Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 783), 2019-10-04
Udane Dni Kultury Francuskiej

KONSTANCIN-JEZIORNA W ubiegły weekend w Konstancinie-Jeziornie odbyły się po raz pierwszy Dni Kultury Francuskiej. Z tej okazji zaplanowano wiele interesujących wydarzeń, które przyciągnęły tłumy mieszkańców

Dni Kultury Francuskiej zaczęły się w piątek wieczorem od wernisażu wystawy fotograficznej Jeana-Paula Lublinera „130 lat wieży Eiffla”. W 1999 roku znany francuski fotograf realizował nietypowy projekt, każdego dnia wychodząc z domu i robiąc jedno zdjęcie wieży Eiffla. Teraz, na 130 urodziny „żelaznej damy”, wybrał 130 najlepszych jego zdaniem zdjęć i przyjechał z nimi do Polski. Zdjęcia przedstawiają symbol Francji w różnych kontekstach, porach dnia, roku i okolicznościach. Oprócz Konstancina-Jeziorny wystawa zagości w Lublinie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu oraz ponownie w Warszawie.
Warto podkreślić, że artysta ma polskie korzenie. Jego ojcem był Polak, a matką Francuska ormiańskiego pochodzenia. Sam mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki, a różnego rodzaju działania artystyczne prowadzi od ponad 60 lat. Podczas wernisażu artyście towarzyszyła Elizabeth Duda, polsko-francuska aktorka, ale także dziennikarka i prezenterka telewizyjna, która odegrała kluczową rolę w organizacji wystawy.
Wydarzenie otwierało pierwsze Dni Kultury Francuskiej i trzeba przyznać, że było wspaniałym prologiem 3-dniowej imprezy. Zaproszonych gości powitali dyrektorka Konstancińskiego Domu Kultury, Edyta Markiewicz-Brzozowska oraz burmistrz Kazimierz Jańczuk. – Jestem przekonany, że to wydarzenie pomoże nam poznać Francję, jej mieszkańców, pasjonującą historię i kulturę – mówił burmistrz. – Na trzy dni przeniesiemy się znad Jeziorki nad Sekwanę.
Kazimierz Jańczuk podkreślił, że pomysł organizacji wydarzenia zacieśniającego więzy między miastami partnerskimi Konstancinem-Jeziorną i francuskim Saint-Germain-en-Laye zrodził się wśród mieszkańców jako inicjatywa społeczna. Dodał, że partnerskie relacje najlepiej budować na fundamencie historii i kultury. – Polskę i Francję więcej łączy niż dzieli, dlatego nasza współpraca tak dobrze się układa – podsumował burmistrz. – Dziękuję wszystkim za zorganizowanie tej pięknej imprezy.
– Jestem zaszczycona i wzruszona, że udało się przyprowadzić wieżę Eiffla do państwa stóp, co nie udało by się bez pomocy ambasady Francji i Instytutu Francuskiego – mówiła Elizabeth Duda. Podkreślała, że Jean-Paul Lubliner chętnie przyjechał do kraju swoich przodków, aby wziąć udział w tym niezwykłym projekcie. – U stóp wieży Eiffla przechodzi cały świat – mówił ceniony fotograf. – Historia nigdy się nie cofa, zawsze idzie do przodu, a sztuka jest świetnym sposobem, aby łączyć ludzi i kultury.
Po wernisażu odbył się bankiet, a zaraz po nim można było wygodnie zasiąść w dolnej sali Hugonówki, bo rozpoczynał się trwający niemal do rana maraton kina francuskiego. O najbardziej wytrwałych kinomanach pomyślało Auchan, które ufundowało w sobotę śniadanie. Był to jednak dopiero początek atrakcji, wśród których największą popularnością cieszyły się m.in. koncert zespołu hip-hopowego z Paryża oraz występ utalentowanej akordeonistki (również o polskich korzeniach) Bashy Slavinskiej, która z gracją grała mazurki Fryderyka Chopina.

Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Grupa MoCarta rozbawiła Józefosław
· Żeglarskie pieśni w Piasecznie
· Chopin w ujęciu klasycznym
· Wystartował Józefest
· Trio Andrzeja Jagodzińskiego zainaugurowało festiwal
· Kulturalne spotkania w zaleskich ogrodach
· 18 słów Izabeli Górnickiej-Zdziech
· Dołująca impreza w strugach deszczu
· Rusza Musica Classica
· Pablo Picasso w Hugonówce
· Pokaz klasycznego śpiewu
· Inne pożegnanie wakacji
· Wystawa w setną rocznicę zwycięstwa
· Elżbieta Adamiak gwiazdą Festiwalu Piosenki Dołującej
· Siła inspiracji
· Migawki znad Biebrzy
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest