Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 maja**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 786), 2019-10-25
Pijana kobieta leżała na ulicy

PIASECZNO – Powiadomiliśmy straż miejską o tym, że przy drodze leży pijana kobieta, czekamy już godzinę i nikt nie przyjeżdża – zaalarmował nas Pan Henryk. – Po co ci strażnicy, skoro nie reagują na podobne wezwania? – pyta retorycznie mężczyzna. – Mamy niedobór pracowników w straży miejskiej – tłumaczy burmistrz Daniel Putkiewicz

Pijana kobieta leżała na poboczu przy ul. Lipowej w Zalesiu Dolnym. Przechodnie nie pozostali obojętni.

Policja szybsza niż straż miejska
– Nogi wystają jej na ulicę, trzeba ją zabrać zanim dojdzie do jakiegoś nieszczęścia – zareagował pan Henryk. Sprawę zgłosił do piaseczyńskiej straży miejskiej, ale to nie przyniosło spodziewanego efektu.
– Kręcą się koło bazarku i wypisują mandaty, ale tu gdzie są naprawdę potrzebni ich nie ma – denerwuje się nasz Czytelnik. – Może warto by zrobić jakieś referendum i rozwiązać służbę, która nie spełnia swojej roli? Pieniądze, które na nich są przeznaczane można by przekazać policjantom – uważa mężczyzna.
Gdy przyjechaliśmy na ulicę Lipową zdążył już tam dotrzeć radiowóz.
– Strasznie długo to trwało – rzucił pod nosem jeden z przechodniów. Trudno się dziwić – liczba policyjnych patroli na terenie powiatu piaseczyńskiego jest ograniczona. Załoga, która przyjechała do Zalesia to policjanci z Lesznowoli. Gdy otrzymali wezwanie, byli akurat w Wólce Kosowskiej. – Takimi rzeczami powinna zajmować się straż miejska – uważają mieszkańcy. – Może gdyby zgłoszenie dotyczyło źle zaparkowanego samochodu, albo otrzymaliby informację, że kobieta nie leży pijana tylko handluje pietruszką, to by zareagowali?

Z braku izby, na „dołek”
Stan trzeźwości kobiety wykluczał swobodną komunikację. Policjanci wielokrotnie pytali gdzie mieszka, ale nie otrzymali wiarygodnej odpowiedzi. Pierwszym adresem, który został podany był adres… cmentarza parafialnego w Piasecznie. Funkcjonariusze próbowali skontaktować się z rodziną kobiety, ale bez rezultatu.
– Możemy pozostawić panią tylko pod czyjąś opieką – pouczała policjantka. – Teraz to my odpowiadamy za pani bezpieczeństwo.
Po kilku próbach kontaktu na numery, które kobieta miała w swoim telefonie policjanci ostatecznie skapitulowali i podjęli decyzję, że zawiozą ją na komendę w Piasecznie, by tam mogła wytrzeźwieć. Niestety w powiecie piaseczyńskim nie ma izby wytrzeźwień.

Zbyt mało strażników
– Strażnik przyjął zgłoszenie i od razu skontaktował się z patrolem, który niestety w tym czasie prowadził interwencję w Józefosławiu, czyli na drugim końcu miasta – wyjaśnia komendant straży miejskiej Mariusz Łodyga. – W związku z tym zadzwonił na 112 i przekazał temat dyspozytorowi, który miał uruchomić inne służby. Niezwłocznie po zakończeniu interwencji w Józefosławiu patrol straży pojechał do Zalesia Dolnego, podjąć działanie i przyjechał chwilę po interwencji policji.
– To kolejny dowód na to, że potrzebujemy wzmacniać stan osobowy Straży Miejskiej, która niestety do obsługi ma wielki obszar gminy, a w swoich obowiązkach wiele różnych zadań – komentuje burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. – Prowadzimy cały czas nabory do straży i zachęcamy do wstępowania do służby, niestety jest to trudna praca, często narażona na krytykę, a wysiłki czy dokonania strażników nie są przez media eksponowane – uważa burmistrz Putkiewicz. – Dlatego mamy niedobór pracowników, ale staramy się wzmacniać tę formację i ułatwiać im pracę. Ostatnio przenieśliśmy siedzibę do nowego obiektu, rozwijamy system monitoringu, doposażamy straż w potrzebny sprzęt – podkreśla burmistrz Daniel Putkiewicz.
Aktualnie rozległy teren całej gminy Piaseczno obsługuje zaledwie 18 strażników, z czego 3 to osoby świeżo zatrudnione, które dopiero są szkolone i nabywają uprawnienia. Strażnicy pracują na zmiany, w weekendy oraz obsługują całonocne dyżury w obiektach. W efekcie ich liczba na zmianie jest mocno ograniczona i gdy napływają równolegle dwa zgłoszenia z różnych, często odległych od siebie części gminy, czas interwencji znacznie się wydłuża.
Adam Braciszewski
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wyniki badań wody z rzeki są szokujące!
· 16-latek zastąpił 38-latka
· Powiększą parking przy urzędzie
· Epidemia nie wpłynęła na rynek nieruchomości
· Wizualizacja nowego targowiska
· Czy na Gminnej powinny pojawić się spowalniacze?
· Śmiertelny wypadek na Chyliczkowskiej
· Wiemy jak będzie wyglądał nowy basen
· Zaparkował przed sklepem i... zapłacił 150 zł mandatu
· Umożliwili dalszy remont willi „Zameczek”
· Rusza piaseczyńska wąskotorówka!
· Czy wzdłuż Puławskiej Bis powstanie nowa linia energetyczna?
· Psy niszczą miejską zieleń
· Coraz więcej dzieci w przedszkolach
· OSP Jeziorna na ukończeniu
· Pożegnanie zamordowanej nastolatki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest