikować dietę – zamiast produktów pszenicznych spożywać np. kasze gryczane czy jaglane, kefiry, zsiadło mleko (zdrowe dla flory bakteryjnej) oraz żywność z dużą redukcją glutenu.
Kolejne spotkanie Akademii Czujnego Rodzica ma odbyć się jesienią i dotyczyć będzie postaw rodzicielskich.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Na cmentarzu chorują kasztanowce
· Ruszyły warsztaty pszczelarskie dla dzieci
· Na trzeźwo też może być fajnie
· Wycinka lasu w Wilczej Górze
· Skromniej, ale z klimatem
· Piękne książki opanowały rynek
· Wspólna biesiada. Wójt podziękował rolnikom
· W Mysiadle zlikwidowano plantację marihuany
· Gmina zadłuży się na 100 mln zł
· Rodzice przedszkolaków skarżą się na posiłki w CEM
· Komunikacyjne zmiany przez pół roku
· Duże zmiany w przychodni w Gołkowie
· Jeszcze ładniejsze Górki Szymona
· Rozgrzebana szkoła w Głoskowie. Gmina rozwiązała umowę z wykonawcą!
· Mieszkańcy Wczasowej: mamy dość uciążliwości
· Spotkanie z pięknymi książkami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest