Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 11 października 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 781), 2019-09-20
Gmina zadłuży się na 100 mln zł

PIASECZNO Podczas środowej sesji rady miejskiej radni zdecydowali o wyemitowaniu w ciągu dwóch lat obligacji na kwotę 100 mln zł. Pozyskane środki gmina ma przeznaczyć na planowane inwestycje

Projekt uchwały, w myśl której gmina ma wyemitować aż 100 000 obligacji po 1000 zł każda zreferował radny Artur Maicki, przewodniczący komisji finansów i inwestycji. Wyjaśnił, że z tytułu obligacji gmina chce pozyskać 50 mln zł w tym roku i drugie tyle w roku 2020. – Jest to oczywiście górny limit, może okazać się, że nie będziemy potrzebowali aż tylu środków – dodał.
Artur Maicki przekonywał, że w Polsce spośród 2500 jednostek samorządu terytorialnego aż 500 finansuje swój rozwój poprzez obligacje. Tylko w tym roku zaciągnęły one pożyczki na łączną kwotę 23 mld zł. Podkreślił, że gmina Piaseczno znajduje się w dobrej kondycji finansowej. Z przedstawionych statystyk wynikało, że jeśli chodzi o dochody, ma najwyższe spośród 629 gmin o charakterze miejsko-wiejskim w Polsce, przy relatywnie niedużym zadłużeniu (63 miejsce). – Niestety, do oświaty gmina dokłada co roku 60-80 mln zł, a w ostatnich 5 latach na inwestycje oświatowe wydaliśmy 120 mln zł – mówił Artur Maicki. – Już od 2015 roku planowaliśmy emisję obligacji, ale do tej pory udawało się tego uniknąć bo mieliśmy nadwyżki z lat poprzednich. Chcemy realizować zaplanowane inwestycje na dotychczasowym poziomie i finansować rosnące koszty oświaty. Jednocześnie musimy czymś pokryć malejące dochody z PIT (według szacunków dochody gminy z tego tytułu mogą zmniejszyć się w przyszłym roku nawet o 30 mln zł – przyp. red.).

Burmistrz: chcemy zapewnić dobre warunki mieszkańcom
Burmistrz Daniel Putkiewicz przekonywał, że uchwała dotycząca emisji obligacji jest skutkiem decyzji podejmowanych podczas uchwalania tegorocznego budżetu. – Jest czas planowania, budowy, ale też czas, kiedy trzeba inwestycję rozliczyć – mówił. – Chcemy zapewnić mieszkańcom dobre warunki życia, aby mogli w spokoju pracować i płacić podatki. Ale to niestety kosztuje. Jeśli chcemy zrealizować zaplanowane inwestycje, musimy uruchomić środki zewnętrzne. To otwarcie limitu obligacji. Być może nie będziemy musieli wykorzystać całego pakietu, jeśli sytuacja się poprawi.
Burmistrz przedstawił dwie możliwości. Pierwszą jest ograniczenie wydatków bieżących i inwestycji. Drugą – wyemitowanie obligacji. – 100 mln zł to nie mało, tym bardziej że gmina jest już zadłużona – mówiła radna Renata Mirosław. – Co pozostawimy radzie następnej kadencji? Długi? Jak gmina wyobraża sobie spłatę tych zobowiązań?
Radnej wtórował kolega z klubu PiS, Michał Mierzwa. – Już w zeszłym roku sygnalizowałem, że to się źle skończy – mówił. – A teraz dowiaduję się, że mamy pożyczyć 100 mln zł. To jest życie na kredyt. Oczywiście wszystkie inwestycje są potrzebne, ale spójrzmy na nasze możliwości. Nie wyrażamy zgody na emisję obligacji w takiej skali. To za duży dług, trzeba zacisnąć pasa.

Pokłosie decyzji budżetowych
- Już w styczniu, podczas przyjmowania budżetu była mowa o emisji obligacji i wówczas byliście państwo „za” – zwrócił się do radnych z PiS-u Artur Maicki. – Budżet państwa też ma deficyt. Nie bójmy się używać dostępnych na rynku narzędzi.
Podobne zdanie miał przewodniczący rady Piotr Obłoza. – Bądźcie państwo konsekwentni – zwrócił się do radnych z PiS.
– Mamy się rozwijać, czy może popaść w stagnację, albo regres? – pytał retorycznie Michał Rosa. – Obiecaliśmy mieszkańcom pakiet inwestycji i teraz musimy je zrealizować.
Koniec końców każdy pozostał przy swoim zdaniu, które wyraził w głosowaniu. Radni rządzącej koalicji zagłosowali za podjęciem uchwały, która przeszła przy sprzeciwie pięciu radnych PiS.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Znaleźli wspólny język z Wojciechem Jagielskim
· Jestem tatą
· Wkrótce ruszy remont targowiska
· Duathlon zastąpi triathlon
· Chcą ocalić kasztanowce
· Mieszkańcy zablokują drogę
· Obwodnica Góry Kalwarii prawie gotowa
· Kolejarze chcą zbudować dodatkowe tory
· Malują już od 45 lat!
· Z technicznej pasji i miłości do analogowych dźwięków
· Kolej polowa w czasach wojny i pokoju
· 300 uczniów zdawało egzamin na kartę rowerową
· Płyta na szczytny cel
· Coraz bliżej Puławskiej-Bis
· Gmina kupi sprzęt OSP i sfinansuje wiele aktywności
· Byli ze sobą na dobre i na złe
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest