Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 795), 2020-01-24
Śmieci budzą emocje

LESZNOWOLA W Szkole Podstawowej w Nowej Iwicznej odbyła się debata dotycząca podwyżek cen odbioru śmieci. Otwarte dla wszystkich spotkanie zatytułowane „Drogie śmieci. I co dalej?” zorganizowali miejscowi radni i Referat Gospodarki Odpadami Komunalnymi

Czwartkowa debata cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Pierwszą kwestią, która podniosła ciśnienie wielu jej uczestników była jednak nie sama tematyka, a... czas jej trwania. Okazało się bowiem, że na śmieciowe kwestie organizatorzy przewidzieli jedynie godzinę czasu, a o tym, że jest go faktycznie niewiele przypominała kilkukrotnie Justyna Gawęda, radna gminy Lesznowola.
Drastyczne podwyżki cen odbioru odpadów budzą w mieszkańcach negatywne emocje. - Do tej pory płaciłem za śmieci 52, a teraz 140 złotych – denerwował się jeden z uczestników debaty. - Płacę za odpady o 40 proc. więcej niż w Warszawie. Mam pytanie: w jaki sposób gmina weryfikowała oferty w przetargu? - Przetarg jest przetargiem i wygrała go firma Jarper, a to nie radni wymyślili sobie tę ustawę – mówiła Justyna Gawęda. - My tylko wykonujemy to, co narzuca ustawodawca. To spotkanie jest po to żeby mogli się państwo dowiedzieć co my, jako samorząd, możemy wpisać w przetargu żeby obniżyć koszty.

Czy system naliczania jest
sprawiedliwy?

Kontrowersje, choć jest to zgodne z ustawą, budzą zwłaszcza koszty naliczania opłaty za wywóz śmieci w zależności od ilości zużycia wody.
- Jakie jest średnie miesięczne zużycie wody na jedną osobę? – dopytywali się mieszkańcy.
Choć w skali kraju wynosi ono przeciętnie trzy metry sześcienne, to wiele osób w gminie Lesznowola zużywa jej znacznie więcej (np. 20 metrów sześciennych – jak przyznał otwarcie jeden z uczestników debaty), przez co ponosi odpowiednio wyższe opłaty. Co istotne, w cenie nie ma darmowych worków, które w Lesznowoli trzeba kupić samemu.
- Wybraliśmy ten system, bo u nas jest bardzo dużo mieszkańców niezameldowanych – wyjaśniała Justyna Gawęda.
Ze stanowiskiem radnej nie zgodził się jednak Jacek Barcikowski z Obywatelskiego Think Tanku Lesznowola. - Meldunek nie ma tu nic do rzeczy – stwierdził mieszkaniec Nowej Iwicznej. - Proszę zwrócić uwagę na to, że system opłat jest naliczany od deklaracji. Nawet gdyby mieszkańcy produkowali mniej śmieci, opłaty nie byłyby mniejsze, bo gmina podpisała z Jarperem umowę o wynagrodzenie ryczałtowe. Umowa została też podpisana bez rozróżnienia struktury produkowanych śmieci. Nawet przy pełnej segregacji ze strony mieszkańców gmina zapłaci dokładnie tyle samo. Dlaczego ta umowa została w taki sposób skonstruowana?
Mariusz Uljasz z Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi podkreślił z kolei, że umowa z firmą Jarper będzie obowiązywać do końca bieżącego roku. - Musimy zorganizować kolejny przetarg dużo wcześniej – dodał. - Będzie on na pewno przeprowadzony w formie elektronicznej, co da nam możliwość negocjacji z firmami podczas przetargu.Radni rozważają również zmniejszenie kosztów odbioru śmieci poprzez podział gminy na sektory – np. mieszkańców w zabudowie wielo i jednorodzinnej.

Nie ma złotego środka
Na debatę dotarła również radna powiatu piaseczyńskiego Magdalena Mika-Kosior. Wspomniała o spotkaniu przygotowanym przez komisję gospodarczą rady powiatu dążącym do powołania związku gmin i powiatów w celu wspólnego działania na rzecz obniżenia kosztów opłat za śmieci. - Państwo powinni wiedzieć, że za przygotowanie przetargu odpowiada nie rada gminy, ale wójt, burmistrz czy prezydent miasta – powiedziała Magdalena Mika-Kosior. - Pan wójt nie odezwał się na tym spotkaniu ani razu.
Na zakończenie wypowiedział się również Mirosław Wilusz, zastępca wójta gminy Lesznowola, który nie ukrywał tego, że ten system od początku skazany był na niepowodzenie.
- Wszystkie państwa opinie są jak najbardziej zasadne – skomentował. - Marzeniem samorządów nie było przejęcie gospodarki odpadami, to zostało scedowane na gminy. Sytuacja jest bardzo trudna, bo gmina Lesznowola jest gminą bardzo zróżnicowaną. Są tylko trzy metody naliczania kosztów (oprócz ilość zużytej wody Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach dopuszcza również kryteria liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz powierzchnię lokalu mieszkalnego – przyp. red) , które mogą być zastosowane i jeśli chodzi o całą gminę to nie ma tu złotego środka.

Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· GOSiR chce przejąć kluby piłkarskie. Czy jest to dobre rozwiązanie?
· Szum gum w uzdrowisku
· Co dalej z Urbanistów?
· Pechowe przejście dla pieszych?
· Co dalej ze stojącą przy drodze suchą brzozą?
· Zdrożeją ścieki
· Karambol w Zalesiu Dolnym
· Radni za jednością Mazowsza
· Quady i crossy rozjeżdżają piękny las
· Chcą odwołać burmistrza!
· Wsie chcą do miasta. Ruszają konsultacje
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest