Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 sierpnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 834), 2020-11-20
Wycinają drzewa pod drogę, której nie ma w budżecie

LESZNOWOLA Wycinka około 1000 drzew pod ulicę Runa Leśnego we Władysławowie rozpoczęła się na początku tego tygodnia. Jest to o tyle dziwne, że inwestycja... nie będzie w najbliższym czasie realizowana. - To bezsensowne i niepotrzebne działania, które naruszą równowagę lokalnego ekosystemu – uważa pan Piotr, jeden z mieszkańców pobliskiej Kuleszówki

O planach gminy, dotyczących budowy szerokiej na sześć metrów drogi z chodnikiem i ścieżką rowerową pośrodku lasu, pisaliśmy w lipcu tego roku. Ulica Runa Leśnego, bo o niej mowa, ma połączyć w przyszłości ulicę Cichą we Władysławowie z ulicą Piaszczystą. Będzie to raczej odległa przyszłość, bo w tej chwili gmina na realizację tej inwestycji nie ma po prostu środków. - Nie przeszkadza to jednak wyrzynać drzew, które tak naprawdę nikomu nie przeszkadzają - twierdzi nasz czytelnik, który kilka miesięcy temu nagłośnił sprawę, próbując zainteresować nią nie tylko lokalną społeczność i władze samorządowe, ale także organizacje ekologiczne.

Planują tę drogę od lat
Z informacji jakie udało się nam uzyskać wynika, że już w 2017 roku rada gminy wprowadziła do budżetu środki na wykonanie projektu drogi. W marcu ubiegłego roku starosta piaseczyński wydał ZRID umożliwiający realizację zadania, który stał się ostateczny półtora miesiąca później. - Jeśli jest taka możliwość gminy, projektując drogi, występują o wydanie decyzji ZRID, ponieważ jest ona bezterminowa i się nie przedawnia – twierdzi Agnieszka Adamus z gminnego wydziału promocji.
Z chwilą uzyskania ZRID-u zmienił się jednak status nieruchomości, na której znajduje się ulica Runa Leśnego – z działki leśnej stała się ona działką drogową. Umożliwia to jej uporządkowanie i poszerzenie. Gmina wyjaśnia, że dzięki wycince drzew drogą będzie teraz lepszy przejazd, mimo że w najbliższym czasie nie będzie ona przebudowywana.

Czy z oczyszczaniem pasa drogowego nie można było poczekać?
Argumenty gminy nie przekonują jednak dużej części mieszkańców. Zastanawiają się oni, po co wycinać drzewa teraz, skoro plany budowy drogi są tak naprawdę odległą przyszłością. - Czy nie można było wstrzymać się z porządkowaniem pasa drogowego do momentu rozpoczęcia inwestycji – zastanawia się pan Piotr. - Nie wiem, czemu mają służyć podjęte kilka dni temu działania.
Udało się nam skontaktować z Nadleśnictwem Chojnów, które prowadzi wycinkę. Rzuciło ono na całą sprawę nowe światło. - W lipcu ubiegłego roku zawarliśmy z gminą Lesznowola porozumienie dotyczące zasad przygotowania przez nas terenu pod planowaną inwestycję – wyjaśnia Artur Pacia, zastępca nadleśniczego. - Było to następstwem zapisów zawartych w specustawie. Na podstawie tego dokumentu nadleśnictwo zostało zobligowane do usunięcia drzew i krzewów ze wskazanej działki do 30 listopada tego roku. 9 października, jako że inwestycja wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców, zwróciliśmy się do gminy z zapytaniem, czy ta decyzja nie została uchylona oraz czy gmina utrzymuje zawarty w porozumieniu termin usunięcia drzew. Gmina potwierdziła, że wcześniejsze ustalenia są aktualne – podkreśla Artur Pacia. Z naszych informacji wynika, że nadleśnictwo nie musiało usuwać drzew już teraz i równie dobrze mogło wstrzymać się z tym nawet kilka lat.
Tomasz Wojciuk
Komentarze
nick: Pan Tadzio,     2020-11-23   13:12:05
Czy Pan redaktor policzył drzewa, które mają być wycięte a może pisze Pan wszystko to co ktoś Panu powie, bez żadnej weryfikacji ? Na przykład Pan Piotr lub Pani Liliana którzy robią najwięcej zamieszania wokół całej sprawy bo to po ich informacjach pisze Pan artykuł. Z moich wiadomości wielu mieszkańców okolicznej drogi jest zadowolonych z powstałej inwestycji.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Coraz bliżej modernizacji PCU
· Mieszkańcy chętnie szczepią się przeciwko COVID-19
· Sukcesy naszych pływaków
· Burmistrz porównał obecną sytuację pogodową z powodziami z 2010 roku
· Wkrótce piesi poczują się bezpieczniej
· Planują maszt w sąsiedztwie osiedli
· Głośna Planeta Zalesie?
· Co dalej z parkiem w Zamieniu?
· Zatoczka autobusowa zamiast parkingu
· Powstanie oczami dzieci
· Uciążliwa wąskotorówka?
· Sukces weteranów tenisa
· Znamy wyniki egzaminów 8-klasistów
· Niektórzy zapłacą mniej za śmieci
· Spór o wycinkę lasu w Głoskowie
· Klasyczne auta ciągle w modzie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest