Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 784), 2019-10-11
Malują już od 45 lat!

PIASECZNO W Centrum-Edukacyjno Multimedialnym w Piasecznie trwa właśnie jubileuszowa wystawa malarskiej Grupy Piaseczno. Prace aż 38 różnych artystów będzie można podziwiać w sali wystawowej do 27 października

Już od 45 lat Grupa Plastyczna Piaseczno wpisana jest w życie społeczne i kulturalne Piaseczna. Nie tylko poprzez organizację licznych wystaw, ale także dzięki zrzeszonym w niej twórcom, którzy wnoszą stały wkład w rozwój życia kulturalnego na terenie powiatu.

Profesjonaliści razem z amatorami
Korzenie Grupy Plastycznej Piaseczno wywodzą się z powstałej w latach pięćdziesiątych Grupy Zalesie, która w okresie powojennym była prekursorem życia kulturalnego w środowisku piaseczyńskim. Ta idea zrzeszenia w jednej grupie artystów profesjonalnych i amatorów znalazła swoją kontynuację właśnie w Grupie Plastycznej Piaseczno.
– Inicjatorkami tej integracji środowisk twórczych były nasze nestorki Hanna Oknińska-Wiśniewska oraz Leokadia Nastały, która przez wiele lat była także opiekunem Grupy Plastycznej Piaseczno – mówi Karolina Fokt, członkini grupy.
Od lat siedemdziesiątych malarze wzbogacają życie kulturalne miasta, a oprócz organizowania wydarzeń artystycznych na terenie Piaseczna, prezentują swoją twórczość również poza granicami kraju.
Od początku istnienia głównym atutem grupy jest jej różnorodność. Gromadzi ona artystów o różnym dorobku artystycznym, wykonujących różne zawody, w różnym wieku i uprawiających różne dziedziny sztuki. Doświadczeni twórcy chętnie wspierają tych mniej doświadczonych, a wszyscy wzajemnie się inspirują. Grupa zrzesza wokół siebie również sympatyków i miłośników sztuki oraz współpracuje z innymi lokalnymi stowarzyszeniami na terenie powiatu. Gromadzi wszystkich, których łączy pasja i miłość do sztuki i to właśnie dzięki tym atutom funkcjonuje nieprzerwanie od 45 lat.
– Przez te lata wciąż dołączają kolejne osoby, a różnica wieku pomiędzy najstarszymi i najmłodszymi członkami wynosi ponad 50 lat! - podkreśla Karolina Fokt. – Jednak dzięki wspólnej pasji te różnice pokoleniowe bardziej łączą niż dzielą.

Łączy ich wspólna pasja
Działalność Grupy Plastycznej Piaseczno skupia się przede wszystkim na promowaniu i prezentowaniu twórczości lokalnych artystów. Jest ona organizatorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, promuje także twórczość w mediach lokalnych i społecznościowych. Dysponuje stałym miejscem na wystawy w Domu Parafialnym św. Anny w Piasecznie. Ponadto osoby w niej zrzeszone chętnie udzielają się w innych inicjatywach artystycznych oraz akcjach charytatywnych.
– Dorobek grupy wzbogacają również indywidualne osiągnięcia i wystawy naszych kolegów – dodaje Karolina Fokt. – Mimo że każdy z nas skupiony jest na indywidualnej pracy, to co roku tradycyjnie spotykamy się na wyjeździe plenerowym, gdzie możemy wspólnie spędzić czas i podzielić się swoimi doświadczeniami artystycznymi. W czasie wyjazdu organizujemy również wystawę w miejscu pobytu, promując grupę i nasze miasto. Zwieńczeniem pleneru malarskiego jest zawsze wystawa poplenerowa organizowana na terenie Piaseczna.
Grupa Plastyczna Piaseczno nierozerwalnie związana jest także z Centrum Kultury w Piasecznie, które od lat roztacza nad nią patronat, wspiera inicjatywy oraz udostępnia swoje pomieszczenia na potrzeby grupy. Dzięki opiece Centrum Kultury powstają też albumy o jej twórczości, foldery towarzyszące wystawom, a także – kilka razy do roku – piaseczyńscy malarze goszczą ze swoimi pracami w Galerii „Przystanek”. Grupie Piaseczno życzymy jeszcze wielu, równie wspaniałych jak ten, jubileuszy.


Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powstanie centrum zarządzania miastem
· Powstaje dokument o lokalu z Zalesia Górnego
· Warto wstrzymać się z wymianą pieca
· Biblioteka znów działa
· Wirtualne Dni Konstancina
· Susza jest realnym problemem
· Coraz bliżej nowego samochodu dla OSP Chojnów
· Zmarł Jerzy Łączyński. Zasłużony lekarz i samorządowiec
· Stworzyli serial z potrzeby serca
· Rusza kino samochodowe
· Co zmieniło się na kolejce przez ostatnich 20 lat?
· Zaniedbane konie w szkole przy Chyliczkowskiej?
· Wyniki badań wody z rzeki są szokujące!
· 16-latek zastąpił 38-latka
· Powiększą parking przy urzędzie
· Epidemia nie wpłynęła na rynek nieruchomości
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest