Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 listopada 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 listopada 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 listopada 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 785), 2019-10-18
PiS wygrywa także w powiecie piaseczyńskim

POWIAT Z mniejszą przewagą niż w skali całego kraju Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory także w powiecie piaseczyńskim, zdobywając 35,17 proc. głosów. To o 0,53 proc. więcej od wyniku Koalicji. Powiat piaseczyński zyskał reprezentację w Sejmie – posłami zostali Dominika Małgorzata Chorosińska (PiS), aktorka, radna sejmiku mazowieckiego i mieszkanka Konstancina-Jeziorny oraz Maciej Lasek - wiceburmistrz dzielnicy Bemowo, inżynier specjalizujący się w mechanice lotu, mieszkaniec gminy LesznowolaZ naszego okręgu wyborczego (w skład którego wchodzą także powiaty: otwocki, pruszkowski, grodziski, warszawski zachodni, nowodworski, legionowski i wołomiński) Prawo i Sprawiedliwość zdobyło aż 6 mandatów, natomiast Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska Po .N Ipl Zieloni - 4 mandaty. Po jednym mandacie otrzymało SLD i PSL. Do senatu wszedł Michał Tomasz Kamiński (PSL), wygrywając z Konstantym Radziwiłłem (PiS).

Powiat ma posłankę i posła
Powiat piaseczyński doczekał się swojej posłanki. Będzie nią Dominika Małgorzata Chorosińska, mieszkanka Konstancina-Jeziorny i znana aktorka, która otrzymała 9 596 głosów ( w tym 2 212 w powiecie piaseczyńskim). Z listy Koalicji wszedł do sejmu także mieszkaniec gminy Lesznowola – Maciej Lasek, który otrzymał 15 804 głosów. Jako inżynier specjalizujący się w mechanice lotu był przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (2012–2016) oraz posłem na Sejm IX kadencji.

Samorządowcom zabrakło głosów
Spośród mieszkańców powiatu piaseczyńskiego o głosy wyborców PiS zabiegali także inni kandydaci, których poparcie okazało się zbyt małe, by mogli wejść do sejmu. Andrzej Smirnow zdobył 5 250 głosów, radny powiatu Grzegorz Pruszczyk 2 365, a radna rady miejskiej w Piasecznie Renata Mirosław - 904 głosy.
Piaseczyńscy samorządowcy liczyli na wejście do sejmu Piotra Kandyby radnego sejmiku mazowieckiego, który otrzymał wsparcie lokalnych władz. Oficjalnie poparli go m.in. burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz oraz burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski. Kandyba, który podobnie jak Chorosińska startował z ostatniego miejsca na liście, dostał 8 960 głosów z czego aż 7 897 z powiatu piaseczyńskiego. To nie wystarczyło, by zdobyć mandat posła. Z listy Koalicji bez powodzenia o mandat ubiegał się także radny Konstancina-Jeziorny Piotr Michał Wasilewski, który otrzymał 1 231 głosów.

W czterech gminach PiS, w dwóch Koalicja
Prawo i Sprawiedliwość najwięcej głosów zdobyło w Tarczynie (52,22 proc.). Koalicja osiągnęła tam wynik 19,21 proc. Rządząca partia dominowała także w Górze Kalwarii (43,89 proc.), podczas gdy Koalicja - 23,21 proc., w Prażmowie (43,82 proc.), Komitet Koalicyjny – 25,71 proc. oraz w Konstancinie-Jeziornie (37,87 proc.), podczas gdy Koalicja 34,54 proc. Tradycyjnie bastionem Platformy Obywatelskiej i jej koalicjantów pozostały gminy Piaseczno i Lesznowola. W Piasecznie Koalicja otrzymała poparcie na poziomie 40,14 proc. (PiS 30,42 proc.) w Lesznowoli koalicjanci zdobyli 37,61 proc. głosów, podczas gdy PiS 29,33 proc.

Potężna frekwencja
Na uwagę zasługuje wysoka frekwencja, która w skali powiatu wyniosła aż 72,79 proc. W powiecie piaseczyńskim mieszka 137 697 osób uprawnionych do głosowania, kart ważnych było aż 100 225. Najwyższą frekwencją może poszczyć się gmina Lesznowola (77,54 proc.), która ulokowała się przed Piasecznem (75,92 proc.) i Konstancinem-Jeziorną (72,10 proc.). W Prażmowie w wyborach wzięło udział 67,58 proc. uprawnionych do głosowania, a w Tarczynie - 65,37 proc. Najniższa frekwencja była w Górze Kalwarii – 65,28 proc. Warto jednak podkreślić, że to i tak lepszy wynik od średniej krajowej, która wyniosła 61,74 proc.


* W wersji papierowej gazety zaprezentowaliśmy wyniki wyborów w powiecie piaseczyńskim z uwzględnieniem komitetów wyborczych, które zdobyły mandaty w naszym okręgu.
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· W Bąkówce budują chodnik
· Osiem małżeństw doskonałych
· Na chodnik trzeba będzie jeszcze trochę poczekać...
· Willa Kamilin prawie gotowa
· Przyznano stypendia burmistrza
· Koncert „Powidoki Niepodległości”
· Szarpanina mieszkanki ze strażą miejską
· Rozpoczęła się budowa Puławskiej-Bis
· Najszybszy szklarz w Polsce szykuje się na Rajd Barbórki
· Powstanie nowy dom opieki dla seniorów
· Skarbnik i byli wicewójtowie usłyszeli zarzuty
· Radni dołożyli pieniędzy do Centrum Aktywności Seniora
· Przypomnieli twórczość Johna Lennona
· Złote Puchary na każdą rękę
· Jedyna taka wieża
· Udane spotkanie z klasyką
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest