Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 10 lipca**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 812), 2020-05-29
Wiemy jak będzie wyglądał nowy basen

PIASECZNO Kilka dni temu rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji krytego basenu „w porzeczkach”. Na podstawie pracy przygotowanej przez wrocławską firmę Maciej Popławski Pracownia ma powstać projekt, który doczeka się realizacji w 2024 roku

O budowie nowego basenu przy ul. Chyliczkowskiej, tam gdzie dzisiaj rosną porzeczki, mówi się od lat. Po pozyskaniu na ten cel gruntów gmina wpadła na pomysł, aby na koncepcję basenu ogłosić konkurs. Prace były przyjmowane do 8 maja. Kilka miesięcy temu burmistrz Daniel Putkiewicz wyjaśniał, że dotychczas gmina rzadko była zadowolona z rezultatów procedury przetargowej, do której stawało zwykle kilka podmiotów. Tym razem wybór był o wiele większy, bo chęć udziału w konkursie (być może ze względu na wysokie nagrody pieniężne) zadeklarowało aż 68 architektów i pracowni, choć finalnie nadesłano na niego 22 prace. – W przetargu trzeba kierować się najniższą ceną, a nam chodziło o to, aby wybrać projekt wyjątkowy, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania – podkreśla burmistrz.

To będzie obiekt na miarę
XXI wieku
Architekci mieli za zadanie przygotować koncepcję architektoniczno-urbanistyczną basenu oraz przedstawić pomysł na zagospodarowanie jego najbliższego otoczenia. Prace oceniało 7-osobowe jury, które uznało, że najlepszą koncepcję, premiowaną nagrodą w wysokości 35 tys. zł, przedstawiła wrocławska firma Maciej Popławski Pracownia. Uznano, że pracownia zaproponowała funkcjonalne i nowatorskie rozwiązania architektoniczne, a cały projekt ma duże walory użytkowe i jest bardzo spójny.
Zajrzeliśmy do zwycięskiej koncepcji na bazie której będzie powstawał projekt założenia. Jej sercem mają być dwa kryte baseny – sportowy i rekreacyjny. Obok nich powstanie też tzw. saunarium. Jednak to nie koniec wodnych atrakcji, bo baseny zaplanowano także na zewnątrz budynku. Zostaną zbudowane trzy niecki: do pływania, dla dzieci oraz dla osób nieumiejących pływać. Wokół nich będą znajdowały się wyniesione drewniane pomosty oraz zielone polany wypoczynkowe.
Sam budynek, w którym znajdą się baseny wewnętrzne będzie miał prosty, pawilonowy kształt. Wejście do niego będzie prowadziło przez szeroką, przeszkloną fasadę. W holu znajdzie się bistro i przestrzeń dla osób oczekujących na wejście do strefy mokrej. Po przejściu przez bramki będzie można skorzystać z jednej ze 196 szafek oraz 14 przebieralni. Między basenami będą dwa szerokie przeszklenia z dwuskrzydłowymi drzwiami, umożliwiającymi łączenie lub dzielenie poszczególnych stref. Strefa basenu rekreacyjnego ma składać się z trzech niecek, dwóch wanien SPA oraz zjeżdżalni. Basen rekreacyjny zostanie wyposażony w leżanki i siedziska do masaży powietrznych, a także gejzer, huśtawkę wodną, kaskadę i inne atrakcje.
Basen sportowy ma mieć głębokość 2 m i wymiary 25×16 m (400 m kw. lustra wody). Obok niego znajdzie się trybuna dla 300 osób. W saunarium będzie znajdowało się tak naprawdę pięć saun: łaźnia parowa, sauna infrared, sauna fińska, sauna fińska łagodna i biosauna. Obok będą także prysznice i toalety.

Koszt: 40 mln zł
- Jestem pewny, że Piaseczno będzie dumne z tej inwestycji – mówił podczas ogłaszania wyników konkursu wiceburmistrz Robert Widz. - Teraz będziemy negocjować umowę z projektantami zwycięskiej pracy. Obejmie ona wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych.
Gmina zakłada, że budowę obiektu uda się rozpocząć w 2022 roku i potrwa ona około 2 lat. W koncepcji oszacowano wstępnie także koszty inwestycji, które określono na blisko 40 mln zł. Opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru autorskiego oszacowano dodatkowo na prawie 2,5 mln zł.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Radni domagają się przywrócenia linii 727
· Nowe życie kina „Uciecha” ?
· Świętojanki w dobie epidemii
· Ośrodek w Pęcherach dostępny dla niepełnosprawnych
· Pójdź do lasu i zrób porządek
· Anioły Floriana ćwiczyły na szczytny cel
· W oczekiwaniu na lepsze miejsce do ćwiczeń
· Do szybkich zakupów ma dopłacić 95 zł
· Połączyła ich Perła
· Te drzewa budzą grozę! Czy dojdzie do tragedii?
· Radni ufają burmistrzowi
· Powstanie nowa gminna spółka
· Szkolna cała czy tylko do połowy?
· Przyjęto duże ulgi na wymianę „kopciuchów”
· Zameldowana mieszkanka nie mogła zagłosować! Dlaczego?
· Początek sezonu wypadków motocyklowych
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest