Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 777), 2019-08-23
Fatalna Działkowa

KONSTANCIN-JEZIORNA/PIASECZNO Po wakacjach burmistrzowie Konstancina-Jeziorny i Piaseczna mają rozmawiać o przebudowie ulicy Działkowej, znajdującej się na granicy obydwu gmin. – Chodzi o ustalenie proporcji podziału kosztów tej inwestycji – precyzuje Kazimierz Jańczuk, burmistrz Konstancina

Koszmarny stan ulicy Działkowej każdego dnia spędza sen z powiek jeżdżącym tamtędy kierowcom. Na drodze często dochodzi do dantejskich scen – samochody, aby się minąć, zjeżdżają na dziurawe pobocze, wielu kierujących wścieka się, w ruch idą klaksony. – Ja sam straciłem tam kiedyś lewe lusterko – mówi pan Andrzej, mieszkaniec Kierszka. – Zapewniam, że takich osób jest więcej.

Rozmawiają o tej inwestycji od lat
Przymiarki do przebudowy drogi, z której korzysta także wielu mieszkańców Józefosławia, trwają od dawna. Problemem jest to, że inwestycja może być kosztowna, bo w grę wchodzą także wykupy gruntów. Poza tym wszystkim zależy, aby droga zbierająca ruch z mocno zurbanizowanych terenów była wykonana jak należy – miała odwodnienie, ciąg pieszo rowerowy, ledowe oświetlenie. Zarządcą ciągu jest gmina Konstancin-Jeziorna, jednak to Piaseczno bardziej zabiegało do tej pory o przebudowę Działkowej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – to głównie mieszkańcy tej gminy z niej korzystają. Tematem tym od dawna zajmuje się wiceburmistrz Robert Widz (wcześniej radny z Józefosławia). – Odbyłem szereg spotkań z burmistrzem Konstancina-Jeziorny – informował w maju wiceburmistrz Piaseczna. – Nasza gmina wywiązała się ze wszystkich poczynionych uzgodnień. Co innego druga strona. Dlatego podczas sesji radni podjęli uchwały o wycofaniu pomocy finansowej i rzeczowej dla gminy Konstancin-Jeziorna na wykonanie koncepcji ul. Działkowej. Teraz gmina Piaseczno sama przystąpi do wykonania dokumentacji w niezbędnym zakresie. Jest to konieczne do podjęcia kolejnych działań, czyli uzgodnień między gminami udziału finansowego. Mam nadzieję, że mając więcej konkretnych danych o zakresie i kosztach realizacji inwestycji, uda się osiągnąć z gminą Konstancin-Jeziorna porozumienie. Póki co będziemy nadal konsekwentnie żądać od Konstancina poprawy bezpieczeństwa i jakości ul. Działkowej.
Burmistrzowie chcą dojść do
porozumienia
Potem doszło jeszcze do spotkania burmistrzów Putkiewicza i Jańczuka w sprawie Działkowej, ale jak twierdzi Robert Widz – nie ustalono żadnych konkretów. – Moim zdaniem nie ma woli Konstancina, aby poprawić sytuację na tej drodze – komentuje wiceburmistrz. – Jest tylko przeciąganie sprawy w czasie. Burmistrz Jańczuk zablokował prace projektowe, na które Piaseczno przekazało dotację finansową. Bez tych prac trudno nawet określić rzeczywisty koszt realizacji zadania. Czekamy na posiedzenie komisji rady miejskiej Konstancina-Jeziorny, na którym będziemy mogli zaprezentować nasze stanowisko w sprawie układu drogowego na granicy gmin.
Burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz jest bardziej pragmatyczny. Twierdzi, że jest zwolennikiem przebudowy Działkowej, ale jednocześnie rozumie obawy mieszkańców Kierszka, którzy boją się wzmożonego ruchu samochodów. – Ruch w razie czego będzie można spowolnić – dodaje. – Zależy nam na tej drodze i jesteśmy gotowi partycypować w kosztach jej wykonania. Jesteśmy gotowi do rozmów z Konstancinem przed wprowadzeniem tego zadania do przyszłorocznego budżetu.
Jak się okazuje, zwolennikiem przebudowy drogi jest także Kazimierz Jańczuk. – Po urlopie zamierzam spotkać się z burmistrzem Putkiewiczem i wrócić do rozmów
– deklaruje. – Musimy ustalić proporcje dotyczące finansowania tej inwestycji, bo z Działkowej w 90 proc. korzystają mieszkańcy Piaseczna. W żadnym razie nie unikam tego tematu, bo przebudowa Działkowej i tak nas nie minie.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?
· Gdzie powstanie hala widowiskowa?
· W Zalesiu Górnym ulatnia się gaz
· Zrobią Kormoranów. Ale jeszcze nie teraz
· Dwie suche brzozy w każdej chwili mogą się przewrócić!
· Józefosław też będzie miał kino plenerowe!
· Przybędzie parkingów na terenie miasta
· Do Piaseczna zjechały klasyki
· Motoryzacyjne emocje, kaskaderska adrenalina
· Cicha promocja za ponad pół miliona złotych
· Nowy posterunek na święto policji
· Komary atakują! Co na to gmina?
· Rozmawiali o obwodnicy uzdrowiska
· Arteria w środku lasu. Na razie to tylko plany
· Powiat „wyprostował” Przyszłości. Mieszkańcy wnioskują o spowolnienie ruchu
· Kolejne uciążliwości przy budowie Puławskiej Bis
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest