Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 7 października 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 854), 2021-05-07
Wójt Lesznowoli skazana

LESZNOWOLA Na łączną karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz obowiązek naprawienia wyrządzonej gminie szkody w wysokości 1,361 mln zł skazał Marię Jolantę Batycką-Wąsik, wójta Lesznowoli, Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

Wyrok ogłoszony w poniedziałek 26 kwietnia przed Sądem Okręgowym w Warszawie dotyczył w głównej mierze wydarzeń, zapoczątkowanych w drugiej połowie 2013 roku. To właśnie wtedy, jak uzasadniał sędzia Michał Piotrowski, oskarżona w niewyjaśnionych okolicznościach weszła w porozumienie z przedstawicielami spółki Inter-San, dotyczące dzierżawy gruntów na terenie dawnego KPGO Mysiadło. Sama procedura zmierzająca do wydzierżawienia atrakcyjnego terenu potoczyła się błyskawicznie. Nie było przetargu oraz – jak podkreślił sąd – konsultacji z radcą prawnym. Na początku października 2013 roku firma Inter-San przelała na konto gminy 20 mln zł, a tydzień później dodatkowe 4,6 mln zł z tytułu dzierżawy, co pozwoliło uratować niedomykający się budżet (Regionalna Izba Obrachunkowa od września prowadziła w tej sprawie postępowanie nadzorcze). Bez tych pieniędzy gmina najprawdopodobniej by zbankrutowała, a miejsce wójt Batyckiej-Wąsik zająłby komisarz. W lutym 2014 roku Inter-San zwrócił się do gminy o zwrot czynszu dzierżawnego wraz z odsetkami, wynoszącymi 1,361 mln zł. Do maja wszystkie pieniądze zostały zwrócone. Sędzia uznał, że umowa zawarta z firmą Inter-San miała charakter pozorny i była tak naprawdę krótkoterminową pożyczką. Podkreślił, że Maria Jolanta Batycka-Wąsik nadużyła swoich uprawnień, co skutkowało wyrządzeniem gminie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. W związku z tym wymierzył wójt Lesznowoli karę 1 roku pozbawienia wolności i orzekł obowiązek naprawienia szkody, wynoszącej w tym przypadku aż 1,361 mln zł.

Sąd: wójt i skarbnik działały
z zamiarem naruszenia przepisów

Kolejne zarzuty dotyczyły, bezprawnego w ocenie sądu, umorzenia 19 podmiotom podatku od nieruchomości na łączną kwotę ponad 2,5 mln zł. Doszło do tego w latach 2013-2016. - Nie wykazano przy tym ważnego interesu podatników czy interesu społecznego, a decyzje te zostały podjęte bez podstawy faktycznej i z pewnymi uchybieniami prawnymi – zawyrokował sędzia Piotrowski. Dodał, że Elżbieta Obłuska, która pełniła wówczas w gminie funkcję skarbnika, dokonując kontroli decyzji podatkowych nie wniosła do nich zastrzeżeń i je zaaprobowała. Za niedopełnienie obowiązków służbowych sąd skazał ją na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 20 tys. zł grzywny. - Zarówno wójt Lesznowoli, jak i była skarbnik działały z zamiarem naruszenia przepisów i miały świadomość, że działają na niekorzyść interesu publicznego – uzasadniał sędzia Piotrowski. Dodał, że odstąpił od wymierzenia wójt kary bezwzględnego więzienia, o co wnosiła prokuratura, bo Maria Jolanta Batycka-Wąsik miała zasługi dla gminy.
Na ławie oskarżonych zasiedli także byli wicewójtowie Karolina P. i Marek R. Oboje odpowiadali za przekroczenie uprawnień, co było związane z umorzeniem przez nich podatku od nieruchomości (wydali po jednej takiej decyzji). Sąd uznał, że ich działania miały charakter jednostkowy i incydentalny, w związku z czym zdecydował się na wyrok uniewinniający.

To jeszcze nie koniec
Mimo że po wyjściu z sądu wójt Maria Jolanta Batycka-Wąsik zakomunikowała, że nie będzie komentowała wydanego przez niego wyroku, kilka godzin później na stronie internetowej gminy pojawiło się oświadczenie, w którym określiła go mianem „całkowicie błędnego” i „krzywdzącego”. Zaznaczyła, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia odwoła się do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Zapowiedziała też, że nie zamierza podawać się do dymisji, o co zaapelował m.in. szef powiatowych struktur PiS Sergiusz Muszyński (w odpowiedzi większość lesznowolskich radnych publicznie udzieliło wójt swojego wsparcia). Kilka dni temu do wyroku sądu pierwszej instancji odniosła się też Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Prokuratura pierwotnie żądała dla wójt kary 2,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności, a dla byłych wicewójtów kary jednego roku więzienia w zawieszeniu na rok. - Złożyliśmy zapowiedź apelacji co do całości wyroku – informuje Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej. - Po otrzymaniu uzasadnienia zostaną podjęte dalsze decyzje.

Tomasz Wojciuk
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
· Podwyżki dla burmistrzów, wójtów i radnych
· Rusza remont ratusza
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest