Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 września 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 września**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 września**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 803), 2020-03-20
Służba zdrowia w dobie koronawirusa

PIASECZNO Przychodnie na naszym terenie apelują do pacjentów, aby bez potrzeby nie umawiali się na wizyty, tylko korzystali z tele bądź wideoporad. Część zabiegów i badań, które nie mają wpływu na stan zdrowia pacjentów, odwołano

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Piasecznie, który zawiaduje na naszym terenie pięcioma przychodniami (Piaseczno, Gołków, Głosków, Złotokłos, Zalesie Górne) apeluje do pacjentów, aby korzystali z teleporad (na stronie internetowej przychodni podany jest kontakt do lekarza dyżurującego), prosząc o ograniczenie wizyt w przychodniach do koniecznych i uzasadnionych medycznie. - Lekarz internista pyta przez telefon o powód wizyty i w razie potrzeby wystawia receptę - instruuje Marta Dorociak-Burza, dyrektor przychodni. - Jeśli pacjentowi dolega coś poważniejszego, jest on zapraszany do naszej placówki na badania.
Przez telefon porad udziela również lekarz ginekolog. Badania KTG, w razie potrzeby, wykonywane są w domach pacjentek będących w ciąży przez pielęgniarkę, a ich wynik konsultuje potem lekarz. Od czwartku nieczynna jest poradnia dzieci zdrowych. Dzieci chore najpierw telefonicznie są konsultowane z pediatrą, a dopiero potem – jeśli jest taka potrzeba – są zapraszane do przychodni. Okresowe szczepienia, które nie są konieczne do wykonania, są przekładane.
Obecnie drzwi do przychodni przy ulicy Fabrycznej w centrum miasta są zamknięte. Wejść do środka można dopiero po telefonicznym skontaktowaniu się z rejestracją. - Jeśli po teleporadzie zajdzie konieczność przeprowadzenia dalszych badań, czy pobrania krwi, to jest to robione przy zachowaniu wszystkich możliwych środków ostrożności – mówi Marta Dorociak-Burza. - Wszystkie ograniczenia zostały wprowadzone z myślą o osobach starszych, które przeważają wśród naszych pacjentów oraz personelu przychodni. Chodzi o to, aby zapewnić wszystkim maksymalne bezpieczeństwo.

W przychodni przy szpitalu
odwołano gastroskopię

W specjalistycznej przychodni działającej przy szpitalu św. Anny w Piasecznie również wprowadzono stan wyjątkowy, związany z zagrożeniem koronawirusem. - Zawiesiliśmy rehabilitację, z której korzystali głównie starsi pacjenci i odwołaliśmy gastroskopię osobom, które chciały wykonać ją kontrolnie lub profilaktycznie – mówi Ewelina Górska-Wojton, kierownik przychodni. - Jeśli ktoś ma wskazania onkologiczne, gastroskopia będzie wykonywana z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Namawiamy pacjentów do wideokonsultacji i teleporad. Takie wirtualne konsultacje realizowane są m.in. przez urologów, kardiologów, psychologów czy diabetologów. Mogą korzystać z nich wszyscy pacjenci, którzy nie wymagają badań diagnostycznych.
Osoby umówione wcześniej na usg, echo serca czy ekg są przyjmowane na badania pod warunkiem, że nie mają gorączki oraz innych objawów mogących świadczyć o podejrzeniu choroby (wcześniej muszą wypełnić ankietę). - Jak tylko sytuacja się ustabilizuje, wrócimy do normalnego trybu pracy, w tym wykonywania zaległych badań endoskopowych – zapewnia Ewelina Górska-Wojton.

Inne ośrodki również zachęcają
do telekonsultacji

W Centrum Medycznym Puławska również została uruchomiona kilka dni temu usługa telekonsultacji. W jej ramach pacjent otrzymuje poradę medyczną, diagnozę, zalecenia, w razie potrzeby także e-receptę, zwolnienie lekarskie bądź skierowanie na dalsze badania. Nie oznacza to jednak, że CMP nie pracuje. W przychodni wprowadzono jednak środki ostrożności, m.in. zwiększając odległość między pacjentami a rejestracją.
Grupa Luxmed prosi pacjentów, aby nie umawiali wizyty w placówce, tylko robili to mailowo lub telefonicznie. Czasowo zmieniono też działanie punktu pobrań. Badania laboratoryjne realizowane są tylko w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta (nie dotyczy to kobiet w ciąży). Lekarze 25 specjalizacji dostępni są przez telefon, udzielając porad, ale także wystawiając zwolnienia i recepty. - Jeśli nie jest to konieczne, przełóżmy wizytę w placówce – czytamy na stronie internetowej Luxmedu. - Ograniczmy kontakty do minimum, korzystając z konsultacji telefonicznych.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Karambol w Zalesiu. Do szpitala trafiło 7-letnie dziecko!
· Pobiegli w hołdzie Piotrowi Nurowskiemu
· Weekend z food truckami
· Droga, która zintegrowała mieszkańców
· Turystyka z harcerzami
· Czy rozbiórka w Żabieńcu odbywa się niezgodnie z zaleceniami?
· Osiemdziesiąt jeden lat temu sowieci wkroczyli do Polski
· Czy gmina przejmie działkę w Głoskowie?
· Wsparcie dla naszych OSP!
· Radni zakończyli temat Kołobrzeskiej
· Czytali Słowackiego
· Imponujące sukcesy naszych modelarzy
· Znów pokonali Bolszewików
· Biletowa awantura w elce
· Jak pozbyć się sołtysa Dąbka?
· Trwają prace nad planem miejscowym dla terenów za ratuszem
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest