Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 826), 2020-09-18
Protesty przeciwko budowie linii energetycznej nasilają się

PIASECZNO/LESZNOWOLA Już około 300 osób protestuje przeciwko budowie linii energetycznej WN 110kV, która powstaje wzdłuż trasy S7. - Ta inwestycja jest realizowana niezgodnie z przepisami polskimi i unijnymi – grzmią zdesperowani ludzie

O sprawie ostatni raz pisaliśmy w sierpniu. Mieszkańcy uważają, że nowa linia energetyczna powstaje nielegalnie. Nie przekonują ich wyjaśnienia GDDKiA, że jest to tylko likwidacja istniejącej kolizji i przebudowa starej linii WN 110 kV, która po zakończeniu budowy miałaby zostać zdemontowana. Do protestu stopniowo przyłączają się kolejni mieszkańcy. W tej chwili jest to już kilkaset osób, będących właścicielami nieruchomości sąsiadujących z trasą S7 na odcinku od Tarczyna do węzła „Lesznowola ”.

Przepychanki z urzędnikami
Jednym z liderów protestu jest pan Marcin, mieszkaniec Robercina (gm. Piaseczno). To on był m.in. inicjatorem petycji, która została skierowana 31 sierpnia na ręce ministra rozwoju. - Na razie minister nie udzielił nam na nią odpowiedz, ma na to trzy miesiące – wyjaśnia nasz czytelnik dodając, że wbrew woli mieszkańców cały czas trwa budowa słupów energetycznych wzdłuż Puławskiej Bis. Pan Marcin twierdzi, że zajmując cudze działki wykonawca linii powołuje się na specustawę drogową związaną z budową trasy S7. - W ten sposób „wyłudza ” podpisy zezwalające na wydanie mu nieruchomości – tłumaczy. - Urzędnicy wojewody też przysyłają upomnienia z prośbą o udostępnienie nieruchomości pod budowę linii WN i grożą egzekucją, podczas gdy odwołanie w tej sprawie nie zostało jeszcze rozpatrzone.
Protestujący ludzie twierdzą, że podwykonawca linii WN nie okazał żadnej osobie, której teren chce zająć, pełnomocnictwa GDDKiA.
- Czyżby nim nie dysponował? - zastanawia się pan Marcin. - Jeśli tak, to zajmowanie nieruchomości odbywa się nielegalnie. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy mają tę świadomość i udostępniają nieruchomości, na których budowane są kolejne słupy. Niekiedy stawiane są one także na działkach nieobjętych ZRID-em na budowę trasy S7. Sam znam taki przypadek. Sprawa już trafiła do sądu.

Chcą szukać sprawiedliwości
w Brukseli

Protestujący mieszkańcy cały czas czekają na stanowisko ministra infrastruktury. - Osobiście nie wierzę jednak, aby było ono dla nas przełomowe – mówi jeden z inicjatorów protestu. - Na razie wygląda to tak, że budowa S7 stała się wygodnym narzędziem do przemycenia nowej linii WN. Zapewne opłaca się ją stawiać nielegalnie, bo specustawa drogowa przewiduje słuszne odszkodowania, ale tylko w zakresie pasa drogowego, a linia WN jest w dużej części poza nim. Pozostaje więc indywidualne dochodzenie należnych roszczeń, bo kwoty wypłacane przez PGE są symboliczne.
Protestujący ludzie stoją na stanowisku, że nowa linia powinna powstać w ramach specustawy przesyłowej z zastosowaniem niezbędnych uwarunkowań środowiskowych. W przeciwnym razie słupy powinny zostać zdemontowane. - Chcemy też, aby linia została skablowana – dodaje pan Marcin. - Taka linia jest wprawdzie droższa na etapie montażu, ale potem tańsza w eksploatacji. Dlaczego zatem powstaje linia naziemna? Wydaje mi się, że inwestor ma intencję, aby nie wypłacać ludziom uczciwych odszkodowań. Wówczas budowa linii naziemnej jest bardziej opłacalna.
We wtorek 22 września ma odbyć się spotkanie protestujących ludzi z przedstawicielami GDDKiA, a także przedstawicielami projektanta i nadzoru budowlanego. - Będziemy chcieli uświadomić generalnej dyrekcji, że jak będzie dalej brnęła w budowę tej linii, może utracić unijną dotację na Puławską Bis, czyli około 550 mln zł – mówi przedstawiciel protestujących. - Będziemy starali się dowieść nielegalności tej inwestycji zarówno przed sądami w Polsce jak i instytucjami unijnymi. Nie mamy nic do budowy S7, ale jeśli chodzi o budowę linii WN, wszystko wskazuje na to, że inwestor chce nas wykorzystać. Wielu z nas może stracić dorobek swego życia. Jesteśmy więc zdeterminowani i na pewno nie odpuścimy.
Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Uczniowie z Józefosławia zwycięzcami konkursu filmowego!
· Piłkarze chcą pomóc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji!
· Męska odzież militarna – co pasuje do spodni moro? Jak zestawiać?
· Patelnie kamienne – 3 porady dla użytkownika
· Policjanci podsumowali ubiegły rok
· Wielka Orkiestra zagra w powiecie piaseczyńskim
· Coraz bliżej szybkiego internetu
· Naklejka życia
· Ursynów - historia dzielnicy
· Kombatanci nie dostaną paczek na święta?
· Chcą nowych znaków i przebudowy spowalniacza
· Gdzie powstaną kolejne lokale komunalne?
· Wmurowano kamień węgielny pod inteligentne domy
· Tataspartakiada w rytmie disco polo
· Upamiętniono wybitnego pedagoga
· Z Pomorskiej w Stołeczną zgodnie z przepisami
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest