Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 9 kwietnia 2021*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 849), 2021-03-26
Młodzi radni w dobie pandemii

PIASECZNO Z pewnością nie jest dla nikogo tajemnicą, że w dobie pandemii działalność wielu organów i instytucji jest znacznie utrudniona. Wyjątkiem nie jest tu także Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno. Wprawdzie obecnie przedstawiciele młodzieży w gminie spotykają się i debatują głównie wirtualnie, ale jednak nie brak im kreatywności i chęci do działania

- Pomimo pandemii staramy się być aktywni – mówi Michał Rosa, radny gminy Piaseczno i opiekun młodzieżowej rady. - Choć przeszkadza nam to, że nie możemy spotykać się w większych grupach, to jednak realizujemy projekty, które przysłużą się nie tylko piaseczyńskiej młodzieży, ale wszystkim mieszkańcom.
W trakcie ostatniej sesji Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno przystąpiła do realizacji kilku nowych pomysłów. Oprócz wsparcia akcji „Koszyczek ratunkowy – Piaseczno” radni będą również promować adopcję zwierząt, rozpowszechniać wiedzę o pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz zajmą się kwestią instalacji punktów do ładowania (np. telefonów komórkowych).
Już dziś o godzinie 18 Młodzie-żowa Rada Gminy Piaseczno zaprasza na bezpłatny webinar „Cztery filary rozmów o menstruacji”, którego gościem będzie Olga Śmietanowska - założycielka akcji „Koszyczek ratunkowy – Piaseczno”. Panel ma na celu szerzenie świadomości o potrzebie znormalizowania rozmów na tak naturalny temat jakim jest menstruacja. Spotkanie dedykowane jest młodzieży oraz dorosłym i odbędzie się na latformie Zoom (link zostanie wysłany na podany adres e-mail, zapisy na stronie MRGP).
Kolejną kwestią, która zajmie się rada jest zdrowie psychiczne. Co to jest? Dlaczego warto o nie dbać? Gdzie się zgłosić w razie potrzeby?
- W tym projekcie chcemy odpowiedzieć na te wszystkie pytania – wyjaśnia Kinga Konończuk z organu doradczego MRGP. - Dążymy do tego aby młodzi ludzie potrafili zadbać o swoje zdrowie psychiczne, szczególnie teraz, w czasie pandemii, ale nie tylko. Ta kwestia jest bardzo istotna, więc warto edukować młodych ludzi w tym temacie – tak aby weszli w życie bardziej świadomi.
Grupa robocza radnych, w skład której wchodzą Paweł Bartochowski, Adam Jankowski i Michał Różycki pracuje z kolei właśnie nad projektem „Kontakt”.
- Wiele razy zdarza się, że wychodzimy z domu i spędzamy na dworze bardzo dużo czasu, co wiąże się z ryzykiem że „padnie” nam telefon, co w aktualnym świecie jest odrobinę problematyczne, gdyż człowiek powinien mieć zawsze kontakt z innymi, z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi – zdradzają jego genezę radni. - A w takim momencie tracimy częściowy kontakt, co może prowadzić do trudnych sytuacji, dlatego my, Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno, chcemy ograniczyć ten problem wprowadzając stacje ładowarek dla telefonów.
Celem „Kontaktu” jest przygotowanie miejsc oraz środowiska dla stacji ładowarek do telefonów, powerbanków i innych urządzeń, które mają możliwość ładowania się przez USB. Jak ustalili autorzy projektu, średni koszt stacji ładowarek wynosi 100-150 złotych za sztukę.
- Jednakże pamiętajmy, że jest to cena za same stacje bez zabezpieczenia środowiskowego, co oznacza, że nie są one odporne na opady atmosferyczne lub wandalizm, co wiąże się z dodatkowymi kosztami zabezpieczenia – rozwijają temat radni.
Wyniki przeprowadzanych w szkołach ankiet pokazały jednoznacznie, że młodzież, w zdecydowanej większości, czeka na pojawienie się w gminie takich stacji. A gdzie miałyby się one mieścić? Najczęściej wspominanymi przez ankietowanych lokalizacjami były, między innymi: Park Miejski im. Książąt Mazowieckich, Skwer Kisiela oraz Stadion Miejski GOSiR.
Grzegorz Tylec
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Skynet – szybki internet podąża za potrzebami mieszkańców
· Uprzątnięto śmieci zalegające w środku lasu
· Ogień pozbawił ich dachu nad głową
· Mieszkanka: Kupiłam nowy dom, grzyba dostałam gratis
· Spalona ruina straszy przechodniów. Czy zostanie rozebrana?
· Ronda i park nazwano na cześć lokalnych bohaterów
· Krótszy sezon na rower miejski. Dlaczego?
· Przejechał się rowem. Zapłaci 500 zł mandatu
· Rusza Piaseczyńska Liga Spławika
· Nie będzie parkingu przy Towarowej
· Spółdzielnia montuje kolejne płotki w centrum miasta
· Uwięziona sarna odzyskała wolność
· Śmieci w centrum uzdrowiska
· Jednak wolno budować pod linią wysokiego napięcia!
· PKP chce zlikwidować przejazdy kolejowe
· Czy po okolicy krążą wilki?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2021  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest