Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 791), 2019-12-06
Piaseczno dla klimatu

PIASECZNO W urzędzie miasta zorganizowano otwarte spotkanie poświęcone kwestiom ekologicznym – zarówno w wymiarze lokalnym, jak i ogólnoświatowym

Konferencja z okazji XV Dnia Czystego Powietrza rozpoczęła się od miłego akcentu - wręczenia pamiątkowych dyplomów i nagród laureatom gminnego konkursu „Podejmij wyzwanie: przeciwdziałaj niskiej emisji!”. Następnie głos zabrał dr hab. Jacek Pniewski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosił prelekcję na temat zmian klimatycznych, dowodząc, że są one, w dużej mierze, spowodowane działalnością człowieka. Jego zdaniem, żeby przeciwdziałać migracjom ludzi z miejsc, które nie będą się w przyszłości nadawać do życia (np. z powodu suszy), należy przede wszystkim ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Podkreślił, że niezbędne do realizacji tego celu będą wspólne działania indywidualne ludzi, środowisk biznesowych i rozwiązania systemowe związane z polityką. - Nawet gdybyśmy wszyscy w tej chwili w Polsce zmienili swoje osobiste postawy, to nie wystarczy, bo nikt z państwa nie pojedzie osobiście do Elektrowni Bełchatów, która może spalić na sekundę tonę węgla i powie „zamykajcie” - wyjaśnił prelegent. - Mnóstwo firm ma coś, co się nazywa polityką odpowiedzialnego biznesu, gdzie oni piszą jak chcieliby zrobić dobrze ludziom, ale niestety nie realizują tych swoich postulatów. Trzeba naciskać na te firmy. Działania systemowe polegają z kolei na tym żeby powstały pewne rzeczy, których ludzie nie są w stanie zrobić w pojedynkę.
W dalszej kolejności planowane działania gminy Piaseczno na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych oraz adaptacji do ich skutków przedstawili burmistrz Daniel Putkiewicz i wiceburmistrz Robert Widz. W swoim wystąpieniu włodarze gminy podkreślili zwłaszcza znaczenie strategii zrównoważonego rozwoju. Była, między innymi, mowa o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, które są jednym z narzędzi dających możliwość gospodarowania przestrzenią w sposób zapewniający zaspokojenie najważniejszych potrzeb społecznych z poszanowaniem wartości przyrodniczych. Burmistrz opowiedział też o powstawaniu na terenie gminy systemu wysokosprawnej kogeneracji (wytwarzaniu ciepła i energii elektrycznej w najbardziej efektywny sposób), odnawialnych źródłach energii i planowanej rozbudowie sieci ciepłowniczej. Dzięki temu powinno się w przyszłości udać ograniczyć zjawisko tzw. niskiej emisji. Gmina będzie również motywować jak największą liczbę użytkowników palenisk węglowych do zmiany źródła ogrzewania na przyjazne środowisku. Kolejną poruszaną kwestią była sprawa wody. W celu ograniczenia zużycia wody pitnej do celów innych niż spożywcze (np. do podlewania ogródków) planowane jest uruchomienie w 2020 roku programu dotacyjnego mającego zachęcać do gromadzenia deszczówki. Gmina pamięta również o miejscowej faunie - udzielaniu opieki rannym dzikim zwierzętom, ograniczaniu bezdomności psów i kotów, przenoszeniu płazów przez ruchliwe ulice oraz zapewnianiu zastępczych miejsc lęgowych i sadzeniu łąk kwietnych.
– Chcielibyśmy wspierać w działaniach przeciwko zmianom klimatu naszych mieszkańców, ale również pragniemy, aby mieszkańcy wspierali nas – zadeklarował burmistrz Putkiewicz. - To jak będzie wyglądał świat za 30 lat nie zależy tylko od przywódców wielkich mocarstw, ale także od nas samych.
Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja. Niektórzy jej uczestnicy kwestionowali faktyczną istotną rolę człowieka w kształtowaniu klimatu, innych interesowały z kolei kwestie segregacji odpadów czy wycinki drzew. Choć zdania były podzielone, wszyscy zgodzili się, że podobne spotkania są potrzebne i powinny być organizowane częściej.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest