Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 sierpnia**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 783), 2019-10-04
Szkoła w Dobieszu kończy 100 lat

GÓRA KALWARIA Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobieszu w tym roku świętuje stulecie istnienia. To jedna z najstarszych szkół podstawowych na terenie gminy

Początki szkoły sięgają I wojny światowej. Pierwszy oficjalny dokument potwierdzający jej istnienie został sporządzony w 1919 r. przez Rudolfa Janiszewskiego. Szkoła nie miała wówczas stałej siedziby, miała charakter wędrowny. Zajęcia odbywały się m.in. w budynku dworskim i lokalnych gospodarstwach rolnych.

Edukacja Wyszyńskich
Pierwszą nauczycielką i inicjatorką powołania placówki była Stanisława Wyszyńska, siostra kardynała Stefana Wyszyńskiego. W drugiej połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku wraz z Władysławem Gwarą, nowym właścicielem Woli Dobieskiej, powołali Komitet Budowy Szkoły w Dobieszu. Udało im się uzyskać wąski plac pod budowę nowej placówki. W 1935 roku wmurowano kamień węgielny pod trzyklasową Szkołę Powszechną. Zajęcia do czasu budowy nowej siedziby odbywały się w dworku w Wojciechowicach. Dyrektorskie stery po Stanisławie przejął wówczas Czesław Jurkiewicz, mąż Janiny Wyszyńskiej, siostry Stanisławy i przyszłego prymasa Polski.

Piękna, biała szkoła
Podczas kampanii wrześniowej szkołę w Wojciechowicach zajęli żołnierze niemieccy, okrojono program nauczania, wprowadzono obowiązkową naukę języka niemieckiego. Dopiero w 1944 r. podczas trwającego w Warszawie powstania polskim partyzantom udało się odbić budynek. Sale lekcyjne posłużyły wysiedlonym z Góry Kalwarii i okolic mieszkańcom za nowy dom. W Dobieszu w czasie okupacji ukrywał się również sam Stefan Wyszyński. Rok szkolny w długo wyczekiwanej siedzibie, mimo wielu niedoróbek, sukcesywnie uzupełnianych w kolejnych latach, ruszył pełną parą dopiero w 1959 roku. Zaangażowanie mieszkańców w wyposażenie szkoły było ogromne: wozami zwożono książki i wszelkie przybory, mężczyźni osobiście nosili regały i stoły. Radości nie było końca. O „ścianach jasnych, w tym szkolnym budynku, wiele trudu, pracy i dni bez spoczynku” śpiewano w nieoficjalnym hymnie szkoły. Ustne przekazy potwierdzają, że szkołę miał poświęcić sam Prymas Tysiąclecia. I to właśnie on od 2009 roku jest jej patronem. W uzasadnieniu wyboru czytamy, że kardynał nie tylko był związany z tym terenem, ale pozostawił po sobie również wielkie duchowe, moralne i kulturowe dziedzictwo.

Święto wspomnień
Dawną, biała elewację zastąpiły słoneczne barwy. Stulecie istnienia szkoły to nie tylko czas nostalgicznych wspomnień i międzypokoleniowych spotkań. Szkoła może pochwalić się wieloma sukcesami, głównie w dziedzinie sportu. – Zajmujemy drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej z Góry Kalwarii– opowiada sekretarz szkoły Beata Puk. – Nie brakuje też kilkunastu stypendystów w różnych dziedzinach naukowych.
Obecnie w szkole mieści się osiem sal lekcyjnych, sala gimnastyczna i pomieszczenia administracyjne. Na zajęcia obowiązkowe i pozalekcyjne uczęszcza ok. 200 uczniów. Impreza jubileuszowa odbędzie się 11 października.
- Uczniowie przygotowali na tę okazję specjalne przedstawienie. – dodaje sekretarz – Odwiedzą nas absolwenci, emerytowani dyrektorzy, burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.
Całemu wydarzeniu ma towarzyszyć wystawa okolicznościowa. Dyrekcja szkoły zwróciła się do mieszkańców z prośbą o wypożyczenie pamiątek związanych z historią szkoły na potrzeby jubileuszu.
– Zgromadziliśmy sporo zdjęć, ale nie brakuje też przyborów szkolnych, m.in. maszyny do pisania czy liczydła. Jeden z mieszkańców ma nam donieść szkolną ławkę – wylicza Beata Puk. – Wciąż zachęcamy mieszkańców do współtworzenia z nami tej wystawy.
Natalia Brzozowska
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?
· Gdzie powstanie hala widowiskowa?
· W Zalesiu Górnym ulatnia się gaz
· Zrobią Kormoranów. Ale jeszcze nie teraz
· Dwie suche brzozy w każdej chwili mogą się przewrócić!
· Józefosław też będzie miał kino plenerowe!
· Przybędzie parkingów na terenie miasta
· Do Piaseczna zjechały klasyki
· Motoryzacyjne emocje, kaskaderska adrenalina
· Cicha promocja za ponad pół miliona złotych
· Nowy posterunek na święto policji
· Komary atakują! Co na to gmina?
· Rozmawiali o obwodnicy uzdrowiska
· Arteria w środku lasu. Na razie to tylko plany
· Powiat „wyprostował” Przyszłości. Mieszkańcy wnioskują o spowolnienie ruchu
· Kolejne uciążliwości przy budowie Puławskiej Bis
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest