Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 czerwca**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 785), 2019-10-18
Na sportowo i ekologicznie

GÓRA KALWARIA We wtorek w hali sportowej przy ul. por. Jana Białka był realizowany projekt edukacyjno-ekologiczny dla uczniów ze szkół podstawowych. Dzieci rywalizowały w sportowych konkurencjach pod okiem Agnieszki Rylik, która także opowiadała o prawidłowym postępowaniu ze zużytymi akumulatorami

Organizatorem tego wyjątkowego ekologicznego przedsięwzięcia jest REMONDIS Electrorecycling, a Partnerem Generalnym wiodący producent akumulatorów samochodowych – firma Bosch Automotive.

Dlaczego recykling akumulatorów jest tak ważny?
– Zużyte akumulatory samochodowe są odpadem niebezpiecznym
– mówi Justyna Bej z Remondis Electrorecycling. – Zawierają ołów i kwas siarkowy, które mogą być szkodliwe dla środowiska, jeśli zużyty akumulator trafi w niewłaściwe miejsce i nie zostanie poddany recyklingowi w firmie posiadającej odpowiednie technologie. Dzieci mają wysoką wrażliwość ekologiczną i dlatego właśnie do nich adresujemy nasz program – podkreśla Justyna Bej.
– Chłoną tę wiedzę jak gąbka, bo chcą żyć w niezaburzonym świecie i informacje, które od nas otrzymują przekazują także swoim rodzicom.
– Dzieci i młodzież są nadzieją na to, że w przyszłości nie zostaniemy zalani przez śmieci – mówi burmistrz Góry Kalwarii, Arkadiusz Strzyżewski. – Ważne jest, by niebezpieczne odpady trafiały w odpowiednie miejsce. Chcemy trafiać do dorosłych przez najmłodszych. Pani Agnieszka Rylik jest naładowana niesamowicie pozytywną energią, którą zaraża naszą młodzież, zachęcając do działań proekologicznych.
– W konkurencjach sportowych wyłaniamy zwycięzców, ale wyniki nie przesądzają o udziale w wielkim finale – mówi Monika Batogowska z Agencji PR organizującej akcję „Naładuj akumulatory z Agnieszką Rylik”. – Wielki finał akcji odbędzie się 27 listopada w Warszawie na Stadionie PGE Narodowy. Wezmą w nim również udział inne gwiazdy i dziennikarze, którym troska o środowisko nie jest obojętna. Dodatkową atrakcją będzie koncert Cleo.

Jak postępować ze zużytym akumulatorem?
Na obudowie każdego akumulatora znajdują się dwa ważne symbole. Pierwszym z nich jest znak przekreślonego kosza wraz z symbolem chemicznym ołowiu – Pb – oraz dobrze wszystkim znany trójkąt recyklingowy. To informacja dla użytkownika, że zużytego akumulatora nie wolno wyrzucić do zwykłego pojemnika na odpady komunalne. Co zatem należy z nim zrobić? Zużyty akumulator należy zanieść do sklepu, który prowadzi sprzedaż akumulatorów, do serwisu zajmującego się wymianą akumulatorów lub do gminnego punktu selektywnej zbiorki odpadów komunalnych, tzw. PSZOK-u. Stamtąd trafi on do recyklingu, gdzie w bezpieczny sposób zostaną z niego usunięte i unieszkodliwione substancje niebezpieczne, a odzyskane surowce wtórne będą przekazane do ponownego użycia.

Ponad 50 proc. zużywanego ołowiu pochodzi z recyklingu
Obecnie już ponad połowa zużywanego na świecie ołowiu pochodzi nie z kosztownego wydobycia, lecz właśnie z recyklingu. Ważnym źródłem ołowiu są zużyte akumulatory samochodowe. Do ich wytworzenia producenci zużywają rocznie około 70 proc. światowej produkcji ołowiu. To ogromna ilość surowca, zwłaszcza w świetle nieustannie kurczących się jego zasobów. Szacuje się, przy założeniu akceptowalnej opłacalności wydobycia ołowiu, że jego złoża wyczerpią się już w 2030 roku. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytymi akumulatorami samochodowymi, abyśmy mogli wspólnie chronić środowisko i oszczędzać surowce naturalne Ziemi.

Agnieszka Rylik edukuje i motywuje
Agnieszka Rylik to najbardziej utytułowana polska bokserka, mistrzyni świata w boksie zawodowym, posiadaczka dwóch pasów federacji WIBF i WIBO, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu. Praca z dziećmi wychodzi jej doskonale, podczas dzisiejszej akcji nie tylko motywowała i wspierała aktywność sportową uczniów, ale także spontanicznie włączała się w poszczególne konkurencje.
– Sama mam 9-letnią córkę i systematycznie włączam się w podobne akcje – powiedziała nam Agnieszka Rylik. – Dużo pracuję z dziećmi i młodzieżą, także tą trudniejszą i najbardziej oporną motywując ją do ruchu i aktywności fizycznej. Mam z nimi dobry kontakt, okazuje należny im szacunek i przekazuję swoją energię, którą sama czerpię z tej pracy – dodaje z uśmiechem.
Po wręczeniu nagród zwycięzcom poszczególnych konkurencji sportowych przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia i autografy. Agnieszka Rylik ze wszystkimi chętnymi przybijała piątki i szerokim uśmiechem rozświetlała kadry fotografii. Uczniowie biorący udział w akcji edukacyjnej z pewnością na długo zapamiętają ten dzień.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powstanie centrum zarządzania miastem
· Powstaje dokument o lokalu z Zalesia Górnego
· Warto wstrzymać się z wymianą pieca
· Biblioteka znów działa
· Wirtualne Dni Konstancina
· Susza jest realnym problemem
· Coraz bliżej nowego samochodu dla OSP Chojnów
· Zmarł Jerzy Łączyński. Zasłużony lekarz i samorządowiec
· Stworzyli serial z potrzeby serca
· Rusza kino samochodowe
· Co zmieniło się na kolejce przez ostatnich 20 lat?
· Zaniedbane konie w szkole przy Chyliczkowskiej?
· Wyniki badań wody z rzeki są szokujące!
· 16-latek zastąpił 38-latka
· Powiększą parking przy urzędzie
· Epidemia nie wpłynęła na rynek nieruchomości
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest