Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 777), 2019-08-23
100 lat Państwowej Inspekcji Sanitarnej

PIASECZNO W październiku Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie obchodzić 100-lecie istnienia. W środę 4 września piaseczyński sanepid organizuje dzień otwarty, podczas którego mieszkańcy będą mogli odwiedzić stację i uzyskać informacje dotyczące nurtujących ich wątpliwości i problemów

Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Piasecznie składa się z ośmiu sekcji. Jedną z nich jest Sekcja Higieny Żywności, Żywienia i Produktów Kosmetycznych, której podlegają aż 2234 podmioty. Są to firmy produkujące żywność i wprowadzające ją do obrotu handlowego. Pracownicy tej sekcji zajmują się nadzorem nad żywnością, żywieniem oraz produktami kosmetycznymi i wyrobami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością. Prowadzą działania kontrolne, egzekwują przestrzeganie przez przedsiębiorców prawa, ale także informują ich o zmieniających się przepisach. W ramach systemu RASFF (system szybkiego powiadamiania o niebezpiecznej żywności) wycofywane są w trybie natychmiastowym z obrotu handlowego wyroby niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Sekcja prowadzi także graniczne kontrole importowanej żywności.
Nasza praca przynosi wymierne efekty – podkreśla Anna Matkowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piasecznie. - Z roku na rok obserwujemy znaczną poprawę stanu sanitarnego i technicznego w nadzorowanych przez nas obiektach. Mamy za zadanie zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo zdrowotne i w moim przekonaniu sumiennie się z tego wywiązujemy.

Dbają o jakość wody...
Kolejną istotną komórką wchodzącą w skład piaseczyńskiego Sanepidu jest Sekcja Higieny Komunalnej, która kontroluje jakość wody pitnej. Inspektorzy prowadzą stały monitoring wody z wodociągów, poddając ją badaniom. Gdy jakość wody jest niezadowalająca, jej dostawcy obligowani są do dokonania dezynfekcji bądź wymiany złóż. Nadzorowi inspekcji podlega również woda w basenach publicznych. Ponadto sekcja kontroluje obiekty użyteczności publicznej, w tym zakłady opiekuńczo-lecznicze i domy pomocy społecznej, a także zakłady kosmetyczno-fryzjerskie. Pod jej nadzorem są także stacje paliw, ośrodki sportowe, cmentarze i apteki. Do jej zadań należy również m.in. wydawanie zgód na ekshumację oraz zezwoleń na organizację imprez masowych.
… i bezpieczeństwo mieszkańców
Sekcja Higieny Pracy kontroluje z kolei warunki pracy w nadzorowanych zakładach. W jej ewidencji figuruje ponad 700 firm, w których zatrudnionych jest około 20 tys. osób. Komórka prowadzi nadzór nad obrotem handlowym produktami biobójczymi oraz substancjami i mieszaninami chemicznymi, dbając m.in. o poprawne oznakowanie ich opakowań. Sprawuje także nadzór nad zakazem wytwarzania i wprowadzania na rynek tzw. dopalaczy. Nadzór ten odbywa się m.in. poprzez stały monitoring kanałów dystrybucji oraz ewidencjonowanie liczby zatruć tymi niebezpiecznymi środkami. – Wszystkie osoby, które zetkną się z dopalaczami, mogą uzyskać pomoc, dzwoniąc pod nr infolinii Głównego Inspektora Sanitarnego 800 060 800 – mówi Anna Matkowska.

Monitorują zachorowania na odrę
Inspekcja Sanitarna prowadzi także rejestr chorób zakaźnych. Sekcja Epidemiologii monitoruje zachorowania na takie choroby jak, m.in. gruźlica czy odra, które wymagają przeprowadzenia działań przeciwepidemicznych w celu nie dopuszczenia do ich rozprzestrzeniania się. – W przypadku zachorowania na odrę niezbędne jest ustalenie osób z najbliższego otoczenia chorego i jak najszybsze skierowanie ich na szczepienie – wyjaśnia Anna Matkowska. – Sekcja czuwa także nad bezpieczeństwem pacjentów, kontrolując obiekty służby zdrowia.
Oczywiście nie są to wszystkie działania podejmowane przez piaseczyński Sanepid. Jego inspektorzy zajmują się także m.in. dopuszczaniem do użytku nowo powstających obiektów użyteczności publicznej i zakładów pracy, dystrybucją bezpłatnych szczepionek, nadzorem nad żłobkami, przedszkolami i szkołami. – Zdrowa żywność i woda oraz promocja zdrowia to podstawowe filary naszej działalności – podsumowuje Anna Matkowska. – Zapraszamy do odwiedzenia naszej stacji 4 września, kiedy to Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piasecznie organizuje Dzień Otwarty dla mieszkańców. Zachęcamy do odwiedzin wszystkich, którzy chcą poznać specyfikę naszej pracy.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powstanie centrum zarządzania miastem
· Powstaje dokument o lokalu z Zalesia Górnego
· Warto wstrzymać się z wymianą pieca
· Biblioteka znów działa
· Wirtualne Dni Konstancina
· Susza jest realnym problemem
· Coraz bliżej nowego samochodu dla OSP Chojnów
· Zmarł Jerzy Łączyński. Zasłużony lekarz i samorządowiec
· Stworzyli serial z potrzeby serca
· Rusza kino samochodowe
· Co zmieniło się na kolejce przez ostatnich 20 lat?
· Zaniedbane konie w szkole przy Chyliczkowskiej?
· Wyniki badań wody z rzeki są szokujące!
· 16-latek zastąpił 38-latka
· Powiększą parking przy urzędzie
· Epidemia nie wpłynęła na rynek nieruchomości
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest