Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 listopada 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 listopada**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 listopada*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 809), 2020-05-08
Dwie szkoły prawie gotowe

LESZNOWOLA Rozbudowa szkoły w Nowej Iwicznej jest na ostatniej prostej - placówka ma zostać oddana do użytku 1 września. Szkoła w Zamieniu też jest już prawie gotowa, jednak – w związku z pandemią koronawirusa – zacznie działać dopiero od września przyszłego roku

Udało nam się odwiedzić obydwie budowy i obejrzeć szkolne pomieszczenia. W Nowej Iwicznej słynny łącznik, którym ma odbywać się komunikacja między starą a nową częścią szkoły nie został jeszcze udrożniony. Pozostaje wyburzenie ściany, co jest dosyć prostym zabiegiem, ale – ze względu na bezpieczeństwo dzieci, które być może wznowią niedługo naukę – ma odbyć się dopiero po zakończeniu roku szkolnego.

Przestronnie i nowocześnie
Nowy, 3-kondygnacyjny budynek z wewnętrzną windą robi imponujące wrażenie. Na dole znajduje się duża, 3-sekcyjna, wielofunkcyjna hala sportowa z wentylacją mechaniczną i inteligentnym systemem sterowania oświetleniem (natężenie światła jest automatycznie dobierane do panujących warunków), która jest praktycznie gotowa. Oprócz niej w dobudowanej części będzie 16 nowych sal lekcyjnych, pomieszczenie, do którego zostanie przeniesiona biblioteka, pracownia komputerowa, pokój nauczycielski z zapleczem socjalnym i duża sala konferencyjno-szkoleniowa, w której będą mogły odbywać się także różnego rodzaju spotkania, warsztaty, a nawet zajęcia sportowe (np. aerobik). W budynku zainstalowano okna gwarantujące minimalne straty ciepła oraz wyciszające sufity.
W tej chwili trwają przygotowania do układania wykładzin obiektowych. Zagospodarowywany jest również teren wokół szkoły, gdzie pojawią się nowe ciągi pieszo-jezdne i nasadzenia. Z tyłu znajdzie się duży parking wewnętrzny dla pracowników placówki, który odciąży istniejący parking przy skrzyżowaniu Krasickiego i Szkolnej. W starej części szkoły trwa obecnie przebudowa kuchni i stołówki, co ma umożliwić sprawniejsze i efektywniejsze wydawanie posiłków.

SP w Zamieniu robi imponujące
wrażenie

Szkoła w Zamieniu również jest prawie gotowa, choć na początku ubiegłego tygodnia wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik poinformowała, że ze względu na konsekwencje spowodowane epidemią, a zwłaszcza istotne obniżenie dochodów gminy, zostanie oddana do użytku dopiero 1 września 2021 roku. Nie jest tajemnicą, że finanse nie są tu jedyną przyczyną. W Zamieniu trzeba by w krótkim czasie skompletować całą kadrę pedagogiczną, z czym w dobie pandemii Covid-19 mógłby być spory problem. Kolejną problematyczną kwestią jest wyposażenie placówki. Wiele firm nie jest obecnie w stanie normalnie funkcjonować, a część wyposażenia i komponentów jest sprowadzanych z zagranicy, gdzie również panuje pandemia. Pierwotnie, od września tego roku, uczniowie mieli korzystać z 8 sal lekcyjnych, auli, hali sportowej, stołówki i kuchni. Pozostała część szkoły (21 sal) miała zostać oddana do użytku na przełomie roku. Plany te są już jednak nieaktualne. A co obecnie dzieje się na placu budowy? 2-sekcyjna hala sportowa znajdująca się na pierwszym piętrze (pod spodem zaplanowano kuchnię i stołówkę, w której jednocześnie będzie mogło zjeść obiad 300 dzieci) jest praktycznie gotowa. Podobnie jak przylegający do niej pokój dla nauczycieli WF-u, którzy przez okno będą mogli monitorować, co dzieje się na hali. Obok wykańczana jest przestronna aula, do której przylega wysoka antresola. Jest to serce szkoły. W całym budynku zastosowano systemy wyciszające i wentylację mechaniczną. Na zewnątrz trwają intensywne prace wykończeniowe - układane są m.in. powierzchnie z kostki brukowej. W przyszłości obok szkoły ma powstać także stadion sportowy z bieżnią i dwoma boiskami.
Szkoła w Zamieniu na jednej zmianie będzie w stanie przyjąć 725 dzieci (w oddziałach 25-osobowych). W praktyce oznacza to, że w komfortowych warunkach, w optymalnym systemie 1,5-zmianowym, będzie mogło uczyć się tu około 1000 dzieci.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Nie będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza
· Starosta mówi „nie” inwestycji pod linią energetyczną
· Gmina zmieniła sposób rozliczania się za śmieci
· Historyczny ośrodek wciąż czeka na dzierżawcę
· Nocny autobus pojedzie dalej?
· Jan Rokita nie pozwolił się zdymisjonować
· Jan Rokita oszukał przeznaczenie
· Remont dworu Ryxów zbliża się wielkimi krokami
· Chcą odnowić sarkofag założyciela miasta
· Jan Rokita rezygnuje z członkostwa w PiS
· Ranking finansowy samorządów za 2019 rok
· O sporze gminy ze stowarzyszeniem Kwiryta zdecyduje Sąd Najwyższy
· „Złe warunki? Koń by się uśmiał” – odpowiada starostwo powiatowe zaniepokojonej mieszkance
· PSZOK nie przyjmuje wszystkiego
· Chcą wydzierżawić byłą jednostkę rakietową
· Chcą pobudować kotłownie gazowe dla czterech osiedli
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest