Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 17 stycznia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 17 stycznia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 17 stycznia 2020**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 779), 2019-09-06
W hołdzie tradycji, w podziękowaniu dla rolników

KONSTANCIN-JEZIORNA W niedzielę w Gassach odbyły się gminne dożynki. Gmina Konstancin-Jeziorna kultywuje tradycję, którą wiele samorządów już porzuciło

Starostwo powiatowe uroczystości dożynkowych nie organizuje już od lat, gmina Lesznowola ma swoje Święto Ziemniaka, Prażmów, choć akcentu dożynkowego nie porzuca – od kilku lat świętuje pod hasłem „Dni Prażmowa”, a Góra Kalwaria w tym roku organizuje Święto Cydru. Tymczasem gmina Konstancin-Jeziorna wciąż pozostaje wierna tradycyjnym obrzędom dożynkowym.

Tradycyjne dzielenie się chlebem
Niedzielne dożynkowe uroczystości rozpoczęła msza polowa dziękczynna, podczas której poświęcono wieńce przygotowane przez mieszkańców.
W dożynkowo przybranej scenie nie zabrakło elementu humorystycznego. W zbożu czaił się „pyton”, który w ubiegłym roku rozsławił Gassy na całą Polskę.
– Wysiłku rolnika nie określa 8-godzinny dzień pracy – powiedział burmistrz Kazimierz Jańczuk po przywitaniu gości. – Rolnik pracuje od wschodu do zachodu słońca. Efekty tej ciężkiej pracy w wielu przypadkach nie są zależne od zaangażowania, lecz od warunków pogodowych. W ostatnich latach coraz częściej dotykają nas anomalie pogodowe: gradobicia, ulewne deszcze, wichury, a w tym roku długotrwała susza. To jednak nie załamało naszych rolników, wręcz przeciwnie. Całe rodziny umocniły się, by zebrać dla nas jak najwięcej żywności. Dziękuję za ten wielki wysiłek – dodał burmistrz i życzył wszystkim dobrej zabawy.
Zanim jednak pojawiły się sceniczne atrakcje burmistrz Kazimierz Jańczuk dzielił chlebem, który otrzymał od dożynkowych starostów Mariusza Śliwki i Joanny Kocon.

Zasłużeni rolnicy
Doniosłym momentem dożynkowych uroczystości było wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Jesteśmy dumni z tego, że w naszej gminie mamy rolników, którzy z pokolenia na pokolenie uprawiają ziemię – powiedziała przewodnicząca rady miejskiej Agata Wilczek i przytoczyła słowa Jana Pawła II. „Oddajemy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z polskiej ziemi wydobywały chleb dla kraju”. Odznaki otrzymali: Dariusz Biernacki z Okrzeszyna, Wojciech Kowalczyk z Cieciszewa, Sławomir Lepianka z Bielawy oraz Janusz Węcławiak z Habdzina.
Bohaterów dożynek wyróżniał także samorząd gminny, przyznając tytuły „Rolników Roku 2019”. Otrzymali je Hanna i Bogusław Komosa z Bielawy, Grzegorz Latoszek z Cieciszewa, Sławomir Latoszek z Ciszycy, Iwona i Marek Makulscy z Czernideł, Jolanta Guzińska z Dębówki, Danuta i Karol Opalińscy z Gassów, Joanna i Franciszek Matyjasiakowie z Kępy Oborskiej, Barbara i Krzysztof Kowalczykowie z Łęgu, Maria i Kazimierz Matyjasiakowie z Okrzeszyna, Barbara i Wiesław Knyziakowie z Opaczy oraz Zbigniew Komosa z Piasków.

Sceniczne atrakcje i dożynkowe wieńce
Mimo, że żar lał się nieba, na scenie nie zbrakło nie tylko popisów muzycznych, ale i atrakcji wymagających niemałej kondycji i wysiłku fizycznego. Wystąpili m.in.: zespół Samba ze Szkoły Podstawowej nr 3, Uczniowski Klub Karate Kyokushin IPPON, tancerki z Egurrola Dance Studio Konstancin-Jeziorna, Grupa ER-nest z Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także zespoły: Łurzycanki, Cendrowianki, Jarzębina Czerwona z Kawęczyna, Majtki Pana Kapitana oraz Kuźnia Artystyczna z Centrum Kultury Wilanów.
Prawdziwe dożynki nie mogły się obyć bez dożynkowych wieńców. Efekty pracy ich twórców zostały docenione. Wyróżnienie i nagrodę pieniężną 1200 zł otrzymali: OSP Słomczyn (za wieniec w kształcie strażackiego wozu bojowego), sołectwo Czernidła, „Pogodna Jesień” – grupa śpiewających seniorów, sołectwo Opacz, Koło Seniorów nr 20 z Kawęczynka, sołectwo Ciszyca oraz młodzież sołectwa Ciszyca, sołectwo Bielawa, Rada Seniorów Gminy Konstancin-Jeziorna, oraz młodzież sołectwa Gassy. Trzecie miejsce i nagrodę 1800 zł otrzymało sołectwo Gassy, drugie i 2000 zł sołectwo Cieciszew.

Integracja i szacunek dla tradycji
Wieniec, który najbardziej przypadł do gustu jury to dzieło zespołu koła seniorów nr 15 ze Słomczyna, przy wsparciu sołectw Słomczyn i Turowice. Do nich powędrowała też najwyższa nagroda – 2500 złotych.
– Wieniec powstawał dobre dwa tygodnie, zboże zbieraliśmy już wcześniej – opowiadają twórczynie zwycięskiego wieńca. – To była ciężka i żmudna praca, w którą zaangażowało się 9 osób.
– Od wielu lat nikt w naszym sołectwie nie robił wieńca – mówi przewodnicząca Koła Seniorów nr 15 w Słomczynie, Maria Moskalewicz. – Podjęłam takie wyzwanie wspólnie z sołectwem Słomczyn. Włączyło się także sołectwo Turowice, gdzie sama mieszkam. Wspólnymi siłami udało się osiągnąć efekt, z którego jesteśmy bardzo zadowolone.
– Praca nad wieńcem była świetną formą integracji – przyznają zgodnie kobiety. – Spędzaliśmy razem niemal codziennie po kilka godzin. Integrujemy się i dajemy przykład młodzieży, by kontynuowała tę wspaniałą tradycję.

Liczne atrakcje i dobra zabawa
Wiele emocji wzbudziła druga edycja turnieju sołectw, do którego w tym roku przystąpiło także Osiedle Mirków. Swoje pięcioosobowe drużyny wystawiły: Cieciszew, Ciszyca, Czernidła, Dębówka, Gassy, Kawęczyn, Kawęczynek, os. Mirków, Obory, Opacz i Parcela. Mierzyły się w ośmiu konkurencjach obejmujących m.in.: tor przeszkód, rzut ziemniakiem, bieg z taczką czy zbijanie balonów cepem. Emocji i znakomitej zabawy nie zabrakło, a dla najlepszych czekały nagrody. W tegorocznym turnieju triumfowała Parcela, wyprzedzając Gassy i Obory.
Wieczorem uczestników dożynek porwały do tańca zespoły disco polo – Enjoy i Moment. Przy hitach takich jak „Zaczarowała mnie”, czy „Niebieskie oczy” zabawa była wyśmienita.
Dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji dla całych rodzin, zabaw rekreacyjno-sportowych i warsztatów. Na boisku w Gassach wyrosły stoiska i namioty firm i organizacji związanych z uzdrowiskową gminą. Przychodnia Grapa zaprosiła na bezpłatne badania profilaktyczne, a Centrum Kompleksowej Rehabilitacji – do strefy zdrowia, w której czekają wykłady i konsultacje na temat boreliozy, osteoporozy czy leczenia dolegliwości stóp. W miasteczku ekologicznym dzieci mogły dowiedzieć się, jak dbać o środowisko naturalne. Mogliśmy podziwiać pokazy strażackie oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zabrakło również stoisk handlowych i gastronomicznych.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Palenie gumy zamiast fajerwerków
· Inteligentne miasto. Pierwsze będą czujniki parkingowe
· Sezamie, otwórz się!
· Sąd Apelacyjny przyznał rację Kwirycie i oddalił pozew gminy
· W Piasecznie orkiestra zagrała rekordowo
· W naszym powiecie padły WOŚP-owe rekordy
· Zabytek w płomieniach
· Budżet rozważny i ostrożny
· VIII Ogólnopolski Turniej Maszyn Wiatrowych rozstrzygnięty!
· Łączy nas zamiłowanie do muzyki
· Referendum w sprawie odwołania rady gminy jednak nie będzie
· Spółka wodna podsumowała 5 lat działalności
· Big Band dla Frajdy zwycięzcą Beatlemanii
· Wprowadzili w świąteczny nastrój
· Wolontariusze złożyli sobie świąteczne życzenia
· Zielone światło dla przebudowy Szkolnej w Baniosze
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest