Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 stycznia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 stycznia **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 stycznia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 819), 2020-07-30
Czy warto inwestować w dom z rekuperacją?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła z filtrowanego powietrza, to nowoczesne rozwiązanie, stosowane w budownictwie energooszczędnym. Na czym polega ta technologia i czy warto w nią zainwestować?

Nowoczesne technologie grzewcze, które przynoszą oszczędności w postaci niski rachunków za ogrzewanie, stopniowo zdobywają rynek i przekonują do siebie kolejnych inwestorów. Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie “Jak remontują Polacy?” serwisu Fixly.pl, aż 43% osób, które przeprowadzały prace renowacyjne w swoich domach w 2019 roku, jest zainteresowanych, by w przyszłości zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Z kolei jedynie 7% respondentów zadeklarowało, że korzysta już z tego rozwiązania.

Na czym polega wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
W tradycyjnym budownictwie stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która wykorzystuje różnicę temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu wytworzone ciśnienie odprowadza przez pionowe kanały wentylacyjne “zużyte powietrze”.

Z kolei wentylacja mechaniczna z rekuperatorem wymusza cyrkulację bez względu na warunki atmosferyczne. Daje to stałą wymianę powietrza w budynku. Rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i wykorzystuje je do ogrzania tego, które transportowane jest z zewnątrz. Urządzenie jest wyposażone w wymiennik ciepła, a konstrukcja systemu nie pozwala na mieszanie się ze sobą powietrza “zużytego” ze świeżym. Jest to wysoce energooszczędne rozwiązanie, które realnie wpływa nie tylko na koszty ogrzewania, ale także jakość życia w domu.

Oszczędność z rekuperacją
Ile można zaoszczędzić dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Zakłada się, że rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym zmniejszają się średnio o 30-50%. To, jak wysokie będą to kwoty zależy też od innych czynników, jak np. izolacja budynku czy rodzaj dachu. Na montaż wentylacji z rekuperacją trzeba liczyć ok. 10-20 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o eksploatację, to pobór prądu przez rekuperator wynosi mniej więcej 15kW na 100 m2 powierzchni. Przyjmuje się, że z 1 kW zużytego na działanie urządzenia można odzyskać ok. 12 kW energii. 

Montaż wentylacji mechanicznej najlepiej wykonać na etapie budowy domu. Najłatwiej jest wtedy zaplanować instalację, by osiągnąć maksymalną możliwą efektywność systemu. Modernizacja istniejącego już budynku może być nieco bardziej kłopotliwa, jednak sprawdzeni fachowcy będą potrafili doradzić odpowiednie rozwiązanie.

Oczyszczanie powietrza
Poprawnie zainstalowany system pozwala na ciągłą wymianę powietrza. Oznacza to, że  działa przez cały rok, bez względu na pogodę panującą za oknem. W zależności od pory roku, powietrze przechodząc przez wymiennik ciepła w rekuperatorze jest chłodzone latem, a ocieplane zimą. W zależności od zamontowanych filtrów, system może oczyszczać powietrze z roztoczy, dwutlenku węgla, cząsteczek kurzu, alergenów, bakterii czy innego rodzaju zanieczyszczeń. Przekłada się to bezpośrednio na zdrowie domowników, jakość snu, jak i funkcjonowania we wnętrze w ogóle.

Dom z zamkniętymi oknami
W domach z wentylacją mechaniczną nie ma potrzeby otwierania okien i wietrzenia pomieszczeń. Ma to również inną korzyść w postaci eliminowania hałasów z zewnątrz, co z pewnością docenią właściciele nieruchomości, które znajdują się przy ruchliwej drodze czy w sąsiedztwie zakładów produkcyjnych. Ponadto, zamknięte okna to blokada dla owadów, w tym uciążliwych w okresie letnim much oraz komarów.
BZ
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ogłoszono przetarg na przebudowę ważnych ulic
· Przenosiny miejskiej jadłodajni
· Duże rondo otrzymało nietypową nazwę
· Czy zabytkowa stacyjka trafi wreszcie pod skrzydła gminy?
· Spowalniacze zmorą kierowców
· Coraz mniej bezpańskich psów i kotów
· Wyjście prosto w ciemność
· Biją Ukraińców?
· W szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci
· Kolejne dzikie wysypisko śmieci
· Zdewastowano kapliczkę
· Operacja „Zima”
· 709 wraca na dawną trasę!
· Co dalej ze starą mleczarnią?
· Wypadek i lądowanie śmigłowca
· Mobilne Mikołajki w DACPOL
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest