Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 778), 2019-08-30
Warto pomagać

POWIAT Powiatowa Baza Wolontariatu w Piasecznie powstała z myślą o osobach potrzebujących pomocy. Jej głównym celem jest łączenie ludzi potrzebujących z osobami, którzy taką bezinteresowną pomoc mogą nieść

W ramach Powiatowej Bazy Wolontariatu pomoc dedykowana jest osobom niepełnosprawnym (dzieciom i dorosłym), opiekunom osób zależnych, osobom starszym oraz rodzinom wielodzietnym mieszkającym na terenie powiatu piaseczyńskiego. Dotyczy ona codziennych czynności takich jak: czytanie książek, zabawa, pomoc w odrabianiu lekcji, wyjście na spacer czy zakupy, do kina czy teatru, pomoc w załatwieniu spraw urzędowych, wizyta u lekarza czy po prostu wspólne spędzenie czasu wolnego.

Spotkanie wolontariuszy i potrzebujących pomocy
Pierwsze spotkanie członków grupy odbyło się w parku miejskim w Piasecznie i było znakomitą okazją do tego by mogli się oni lepiej poznać. Na początku zabrała głos Ewa Lubianiec, członkini zarządu powiatu piaseczyńskiego i jedna z inicjatorek projektu.
– Nasza idea była taka żeby udostępnić, przede wszystkim, przestrzeń informacyjną – wyjaśniła Ewa Lubianiec. – Skojarzyć ze sobą potrzebujących pomocy i tych, którzy mogą ją służyć. Chcemy przy tym rozwinąć również pewną formę wspólnoty – grupy, która stanowi też dla siebie pewne wzmocnienie. Cieszę się, że możemy się tu spotkać, popatrzeć sobie w oczy i zarazić się trochę duchem wolontariatu.
Następnie Edyta Banasiewicz, koordynatorka Powiatowej Bazy Wolontariatu podziękowała wszystkim obecnym za obdarzenie tego projektu i ludzi go tworzących zaufaniem.
– Chciałabym także podziękować wolontariuszom za to, że oddają całe swoje serca, a pomiędzy nimi i rodzinami, do których chodzą nawiązują się szczególne więzi – mówiła Edyta Banasiewicz. – Dziękuję też osobom potrzebującym pomocy za tak ciepłe i pełne empatii przyjęcie wolontariuszy.
Na chwilę obecną w bazie jest około 20 osób potrzebujących pomocy i 15 wolontariuszy.
- Moim marzeniem jest by każda osoba zgłaszająca się do nas mogła od razu otrzymać pomoc – wyraziła nadzieję Edyta Banasiewicz.
Iwona Korotyńska z Warsztatów Terapii Zajęciowej (Góra Kalwaria, Piaseczno) opowiedziała z kolei o idei wolontariatu – zwłaszcza pod kątem pracy z osobami niepełnosprawnymi.
– Wiem, że pomaganie jest bardzo wymagające, ale też, co zostało udowodnione, bardzo poprawia nastrój – podkreśliła Iwona Korotyńska. – Wolontariusze dają coś, czego nikt im już nie odda, czyli swój czas. Mam taką zasadę jako psycholog żeby łączyć ludzi bardzo indywidualnie – by dzieliły wspólne zainteresowania, potrzeby i motywacje. Pamiętajmy, że każdy z innych powodów chce nieść pomoc.

Pomagają mimo własnych problemów
– Powstanie bazy wolontariatu to piękna inicjatywa, na którą czekałam 14 lat – mówi Agnieszka Niczyporuk, wolontariuszka z Piaseczna. – Kiedy zaczęła się moja przygoda z niepełnosprawnością mojej córki, nie było takiej możliwości, a wtedy bardzo potrzebowałam pomocy. Dziś sama jestem wolontariuszką, a moją podopieczną jest niepełnosprawna dziewczynka, młodsza od mojej córki. Pomagam innej rodzinie, ale pomagam też sobie, choćby przekazując dobre wzorce mojej młodszej córce. Miło mi też słyszeć, że kreuję postawę, że rodzina dotknięta niepełnosprawnością nie musi być tylko beneficjentem. Moje motto to słowa Jana Pawła II „Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością”.
Swoimi doświadczeniami dzieli się również inna wolontariuszka powiatowej bazy Justyna Janiewicz.
– Pomagam obecnie kobiecie, która zmaga się z chorobą nowotworową – zdradza pani Justyna.
– Przygotowuję jej posiłki, wspieram w drobnych domowych pracach. Pomaganie sprawia mi radość, daje siły do pokonywania własnych problemów. To jest dla mnie szczególny sposób spotkania z drugim człowiekiem oraz przywilej możliwości niesienia pomocy innym.
Aby zostać wolontariuszem lub uzyskać pomoc należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny dostępne na stronie www.piaseczno.pl, w starostwie oraz w UMiG Piaseczno) i wysłać go na adres mailowy wolontariat@piaseczno.pl lub umówić się na spotkanie z koordynatorką wolontariatu.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Z lasu zniknęły beczki po chemikaliach
· Centrum miasta jak tor do driftu
· Ruszył sezon na palenie gumy
· Znów drożeją śmieci! Ale będą też ulgi
· W walce o bezpieczeństwo najmłodszych nie ma kompromisów
· Pobili rekord świata!
· Trudny czas dla niepełnosprawnych
· Skarżą się na uczulenia i alergie
· W wybranych gminach rusza próbny spis ludności
· Chcą toi toia przy Biedronce
· Pobiegli dla Janka
· Pszczelarze chcą mieć swój sztandar
· Niska kara za podrzucenie śmieci
· Ćwiczenia ze strażackimi aniołami
· Ruszyła Kultura dla Klimatu
· Odznaczano zasłużonych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest