Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 794), 2020-01-17
Budżet rozważny i ostrożny

GÓRA KALWARIA W drugiej połowie grudnia rada miejska przyjęła budżet gminy na 2020 rok. Dochody mają wynieść prawie 158 mln zł, zaś wydatki – ponad 161 mln zł. Być może wkrótce dojdzie jednak do zwiększenia zadłużenia. - Wszystko po to, aby zrealizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje – podkreśla burmistrz Arkadiusz Strzyżewski

Na początku stycznia rada miejska i zarząd gminy mają ustalić priorytety inwestycyjne na najbliższy rok. Decyzje, które zapadły w ubiegłym roku na szczeblu rządowym, w tym obniżka PIT i ulga udzielona osobom w wieku poniżej 26 lat spowodowały, że samorządy generalnie mają mniej pieniędzy na realizowanie zadań własnych (dochody Góry Kalwarii uszczuplą się z tego tytułu o około 4,5 mln zł). - Ponad 6 mln zł wydamy w tym roku z budżetu na podwyżki dla nauczycieli – informuje Piotr Chmielewski, rzecznik ratusza. - Wszystko wskazuje na to, że nie otrzymamy subwencji oświatowej w takiej wysokości.
To jednak nie wszystko. Drożeje prąd, w związku z czym gmina wyda na niego o około 2 mln zł więcej niż w 2019 roku. Mimo wielu przeciwności i – mimo wszystko nieoczekiwanych wydatków – gmina na rozbudowę infrastruktury zaplanowała ponad 15 mln zł.

Mieszkańcy chcą rozbudowy szkół
Wygląda na to, że najważniejszą inwestycją będzie w tym roku rozbudowa szkoły w Kątach (zadanie zostało zaplanowane na dwa lata), w której dzieci uczą się w systemie zmianowym. Co więcej, uczniów cały czas przybywa, bo podstawówka znajduje się na terenie, który intensywnie się urbanizuje. W nowej części szkoły zaplanowano cztery dodatkowe sale lekcyjne, a także kuchnię, jadalnię, bibliotekę, szatnie, pomieszczenia gospodarcze i biurowe. Wkrótce ma być gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Po skompletowaniu dokumentacji gmina ogłosi przetarg na wykonawcę inwestycji. Według ostrożnych szacunków ma ona kosztować od 4,5 do nawet 7 mln zł. Jaki będzie rzeczywisty koszt rozbudowy – okaże się dopiero po otwarciu ofert złożonych przez wykonawców. Na rozbudowę swojej szkoły czekają także mieszkańcy Czerska. Trwa opracowywanie projektu, jednak jest mało prawdopodobne, aby inwestycja ruszyła w tym roku. Z kolei przy szkole w Czaplinku brakuje hali sportowej. - To jedyna w gminie szkoła, przy której nie ma sali. Mimo to na razie trudno określić, kiedy rozpocznie się jej budowa – mówi Piotr Chmielewski.

Przebudują Pijarską i Dominikańską
Sporo pieniędzy gmina zainwestuje w tym roku w drogi i infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Kontynuowana będzie budowa kanalizacji w Czersku, kanalizacja ma pojawić się także w ulicy Leśnej w Górze Kalwarii. Zmodernizowana zostanie ulica Szkolna w Baniosze (został już rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę tego zadania). Sporo pieniędzy gmina zainwestuje również w główne ulice miasta, w tym Pijarską i Dominikańską. Zyskają one nową nawierzchnię (to zadanie zrealizuje akurat wykonawca obwodnicy na zlecenie GDDKiA) i stylowe oświetlenie. Zakład Gospodarki Komunalnej na łącznej długości prawie 3 km (także na fragmencie ul. Grójeckiej i Wojska Polskiego) ma przebudować także sieć wodociągową i kanalizację. Prace „w ziemi” mogą pochłonąć nawet ponad 10 mln zł. Inną niezwykle potrzebną inwestycją jest przebudowa oczyszczalni ścieków w Moczydłowie, która może kosztować nawet 20 mln zł. Mało jednak prawdopodobne, aby rozpoczęła się ona w najbliższym roku.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest