Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 785), 2019-10-18
Gmina dofinansuje prywatną inwestycję

PIASECZNO Podczas środowej sesji rady miejskiej radni debatowali, czy należy wspomagać finansowo prywatnych właścicieli, chcących remontować swoje domy wpisane do ewidencji zabytków

Jakiś czas temu gmina przyjęła program ochrony zabytków i stworzyła Gminną Ewidencję Zabytków. Program zakłada, że zabytki są dobrem wspólnym, w związku z czym ich renowacja podlega gminnemu dofinansowaniu. Jednak do tej pory samorząd dokładał tylko do modernizacji miejsc ogólnodostępnych, tworzących tożsamość gminy, jak cmentarz parafialny w Piasecznie (renowacja zabytkowych pomników) czy kościół w Jazgarzewie (remont dachu). Tym razem o dotację wystąpiła osoba prywatna, właściciel zabytkowej, wpisanej do rejestru willi przy ul. Mickiewicza 13.

130 tys. to za dużo
Dyskusja nad przyznaniem dofinansowania (radni muszą zatwierdzić je podejmując stosowną uchwałę) zaczęła się od odczytania opinii komisji problemowych. Okazało się, ze komisja polityki gospodarczej zakwestionowała wysokość dofinansowania. Pierwotnie miało ono wynosić 130 tys. zł (50 proc. inwestycji), jednak radni uznali, że to za dużo. – Składam wniosek o obniżenie tej kwoty do 80 tys. zł – zaproponował radny Piotr Sędziak.
Burmistrz Daniel Putkiewicz podkreślił, że po raz pierwszy dofinansowaniu ma podlegać remont prywatnego budynku. – Mimo wszystko uważam, że powinniśmy być konsekwentni i nie wycofywać się z przyjętej strategii – zauważył burmistrz. – Tym bardziej, że dotacja to tylko część kosztów ponoszonych przez właściciela.
Jak się okazało, wniosek w sprawie dofinansowania został złożony w 2018 roku. Właściciel dołączył też całą wymaganą dokumentację, m.in. projekt budowlany zatwierdzony przez konserwatora. – Powinniśmy wspierać takie inicjatywy, bo mamy w Polsce deficyt zabytków – zauważył radny Michał Rosa. – Zadbajmy o tożsamość naszego miasta.
Radna Magdalena Woźniak podkreśliła, że gmina przyjmując program ochrony zabytków chciała wesprzeć ich właścicieli. – Cudzymi rękami, przy naszym niewielkim wkładzie finansowym, możemy zabezpieczać zabytkowe budynki – dodała. – Tego oczekują od nas mieszkańcy.

Radny: to zbędny wydatek
Część radnych z klubu PiS miała jednak wątpliwości. Renata Mirosław zwróciła uwagę, że gmina powinna zadbać lepiej o dworek w parku, a nie o własność prywatną. Michał Mierzwa dodał, że samorządu na taki wydatek po prostu nie stać. - Pan burmistrz poprosił, aby wskazywać pozycje, które odciążą budżet. Oto jedna z nich – przekonywał. – Jest to wydatek z którego spokojnie można zrezygnować. Z kolei Wojciech Ołdakowski zastanawiał się, co da mieszkańcom wyremontowanie prywatnego domu. – Tego budynku nawet nie widać, bo zasłaniają go tuje – dodał. – Czy można poprosić właściciela o ich usunięcie? Piotr Kalbarczyk z gminnego wydziału urbanistyki i architektury potwierdził, że jest taka możliwość.
Na końcu głos raz jeszcze zabrał burmistrz, który poparł zredukowanie kwoty dofinansowania, ale mimo wszystko zaapelował, aby trzymać się przyjętych wcześniej zasad. Radni poparli ten punkt widzenia i zdecydowali o przyznaniu dofinansowania w wysokości 80 tys. zł. Był to pierwszy taki przypadek w gminie Piaseczno. Podobno o dofinansowanie wystąpili już właściciele innych zabytkowych domów. Trudno powiedzieć czy im również rada miejska przyzna pieniądze na remonty, czy może strategia ochrony zabytków na terenie gminy zostanie zmodyfikowana.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wyniki badań wody z rzeki są szokujące!
· 16-latek zastąpił 38-latka
· Powiększą parking przy urzędzie
· Epidemia nie wpłynęła na rynek nieruchomości
· Wizualizacja nowego targowiska
· Czy na Gminnej powinny pojawić się spowalniacze?
· Śmiertelny wypadek na Chyliczkowskiej
· Wiemy jak będzie wyglądał nowy basen
· Zaparkował przed sklepem i... zapłacił 150 zł mandatu
· Umożliwili dalszy remont willi „Zameczek”
· Rusza piaseczyńska wąskotorówka!
· Czy wzdłuż Puławskiej Bis powstanie nowa linia energetyczna?
· Psy niszczą miejską zieleń
· Coraz więcej dzieci w przedszkolach
· OSP Jeziorna na ukończeniu
· Pożegnanie zamordowanej nastolatki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest